Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych: Jak dobrać i dlaczego warto kupić Wallbox?

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik, Stacje ładowania,

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych to urządzenie, które każdy z nas może zamontować na swojej posesji lub w garażu. Co możesz zyskać dzięki niej? Przede wszystkim niezależność. Nie musisz martwić się poszukiwaniem ładowarki w pobliżu miejsca zamieszkania. Będziesz miał ją zawsze do dyspozycji kilka metrów od domu. Pojawia się jednak pytanie. Jak dobrać domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych? Z odpowiedzią przychodzą nasi eksperci.

 

Spis treści:

 

Elektromobilność – standard czy wyzwanie?

Ekologiczne auta elektryczne stają się coraz popularniejsze. Na całym świecie rośnie zainteresowanie potencjalnych klientów, którzy coraz poważniej podchodzą do inwestycji w samochód zasilany energią elektryczną. Dlaczego? Ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Sam pojazd nie jest jedyną inwestycją, o której powinniśmy pomyśleć w momencie zakupu. Pozostaje jeszcze aspekt ładowania akumulatorów.

 

Z każdym rokiem przybywa stacji i punktów udostępniających możliwość ładowania auta na prąd. Warto jednak zadbać o to, by mieć do niej stały dostęp. W tym przypadku z pomocą przychodzą domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Czy jest potrzebna?

 

Teoretycznie nie. Zdarza się, że klient podczas zakupu elektrycznego auta otrzymuje ładowarkę, która przystosowana jest do ładowania standardowym prądem 230V z gniazdka. Najczęściej jednak trzeba przygotować się na poniesienie kosztów związanych z zakupem specjalnego kabla do ładowania. Jest to jednak metoda mało efektywna, ponieważ proces uzupełnienia energii trwa kilkukrotnie dłużej niż w sytuacji, gdyby zastosowano stację ładowania.

Dodatkowo produkty oferowane w salonach samochodowych zawierają często wysoki narzut – w szczególności dla pojazdów z segmentu premium. Pojawiają się również dwa inne problemy.

 • Pierwszy z nich to brak wiedzy specjalistycznej wśród handlowców. Tak naprawdę nie są oni zazwyczaj w stanie polecić odpowiedniego urządzenia. W efekcie klient otrzymuje produkt niedostosowany do swoich potrzeb.
 • Drugi problem, który często pojawia się w przypadku urządzeń z salonu, jest brak znajomości infrastruktury elektrycznej w miejscu instalacji stacji. Każde miejsce ma inne zabezpieczenia, przewody i trudno dobrać urządzenie bez uprzedniego audytu lokalizacji. Co więcej, z reguły są to dodatkowo płatne usługi, a ich koszt może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Dlatego warto kupić własne urządzenie. SIGMA oferuje kompleksową obsługę – od doboru urządzenia do montażu. Jak zatem powinna wyglądać domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego i o czym należy pamiętać? Poznaj szczegóły i zacznij działać już dziś.

 

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego – czy dla każdego?

Kiedy elektromobilność pojawiła się w Polsce, przydomowa stacja ładowania wydawała się dużym wyzwaniem ze względu na strach klientów oraz brak wiedzy. Wraz z rozwojem rynku elektromobilności na rynku pojawia się coraz więcej producentów, którzy posiadają w ofercie domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Konkurencyjność wymusiła obniżenie cen urządzeń. Cena Wallboxa wynosi aktualnie około 2 500 zł netto.

Dzięki temu więcej osób może pozwolić sobie na taką inwestycję. Przydomowa ładowarka samochodowa przestaje być wyzwaniem. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać odpowiednie urządzenie?

 

Jak wybrać domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Przydomowa stacja ładowania to urządzenie, które bez problemu znajdziesz w naszej ofercie. Dzięki pomocy ekspertów wybierzesz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Warto jednak posiadać podstawową wiedzę na temat dostępnych urządzeń Jaka stacja ładowania domowa będzie najlepsza? Poniżej znajdziesz dwa podstawowe warianty.

 • Domowa stacja to rozwiązanie, które zapewnia wiele możliwości dzięki niewielkim rozmiarom. Będzie idealne dla klientów indywidualnych. Możesz zamontować ją w garażu lub parkingu podziemnym. Domowa stacja ładowania Wallbox wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością.

Sprawdź ofertę: Wallbox – kompaktowa stacja ładowania!

 

 • Stacja szybkiego ładowania w domu typu Wallbox DC to urządzenie wyróżniające się przede wszystkim większą mocą. Dzięki niemu dostarczysz bezpośrednio do samochodu prąd stały. Stacja szybkiego ładowania w domu Wallbox to kompaktowe urządzenie gwarantujące większą efektywność i oszczędność czasu. Przykładem takiego urządzenia jest Ekoenergetyka Spark przedstawiona poniżej.

spark

Sprawdź ofertę: Wallbox DC – stacja elektryczna o większej mocy!

 

Domowa ładowarka do samochodu elektrycznego – jak dobrać?

Domowa ładowarka do samochodu elektrycznego to urządzenie, które należy dobrać nie tylko do parametrów technicznych pojazdu, ale również instalacji elektrycznej. Podjęcie decyzji zakupowej w przypadku urządzeń ładujących to duża odpowiedzialność, inwestycja na lata.

Pamiętaj jednak, że ilość parametrów technicznych mających realny wpływ na zadowolenie klienta jest ogromna. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Do najważniejszych specyfikacji zaliczamy m.in.:

 • maksymalny amperaż,
 • typ gniazda,
 • moc ładowania (podawane w W),
 • ilość faz,
 • napięcie (podawane w V).

 

Teoretycznie wystarczy wybrać stację na podstawie informacji podawanych przez producenta samochodu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój wybór padnie na wysokiej jakości model dostosowany do potrzeb, skontaktuj się z nami. Na podstawie przedstawionego zapotrzebowania, dobierzemy asortyment tak, by gwarantował satysfakcję zarówno Tobie, jak i Twoim domownikom.

 

Moc wyjściowa a stacja ładowania samochodów elektrycznych w domu

Jeżeli zastanawiasz się, jaki wpływ mają powyższe parametry techniczne na wybór stacji ładowania, poniżej prezentujemy najważniejsze informacje. Jak wygląda podział w tym przypadku?

 • zasilacze dołączane do samochodów elektrycznych od producentów mają moc około 3,7 lub 7,4 kW. Ograniczeniem są w tym przypadku gniazdka oraz ich zabezpieczenia. Dlatego też zazwyczaj podaje się moc 2,3 kW.
 • stacja ładowania samochodów elektrycznych w domu zasilana I fazą ma moc 3,7 lub 7,4 kW, III fazami o mocy 11 lub 22 kW w przypadku prądu zmiennego AC,
 • szybkie stacje ładowania z prądem stałym DC mają moc do 350 kW. Urządzenia domowe w naszej ofercie mają maksymalną moc wyjściową 25 kW.

 

Sprawdź stacje ładowania o większej mocy Ekoenergetyka Spark!

 

Typ wtyczki a stacja ładowania domowa

Jeżeli interesuje Cię domowa ładowarka do elektryka, musisz pamiętać o odpowiednim doborze standardu wtyczki do modelu samochodu. Ładowarki AC mogą mieć dwa rodzaje wtyczek:

 • Type 1 (standard w przypadku rynku japońskiego i amerykańskiego) – jest to urządzenie o maksymalnej mocy 7,7 kW,
 • Type 2 (wszystkie auta wprowadzane na rynek europejski powinny mieć ten standard) – jest to przydomowa stacja ładowania o maksymalnej mocy do 44 kW. Standard stanowi jednak moc do 22 kW.

Przydomowa stacja ładowania DC jest możliwa dzięki wtyczkom typu:

 • CHAdeMO – wtyczka do ładowania, której moc zależy od wersji protokołu. W przypadku CHAdeMO 1.2 wynosi ona maksymalnie 200 kW. Z kolei CHAdeMO 2.0 umożliwia ładowanie mocą nawet do 400 kW. Najczęściej stosowana w japońskich i koreańskich samochodach,
 • CCS – standard europejski, który teoretycznie może osiągać moc do 500 kW. Umożliwia ładowanie prądem AC i DC.

 

Czy domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest niezbędna?

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych gwarantuje niezależność. Każdy z nas ceni sobie możliwość zaoszczędzenia czasu, nerwów. Chcemy być niezależni, niczym nieograniczeni. Właśnie na te potrzeby odpowiada domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego. Pamiętaj, że dzięki niej możesz zyskać znacznie więcej niż czas i niezależność. Wszystko zależy jednak od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz.

 

Czy domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest niezbędna? Odpowiedź brzmi: to zależy. Musisz wiedzieć, że przydomowa ładowarka samochodowa nie jest żadnym obowiązkiem. W tej kwestii masz pełną dowolność. Do Ciebie należy decyzja, czy zdecydujesz się na taki zakup. Jednocześnie powinieneś wiedzieć, że ostateczny wybór powinieneś uzależnić od kilku ważnych czynników.

 

Ekologiczne auta elektryczne stają się coraz popularniejsze. Na całym świecie rośnie ich zainteresowanie. Na polskich drogach pojawiają się kolejne elektryki, a także hybrydy. Dlaczego? Odpowiedzią są dwa słowa: ekologia i ekonomia. Wybór elektryków może być korzystniejszy pod względem cen.

 

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych a koszt

Koszt przejechania 100 km autem spalinowym zależy od cen benzyny oraz spalania. Z kolei na koszt w przypadku elektryków wpływa cena prądu, rodzaj ładowarki, a także proporcja używania stacji domowych i publicznych. Jakie są różnice?

 

Z ustaleń Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że koszt przejechania 100 km autem spalinowym wynosi 28,34 zł. Wyliczenia opierają się na założeniach: cena benzyny 4,23 zł i spalanie 6,7l/100 km. Z kolei samochód elektryczny generuje koszt wynoszący około 9,15 zł na tej samej odległości przy założeniach ładowania w proporcji 80% domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych i 20% publiczna ładowarka.

 

Jeżeli zdecydowalibyśmy się na ładowanie wyłącznie stacjami publicznymi, koszt ten wzrósłby trzykrotnie. Jednocześnie nadal może być korzystniejszy niż tankowanie samochodu spalinowego, ale droższy niż ładowanie urządzeniem prywatnym. Dlatego też warto posiadać domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

 

Kiedy przyda się stacja ładowania samochodów elektrycznych w domu?

Zwróć uwagę, że domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych będą doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach. Dlaczego?

 

Infrastruktura stacji ładowania rozwija się z roku na rok, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia. Według stanu na koniec maja 2021 roku, liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce wynosi 1498 urządzeń.

 

Jeżeli przejrzymy lokalizacje publicznych stacji ładowania, można zauważyć, że nie są one dostępne w każdym miejscu w Polsce. Chcesz kupić samochód elektryczny? Upewnij się, że będziesz miał go, gdzie naładować. Gdy okaże się, że w pobliżu nie ma ogólnodostępnych urządzeń, wówczas stacja ładowania samochodów elektrycznych w domu okaże się niezbędna.

 

Podsumowanie: Czy domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest potrzebna?

Domowa ładowarka do samochodów elektrycznych oferuje dużo większą wydajność i efektywność niż urządzenia dołączane do samochodów elektrycznych podczas zakupu. Stosując innowacyjne urządzenia wysokiej jakości, akumulatory szybciej będą naładowane, a pojazd gotowy do drogi. Dla osób mieszkających w mieście, którzy na co dzień używają auta do podróży między pracą i domem, czas potrzebny na pełne naładowanie baterii jest bardzo istotny. Im szybciej, tym lepiej.

wróć do wszystkich artykułów