Montaż ładowarek do samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny stoi już w garażu, a Ty wciąż zastanawiasz się w jaki sposób uzupełnić w nim energię?

Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w naścienną stację ładującą, zwaną popularnie wallboxem. Przed zakupem zapoznaj się z tym, jak przebiega montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wszystkie niezbędne informacje dla inwestora znajdziesz w tym materiale.

Montaż samochodowych stacji ładowania w prywatnym domu

Pierwszy krok montażu lub wyboru stacji, to szczegółowy audyt miejsca i instalacji elektrycznej w budynku. Jest to kluczowy etap doboru stacji – pracownik z odpowiednim doświadczeniem elektrycznym rozpozna, czy Twoja infrastruktura elektryczna jest dostosowana do mocy i natężenia prądu, które pobiera z sieci wybrany przez Ciebie samochód.

W trakcie audytu weryfikowane są:

  • Przekroje przewodów zasilających rozdzielnię,
  • Zapas mocy umownej,
  • Zastosowane zabezpieczenia nadprądowe,
  • Sposób rozbudowy rozdzielni o nowe aparaty,
  • Możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury (np. gniazdka siłowe w garażu),
  • Zapotrzebowanie na moc i natężenie prądu przez samochód,
  • Stan prawny lokalu oraz niezbędne zgody administracyjne (w przypadku garażu podziemnego w budownictwie wielorodzinnym).

Po sprawdzeniu i zgromadzeniu niezbędnych danych, otrzymasz optymalny wariant zasilania Twojej stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Prace montażowe obejmują m.in.:

  1. Przygotowanie infrastruktury zasilającej – proces obejmuje doprowadzenie przewodu z rozdzielnicy elektrycznej do punktu ulokowania stacji ładującej. Specjalista zobligowany jest do tego, by dołączyć do instalacji dedykowany dla ładowarki wyłącznik nadprądowy oraz zabezpieczenie różnicowoprądowe typu B (mogą być zabudowane w urządzeniu).
  2. Montaż stacji ładującej samochody elektryczne – gdy elektryk skończy wykonywać i sprawdzać okablowanie, należy zamontować ładowarkę do ściany lub słupka i podłączyć przewód zasilający zgodnie z dokumentacją producenta urządzenia.
  3. Podłączenie ładowarki do prądu – kiedy wszystko zostało zrealizowane w sposób poprawny, stacja może zostać zasilona i skonfigurowana według Twoich potrzeb. Pamiętaj, że elektryk wykonujący montaż zobowiązany jest do wykonania pomiarów elektrycznych oraz przekazania instrukcji obsługi urządzenia.

Ile trwa cały proces? Czas prac montażowych to ok. 1-2 dni robocze. Pamiętaj o tym, że monterzy powinni szczegółowo przeszkolić Cię z bezpiecznej i efektywnej eksploatacji stacji ładującej.

Budowa stacji ładowania w instytucjach publicznych

Czym różni się budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w miejscach publicznych (np. na parkingu centrum handlowego lub przy hotelach)? Przede wszystkim wymagane jest wykonanie rozbudowanego projektu budowlano-wykonawczego i pozyskanie niezbędnych zgód administracyjnych. Bardzo często wydawane są nowe warunki przyłączeniowe, na podstawie których Operator Sieci Dystrybucji buduje dedykowany układ zasilania dla stacji elektrycznej – bardzo często istniejący układ elektryczny i przewody nie są w stanie poprawnie zasilić ładowarki o mocy 2 x 22 kW lub większej. Również proces budowy linii zasilającej jest znacznie bardziej skomplikowany – kable układane są w gruncie na głębokości ok. 70 centymetrów. Prace budowlane prowadzone są pod starannym nadzorem Kierownika Budowy, który dba o poprawne wykonanie robót i wykonanie zadania zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Konsultacja z ekspertem

Jeśli nie czujesz się pewnie, aby samodzielnie podjąć decyzję w kwestii montażu, warto już wcześniej zdać się na wiedzę i umiejętności najlepszych specjalistów w branży. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych nie ma przed nami żadnych tajemnic. Nie musi mieć zatem ich również przed Tobą. Pamiętaj, że audyt instalacji elektrycznej to wyjątkowo istotny aspekt, by wykorzystać pełny potencjał wybranych stacji. Skontaktuj się zatem z ekspertami Sigma Polska. Pomogą oni na każdym etapie realizacji.

Jaką ładowarkę wybrać?

Wszystko w dużej mierze zależy od indywidualnych możliwości i oczekiwań. Więcej informacji znajdziesz m.in. w artykule Zestawienie czasu i kosztów ładowania samochodów elektrycznych. Zalecamy jednak stosowanie rozwiązań sprawdzonych na polskim rynku. Odpowiednio dobrane urządzenia nie tylko zagwarantują zadowalającą efektywność i niezawodność, ale również bezpieczeństwo eksploatacji – pamiętaj, że cena nie powinna stanowić jedynego kryterium wyboru ładowarki. Sprawdź więc, jaka moc i budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie idealnym rozwiązaniem do Twojego typu nieruchomości i pojazdu.

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że nie należy podejmować się samodzielnego montażu ładowarek samochodów – zwłaszcza jeśli nie jesteś osobą uprawnioną z kwalifikacjami i umiejętnościami. Wspominaliśmy o tym w naszym poprzednim wpisie: Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych. Zachęcamy, by każdy zapoznał się z tym materiałem.

Powrót