Koszt budowy farmy fotowoltaicznej – ile wynosi?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Wiedza eksperta,

Ile wynosi koszt budowy farmy fotowoltaicznej? To jedno z najważniejszych pytań, które pojawiają się wśród inwestorów. Ostateczna cena zależy od wielu czynników. Warto mieć ich świadomość, aby nie popełnić kosztownego błędu oraz nie pominąć żadnego aspektu podczas tworzenia biznesplanu. Co składa się na koszt farmy fotowoltaicznej? Odpowiadamy.

 

Spis treści:

 

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej to jedna z kluczowych kwestii podczas tworzenia biznesplanu. Wycena może zdecydować również o decyzji dotyczącej cesji. Jeżeli okaże się, że inwestor nie będzie w stanie sfinansować takiego przedsięwzięcia, wniosek zostanie odrzucony. Dlatego należy mieć świadomość tego, ile wynosi koszt budowy farmy fotowoltaicznej oraz od czego zależy.

Inwestor musi wiedzieć, jak wysoki będzie koszt farmy fotowoltaicznej, aby oszacować potencjalne zyski. Dlatego przed rozpoczęciem formalności związanych z tym przedsięwzięciem należy określić komponenty, jakie będą zastosowane podczas realizacji oraz wykonać odpowiednią kalkulację kosztów i zysków. Dzięki temu zachowamy bezpieczeństwo i zredukujemy ryzyko inwestycyjne związane z budową farmy fotowoltaicznej.

 

Sprawadź, jak przebiega budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku!

 

Bez wątpienia farma fotowoltaiczna to innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli na czerpanie pasywnych dochodów. Taka inwestycja wyróżnia się przede wszystkim niezależnością od problemów gospodarczych, a zyski zależą od cen sprzedaży prądu oraz warunków atmosferycznych.

 

Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na rozwój takiego przedsięwzięcia. Poniżej odpowiadamy na pytanie, ile wynosi koszt budowy farmy fotowoltaicznej oraz od czego zależy. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, należy podkreślić, że cena początkowa inwestycji nie powinna być kryterium wyboru realizatora przedsięwzięcia czy też komponentów. Jeżeli zaoszczędzisz na materiałach lub wykonaniu, godzisz się na ryzyko związane z większymi kosztami eksploatacji.

 

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej a rola podmiotu

Koszt farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, warto wykonać odpowiednią symulację. Mimo że jest to inwestycja obarczona mniejszym ryzykiem niż dotychczas, bez odpowiedniej podstawy merytorycznej może okazać się nietrafiona. Na początku należy wskazać różnice między inwestorem i deweloperem. Są to dwie różne role, które oczywiście może pełnić ta sama osoba, ale nie zawsze tak jest.

Zadaniem dewelopera jest przede wszystkim znalezienie gruntu spełniającego obowiązujące warunki. Następni musi on zabezpieczyć teren. Po tych działaniach przychodzi czas na uzyskanie wszelkich pozwoleń oraz decyzji. Kolejnym zadaniem dewelopera jest nadzór nad projektowaniem instalacji. Na końcu przychodzi czas na aukcje. Dopiero w tym momencie przychodzi czas na inwestora.

Następnie inwestor i deweloper przechodzą przez kolejne etapy już wspólnie. Inwestor kupuje udziały spółki, która zakłada instalację fotowoltaiczną. W takiej sytuacji obowiązuje umowa długoterminowa, a koszt inwestycji zależy w dużej mierze od wykorzystanych komponentów podczas budowy farmy. Dlatego przed podpisaniem umowy należy przeanalizować tę kwestię. Wpłynie to na czas oczekiwania na zyski z inwestycji.

 

Co składa się na koszt farmy fotowoltaicznej?

Całkowity koszt farmy fotowoltaicznej to nie tylko grunt, ale również zastosowane komponenty, cenę instalacji, wykonania niezbędnych przyłączy oraz zabezpieczenia terenu. Poniżej omówimy szczegółowo te aspekty na przykładzie symulacji. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice. Średni, prognozowany koszt budowy farmy fotowoltaicznej różni się w zależności od tego, jakie komponenty zostaną zastosowane.

 

Według ministerstwa, całkowity koszt budowy farmy fotowoltaicznej wynosi 3,1 mln zł. Z kolei IEO oraz deweloperzy wskazują, że wysokość inwestycji będzie wahała się od 2,2 do 2,5 mln zł. Te informacje pochodzą z raportu Crowday Rynek fotowoltaiki i farm fotowoltaicznych  w Polsce i Unii Europejskiej.

 

Koszt farmy fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od modułów fotowoltaicznych. Bez wątpienia można negocjować z producentami. Dlatego też może się zdarzyć, że pojawią się różnice w wyliczeniach. Warto również zwrócić uwagę, że koszt tych komponentów zależy również z mocą jednostkowego modułu. Taka sama zależność dotyczy falowników. Udział modułów w kosztach szacuje się na około 43%.

 

koszt budowy farmy fotowoltaicznej

 

Wpływ na koszt farmy fotowoltaicznej mają dodatkowo konstrukcja oraz stacja transformatorowa. Według informacji wskazywanych przez redakcję GLOBEnergia, stanowią odpowiednio 22% i 12% całkowitej wartości inwestycji. Jednocześnie należy podkreślić, że wpływ na wysokość kosztów mają również:

  • Falowniki – 7%,
  • Prace konstrukcyjno-budowlane oraz pomiary – 8%,
  • Okablowanie AC oraz ZK – 2%,
  • Ochrona przepięciowa i odgromowa – 1%,
  • Prace projektowe – pozwolenie na budowę – 1%,
  • Dodatkowe urządzenia i sprzęt – 1%.

Udział w kosztach mniejszy niż 1% mają: zabezpieczenia, oświetlenie i monitoring, organizacja placu budowy oraz ogrodzenie.

Podczas przeprowadzania symulacji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • wielkość instalacji,
  • wydajność,
  • rodzaj komponentów.

Jeżeli zdecydujesz się na inwestycję o wielkości 1MW, a jej wydajność będzie wynosiła 999 MWh rocznie, z łatwością obliczysz również zysk. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę cenę sprzedaży prądu z aukcji OZE oraz stałe koszty związane z eksploatacją.

Spójrzmy. Kiedy koszt budowy będzie wynosił 2,3 mln zł przy wielkości instalacji 1MW oraz wydajności 999 MWh rocznie, a cena sprzedaży prądu z aukcji OZE wynosi 340 zł/MWh, wówczas zysk wynosi 339 660 zł na rok. Nie można jednak zapomnieć o stałych kosztach eksploatacyjnych.

Jeżeli przyjmiemy, że roczny koszt eksploatacji wynosi 60 tys. zł, wówczas okres zwrotu wynosi około 8 lat. Jest to szczególnie istotna informacja z perspektywy inwestora.

 

Farma fotowoltaiczna koszty stałe

Zastanawiasz się, skąd wzięły się stałe opłaty związane z inwestycją, jaką jest farma fotowoltaiczna? Koszty stałe generuje przede wszystkim serwis urządzeń i instalacji fotowoltaicznej. Ponadto należy wziąć pod uwagę cenę dzierżawy gruntu, jeżeli nie został on zakupiony. Nie można zapomnieć również, że stały koszt farmy fotowoltaicznej to ewentualne straty wynikające ze zdarzeń losowych. Dlatego też deweloperzy uwzględniają w biznesplanie również: ubezpieczenie inwestycji, a także wymianę inwerterów raz na 10 lat lub według potrzeby.

Niektórzy właściciele farm fotowoltaicznych decydują się na korzystanie z energii na własne potrzeby. W takim przypadku należy potraktować takie zużycie jako koszt stały.

 

Sprawdź artykuł: Farmy fotowoltaiczne zyski i zagrożenia!

 

Podatek od farmy fotowoltaicznej

Wiele osób zapomina, że koszt farmy fotowoltaicznej to nie tylko opłaty związane z utrzymaniem instalacji. Należy zwrócić uwagę również na zobowiązania wobec państwa. Podatek od farmy fotowoltaicznej musi uregulować każdy właściciel takiej instalacji. W regulacjach prawnych nie znajdziemy takiego pojęcia. W rzeczywistości jest to podatek od nieruchomości. Jego wysokość zależy przede wszystkim od lokalizacji działki.

 

Podatek od farmy fotowoltaicznej – nieruchomości – ustala gmina. Dlatego też właśnie od lokalizacji zależy wysokość opłaty. Nie zapominaj również, że podatek wylicza się na podstawie obowiązujących stawek oraz wielkości nieruchomości.

 

Podsumowanie: Koszt budowy farmy fotowoltaicznej

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Każdy z nich może całkowicie zmienić końcowy wynik. Nie zapomnij również wziąć pod uwagę opłat stałych. Dzięki temu określisz realny koszt budowy farmy fotowoltaicznej, a także zysk. Dlatego też przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować te parametry, aby ocenić opłacalność inwestycji.

wróć do wszystkich artykułów