W jaką stację ładowania samochodów elektrycznych warto zainwestować?

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik, Stacje ładowania,

Na polskich drogach możemy obserwować coraz więcej samochodów elektrycznych. Jest to rozwiązanie ekologiczne i w perspektywie długoterminowej – tanie. Aby samochód był jednak w stanie przemierzać kilometry dróg, potrzebne są odpowiednie stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Jaki jest koszt naładowania samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne potrzebują średnio 20 kW prądu na 100 kilometrów. Na pierwszy rzut oka możemy pomyśleć, że nie jest to wcale mało, jeśli jednak przyjrzymy się statystykom odnośnie kosztów, jakie generują samochody spalinowe i porównamy je z autami na prąd, będziemy mile zaskoczeni.

Obecnie, zależnie od modelu samochodu, koszt przejechania 100 kilometrów samochodem elektrycznym to około 9,15 złotych – przy założeniu, że w 80 procentach auto będzie ładowane domowo, a w 20 procentach na publicznych stacjach. Natomiast auto napędzane benzyną będzie przy obecnej cenie benzyny kosztować na tym samym dystansie około 44 złotych.

 

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że jest to tylko średnia, cena będzie zmieniać się zależnie od typu samochodu – zarówno elektrycznego, jak i na benzynę. Stacje ładowania samochodów elektrycznych są więc intratnym biznesem, z którego płyną korzyści zarówno dla klienta, jak i inwestora.

Jaka stacja ładowania pojazdów będzie najbardziej opłacalna?

Stacja ładująca samochody elektryczne niewątpliwie jest rozwiązaniem, które przyda się kierowcom na długich dystansach. Zależnie od operatora stacje ładowania samochodów elektrycznych oferują różne ceny. Są one wyższe, niż w przypadku domowych ładowarek do samochodów elektrycznych.

W przypadku obydwu rodzajów ładowarek (zewnętrznych i domowych stacji ładowania), mamy do wyboru dwa typy, które dzielimy ze względu na rodzaj prądu – ładowarki AC i ładowarki DC.
Ładowarki AC są tańsze, jednak czas ładowania pojazdu jest dłuższy, a jego moc wynosi maksymalnie 22kW. Wiele stacji ładowania pojazdów oferuje jednak ładowarki DC, które choć są droższe, mogą ładować prąd nawet z mocą 350 kW. Jeśli planujesz założyć stację ładowania pojazdów, ładowarka DC może być dobrym pomysłem (jest bardziej wydajna), warto jednak mieć również w ofercie ładowarkę AC.

Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych

Niekiedy kompaktowe ładowarki do samochodów elektrycznych są oferowane w salonach samochodowych – do kompletu z pojazdem (jednak jest to rzadkość). Warto także zaznaczyć, że pojazdy sprowadzane z Japonii lub USA mogą mieć problemy z odpowiednią wtyczką. Wielu kierowców decyduje się więc na zakup domowych, kompaktowych stacji ładowania pojazdów. Domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych typu Wallbox również wykorzystują dwa rodzaje prądu – zmiennego i stałego. Prąd zmienny jest nam znany z codziennych czynności – z tego rodzaju prądu korzystamy najczęściej. Domowe stacje ładowania, korzystające z prądu zmiennego posiadają wtyczkę typu 2 i przy ich największej mocy (22kW), naładowanie samochodu elektrycznego z reguły będzie trwało kilka godzin. Takie ładowarki cechuje prosty montaż i dość niska cena.

Na rynku istnieją również znacznie szybsze ładowarki DC. Dostarczają one prąd z mocą nawet 150 kW, co sprawia, że całościowe naładowanie samochodu elektrycznego potrwa jeszcze krócej.

 

Jaka jest cena stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych jest dość spory. Szacuje się, że koszt zakupu jednej szybkiej ładowarki wraz z instalacją to nawet 100 tysięcy złotych. Mówimy jednak tutaj o dostępnej publicznie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Koszt jest spory, ale inwestycja prędko się zwróci.

Domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych są natomiast dużo tańsze – mało skomplikowanego Wallboxa można kupić nawet za 1500 złotych, jednak cena nieco wydajniejszej ładowarki kompaktowej to zwykle około 2500 złotych. Natomiast szybsze i bardziej wydajne ładowarki Wallbox DC zaczynają się od kwoty 30 000 złotych netto.

wróć do wszystkich artykułów