Farmy fotowoltaiczne zyski i zagrożenia

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Wiedza eksperta,

Farmy fotowoltaiczne to prężnie rozwijający się sektor OZE w Polsce. Aktualnie zajmujemy 5 miejsce w UE pod względem szybkości powstawania nowych instalacji modułów PV. Dlaczego warto pomyśleć nad inwestycją w farmy fotowoltaiczne? Zyski i zagrożenia zawarte w poniższym artykule pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Spis treści:

 

Farmy fotowoltaiczne zyski

Farmy fotowoltaiczne są jednym z głównych obszarów inwestycji w zakresie elektroenergetyki odnawialnej. Z roku na rok powstają kolejne elektrownie PV, które dostarczają następnie prąd klientom indywidualnym i biznesowym. Do takich inwestycji należą między innymi farmy fotowoltaiczne tworzone przez dostawców energii elektrycznej, na przykład Tauron. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to zawodowe elektrownie PV.

Drugą grupą inwestorów w farmy fotowoltaiczne są osoby, które produkują energię za pomocą tego odnawialnego źródła, a następnie z niej korzystają. Szacuje się, że te grupy inwestorów zrównoważą się w najbliższym czasie. Dlatego też pojawia się pytanie, dlaczego podmioty działające na polskim rynku decydują się na inwestycje w farmy fotowoltaiczne? Zyski oraz zagrożenia związane z tą inwestycją pomogą nam odpowiedzieć na to pytanie.

 

Wpływ na rozwój farm fotowoltaicznych ma przede wszystkim możliwość korzystania z dotacji ze strony państwa i UE, a także bezpośrednie zyski ekonomiczne wynikające ze sprzedaży energii na podstawie aukcji czy też umów PPA. Jest to bezpośrednio wynikiem presji rozwoju sektora OZE, jaką wywiera Unia Europejska na zrzeszone kraje. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na malejące ceny instalacji fotowoltaicznych. Jest to doskonała alternatywa dla lokowania pieniędzy w nieruchomościach czy rynkach kapitałowych. Dzięki nim zyskujesz stabilny zysk korzystniejszy od tego z lokat bankowych.

 

Powyżej wymienione czynniki wpływają bezpośrednio na rozwój inwestycji, jaką są farmy fotowoltaiczne. Zyski i zagrożenia związane z takim przedsięwzięciem mogą być odczuwane subiektywnie ze względu na indywidualną sytuację. Wyróżnimy jednak kilka ogólnych zalet wynikających z inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Zyski i zagrożenia wiążą się nierzadko bezpośrednio ze sposobem finansowania. Dlatego to właśnie od tego rozpoczniemy naszą analizę.

 

Chcesz wiedzieć, z jakim kosztem wiąże się taka inwestycja? Sprawdź artykuł: Koszt budowy farmy fotowoltaicznej!

 

Farma fotowoltaiczna zysk a sposób finansowania

Według danych z raportu Crowday Rynek fotowoltaiki i farm fotowoltaicznych w Polsce i Unii Europejskiej, farma fotowoltaiczna to inwestycja, która wiąże się z kosztami wynoszącymi około 3,5 mln zł. Należy jednak podkreślić, że wiele zależy od producenta, mocy, modelu oraz parametrów technicznych ogniw fotowoltaicznych. Jeżeli inwestor zdecyduje się na skorzystanie z tańszych rozwiązań, wówczas inwestycja będzie wiązała się z kosztem nawet poniżej 3 mln zł.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że koszt początkowy inwestycji nie jest w tym przypadku najistotniejszy. Może być niższy, ale w takim przypadku należy przygotować się na wymianę wadliwych materiałów, częstą obsługę serwisową. Jeżeli zdecydujesz się na większe nakłady na starcie, co zapewni wysokiej jakości materiały i wykonanie, farma fotowoltaiczna będzie przynosiła zyski nawet przez 40 lat bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Bez wątpienia sfinansowanie takiej inwestycji wyłącznie z własnych środków może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na skorzystanie z dotacji. Środki z UE to nie jedyna forma wsparcia finansowego, które można otrzymać. Pomoc oferują również Regionalne Programy Operacyjne oraz banki.

 

Dzięki temu koszt pierwotny ulega zmniejszeniu, a dofinansowanie wynosi do 30% inwestycji, jaką jest farma fotowoltaiczna. Zysk można odnotować wcześniej niż w przypadku pokrycia kosztów z własnych środków. Pojawia się jednak pytanie, czy dotacje to jedyne zewnętrzne źródło finansowania?

 

Aktualnie pojawia się wiele możliwości, z których warto korzystać. Jednym z nich jest możliwość zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego lub z dopłatą na farmę fotowoltaiczną. Oczywiście, środki te będziemy musieli zwrócić, ale spłata zostanie rozłożona w czasie. Niektórzy decydują się również na alternatywne źródła finansowania. Przykładem może być crowdfunding. Taki model gromadzenia kapitału opiera się przede wszystkim na wpłatach pochodzących od osób fizycznych.

Pojawia się wątpliwość, czy finansowanie społecznościowe będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku inwestycji takie jak: farma fotowoltaiczna. Zysk, który można osiągnąć dzięki takiej zbiórce, może sięgać nawet ponad milion złotych. Przykładem takiej akcji crowdfundingowej jest przedsięwzięcie firmy należącej do spółki Berg Holding, która zgromadziła w ten sposób 4,05 mln zł.

 

Ile można zrobić z inwestycji w farmy fotowoltaiczne? Zyski

Szacuje się, że zyski z farmy fotowoltaicznej pojawiają się po około 10 latach. Odpowiedzi na pytanie, kiedy taka inwestycja zacznie się zwracać, należy szukać w stworzonym biznesplanie oraz analizach bieżącej sytuacji. Wiele zależy od tego, ile megawatogodzin produkuje farma i w jakiej cenie zostanie sprzedana. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Jaworznie, a jej moc wynosi 5MWp.

Jeżeli chodzi natomiast o prostą stopę zwrotu ROI, jej wysokość zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest wysokość nakładów zewnętrznych. Im wyższe dofinansowanie, tym większy będzie zwrot. Głównym czynnikiem wpływającym na efektywność ekonomiczną farmy fotowoltaicznej jest wysokość ceny sprzedawanej energii. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na warunki meteorologiczne. Poniżej znajdziesz przykładową symulację zysków.

Zainstalowane panele fotowoltaiczne są w stanie produkować rocznie 3,5 GWh energii elektrycznej. Ceny referencyjne na sprzedaż energii z instalacji PV, pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, ile można zarobić z inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Zyski będą szacunkowe. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że realia mogą się jednak nieco różnić od naszych wniosków.

Najważniejsze informacje na temat cen referencyjnych na sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 roku w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 722).

Ceny referencyjne zależą od mocy instalacji. Jeżeli wynosi ona nie więcej niż 1 MW, wówczas stawka wynosi 340 zł/MWh. Z kolei dla większych farm fotowoltaicznych obowiązuje przelicznik 320 zł/MWh.

Teraz wyobraźmy sobie, że farma fotowoltaiczna ma moc nie większą niż 1 MW, a jej wydajność wynosi 990 MWh. Ile w takim przypadku można zarobić na inwestycji w farmy fotowoltaiczne? Zyski będą wynosiły nawet 336 600 zł rocznie. Jeżeli koszty opiewały na kwotę 3,6 mln zł, wówczas inwestycja zwróci się po około 11 latach.

Warto zwrócić uwagę na możliwość sprzedaży energii na podstawie umowy PPA. W takim przypadku energię sprzedajemy bezpośrednio do przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzięki temu stawki są atrakcyjniejsze zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego.

farma fotowoltaiczna zyski

 

Czy warto budować farmy fotowoltaiczne? Za i przeciw

Farmy fotowoltaiczne za i przeciw to sekcja, w której odpowiemy na pytanie, czy warto. Świadomość potencjalnych zagrożeń jest istotna w przypadku tak dużych inwestycji. Dzięki niej można uniknąć ewentualnych problemów, zanim te się pojawią.

Zacznijmy od kwestii, która zazwyczaj najbardziej interesuje inwestorów, czyli opłacalności. Należy pamiętać, że na realne zyski z farmy fotowoltaicznej należy poczekać do Dokładna stopa zwrotu inwestycji (ROI) zależy od ceny energii. Można skorzystać z rozwiązania, jakim jest: aukcja OZE, umowa PPA. Jeżeli szukasz sposobu na ulokowanie kapitału i szybki zwrot, ten sposób może nie spełnić Twoich oczekiwań. Jednocześnie należy podkreślić, że cierpliwość popłaca. Zwrot z inwestycji może wynosić nawet kilkanaście procent.

Co ważne, farmy fotowoltaiczne będą doskonałym rozwiązaniem dla podmiotów, które szukają sposobu na pasywne dochody. Inwestycja w OZE jest bezpieczna pod względem ciągłości osiąganych zysków. Nie musisz martwić się, że sytuacja gospodarcza w kraju wpłynie na utratę źródła dochodów.

Fotowoltaika to jeden z głównych obszarów inwestycji w sektorze OZE, który obejmuje wiele programów dotacyjnych. Dodatkowo na rynku pojawiają się stale nowe technologie poprawiające efektywność inwestycji. Z roku na rok powstaje coraz więcej polskich firm dostarczających niezbędne komponenty. Dzięki temu koszty związane z inwestycją maleją.

Skoro już poznaliśmy częściowo temat: farmy fotowoltaiczne za i przeciw, możemy przejść do zagrożeń wynikających z inwestycji.

 

Farmy fotowoltaiczne zagrożenia

O czym trzeba pamiętać podczas inwestycji w farmy fotowoltaiczne? Zagrożenia wiążą się przede wszystkim z problemami dotyczącymi infrastruktury energetycznej w Polsce. Farmy fotowoltaiczne potrzebują dużej mocy, której mogą nie podołać obecne systemy. Pojawiają się również kłopoty związane ze znalezieniem odpowiedniej działki inwestycyjnej. Należy zwrócić uwagę, czy dany obszar jest sklasyfikowany pod realizacje z branży OZE.

Budowa farmy fotowoltaicznej i zagrożenia wiążą się również nierzadko z problemami dotyczącymi kwestii formalno-prawnych. Wymagań jest sporo, a dopełnienie wszelkich formalności może być czasochłonne. Nasi specjaliści mogą Ci pomóc przebrnąć przez każdy etap krok po kroku.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także artykuł: Budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku!

 

Podsumowanie: Farmy fotowoltaiczne zyski i zagrożenia

Na koniec warto postawić jeszcze raz pytanie, czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne. Zyski i zagrożenia związane z takim przedsięwzięciem zostały zaprezentowane powyżej. Jeżeli inwestor będzie miał świadomość ryzyka oraz ewentualnych problemów, może ich łatwo uniknąć. Z kolei zyski wynagrodzą wszelkie nieprzyjemności. Planujesz budowę farmy fotowoltaicznej? Zapraszamy do kontaktu!

Jeżeli nie wiesz, czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne, zyski i zagrożenia pomogą Ci oszacować ryzyko!

Jak w przypadku niemal każdej inwestycji, pojawiają się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania. Jednocześnie OZE to kierunek, który wciąż się rozwija i angażuje coraz więcej inwestorów. Trzeba pogodzić się z tym, że nowoczesne technologie, postęp w nauce zmienia to, do czego przywykliśmy. Przykładem może być transport. Zanim pojawiły się na świecie samochody, ludzie nie potrafili sobie wyobrazić życia bez transportu konnego. Aktualnie jesteśmy przyzwyczajeni do świata, w którym wiodą prym samochody.

 

 

wróć do wszystkich artykułów