Wallbox - kompaktowa stacja ładowania pojazdów
Wallbox - kompaktowa
stacja ładowania
Enelion Lumina
- Pełna elastyczność. Modułowa konstrukcja umożliwia stworzenie wariantu specjalnie dla Ciebie
- Możliwość równoczesnego ładowania samochodu i hulajnogi elektrycznej
- Planowanie ładowania samochodu z aplikacją mobilną
- Dostępna w dwóch wersjach ze zintegrowanym kablem, bądź gniazdem Type-2
- Do wyboru obudowa z poliwęglanu lub aluminium
Jak działa i czym jest Wallbox?
Wallbox, czyli domowa stacja ładowania samochodów, to urządzenie, które pozwala na posiadanie swojej własnej, kompaktowej „stacji paliw” – z tym że „paliwem” w tym przypadku jest prąd. Osoby, które posiadają samochody elektryczne, mogą skorzystać z 3 możliwości związanych z własnym oprzyrządowaniem do ładowania pojazdów. Pierwszą z nich jest samodzielne dokupienie wszelkich akcesoriów oraz urządzeń, które pozwalają na zasilanie samochodu. Jak wynika z naszych obserwacji, jest to najczęstsze rozwiązanie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, niektórzy z producentów dołączają do samochodu kabel ładujący, który pozwala na podłączenie pojazdu do źródła zasilania, konieczne jest jednak posadowienie własnej kompaktowej stacji. Bywa też, że dostajemy wraz z pojazdem mobilną ładowarkę do bagażnika. Nie są to jednak częste praktyki, warto więc pomyśleć o zakupie własnej, domowej stacji ładowania.
Wallbox zasilany III fazami jest w stanie przesyłać moc do 22 kW, jednak istnieć mogą ograniczenia związane np. z infrastrukturą, jak i cechami pojazdu, które będą to uniemożliwiać. Dlatego też moc jest dobierana indywidualnie do możliwości, podczas audytu u klienta, w porozumieniu z nim. Wallboxy ładują pojazd prądem zmiennym AC. Wyróżniamy także szybkie stacje ładowania z prądem DC, które mogą przesłać moc nawet 350 kW. Należy zaznaczyć, że urządzenia kompaktowe, które prezentujemy, mają maksymalną moc wyjściową 30 kW.
Domowa stacja ładowania samochodów – zalety
Samochody elektryczne mają jeszcze jedną ważną zaletę – ich użytkowanie jest tanie. Większość posiadaczy aut tankuje paliwo na stacjach benzynowych – podobnie jest z samochodami elektrycznymi. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych możemy obecnie znaleźć przy polskich drogach, nadal jednak nie jest ich wiele. Warto tutaj mieć również świadomość, że w przypadku korzystania tylko i wyłącznie z zewnętrznych stacji, płacimy dużo więcej, niż w przypadku stosowania domowej stacji ładowania samochodów. Jak wynika z dostępnych analiz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, koszt przejechania samochodem napędzanym benzyną 100 kilometrów to ponad 28 złotych – na stronie wskazuje się jednak cenę benzyny w kwocie 4,23 złote. Obecnie, będzie, to zależnie od typu samochodu, około 40 złotych. W tym samym czasie, przejechanie tego odcinka autem elektrycznym to koszt około 9,15 złotych, jednak przy założeniu, że 80 procent ładowań będzie odbywać się za pomocą domowej stacji ładowania samochodów. W przeciwnym razie, koszt ten jest około trzech razy większy. Oczywiście, przy aktualizacji wiedzy należy brać pod uwagę podwyżki cen – zarówno energii elektrycznej, jak i benzyny.
Biorąc pod uwagę koszty, oraz fakt, że domowa stacja ładowania samochodów jest dostępna dla każdego niezależnie od miejsca zamieszkania, urządzenie takie jest dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem.