Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Ekologiczne auta elektryczne stają się coraz popularniejsze. Na całym świecie rośnie zainteresowanie potencjalnych klientów, którzy coraz poważniej podchodzą do inwestycji w samochód zasilany energią elektryczną. Dlaczego? Ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Sam pojazd nie jest jedyną inwestycją, o której powinniśmy pomyśleć w momencie zakupu. Pozostaje jeszcze aspekt ładowania akumulatorów.Z każdym rokiem przybywa stacji i punktów udostępniających możliwość ładowania auta na prąd. Musimy jednak zadbać o to, by była ona dostępna w naszym prywatnym garażu. Jak zatem powinna wyglądać domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego i o czym należy pamiętać podczas budowy? Poznaj szczegóły i zacznij działać już dziś.

Czy domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest potrzebna?

Teoretycznie nie. Klient podczas zakupu elektrycznego auta otrzymuję ładowarkę, która przystosowana jest do ładowania standardowym prądem 230V z gniazdka. Jest to jednak metoda mało efektywna, ponieważ proces uzupełnienia energii trwa kilkukrotnie dłużej niż w sytuacji, gdyby zastosowano stację ładowania. Dodatkowo produkty oferowane w salonach samochodowych często zawierają wysoki narzut – w szczególności dla pojazdów z segmentu premium. W efekcie otrzymujemy kosztowny produkt, który nie zawsze zachwyca swoją efektywnością.

Domowa ładowarka do samochodów elektrycznych oferuje dużo większą wydajność i efektywność. Stosując innowacyjne urządzenia wysokiej jakości, akumulatory szybciej będą naładowane, a pojazd gotowy do drogi. Dla osób mieszkających w mieście, którzy na co dzień używają auta do podróży między pracą i domem, czas potrzebny na pełne naładowanie baterii jest bardzo istotny. Im szybciej, tym lepiej.

blank

Jak wybrać odpowiednią stację ładowania samochodu?

Podjęcie decyzji zakupowej w przypadku domowej stacji ładującej pojazdy elektryczne, to duża odpowiedzialność. Jest to inwestycja na lata, natomiast ilość parametrów technicznych mających realny wpływ na zadowolenie, jest ogromna. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Do najważniejszych specyfikacji zaliczamy m.in.:

  • maksymalny amperaż,
  • typ gniazda,
  • moc ładowania (podawane w W),
  • ilość faz,
  • napięcie (podawane w V).

Teoretycznie wystarczy wybrać stację na podstawie informacji podawanych przez producenta samochodu. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że Twój wybór padnie na wysokogatunkowy model dostosowany do Twoich potrzeb, skontaktuj się z przedstawicielem dystrybutora stacji ładujących. Na podstawie przedstawionego zapotrzebowania, dobierze on asortyment tak, by gwarantował on satysfakcję zarówno Tobie, jak i Twoim domownikom.

Jak zamontować stację ładowania samochodu?

Chcesz samodzielnie zamontować stację ładowania samochodów elektrycznych w swoim garażu lub domu? Nie rób tego. Powinien zająć się tym ekspert.

Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych muszą być montowane przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów z uprawnieniami, wiedzą oraz umiejętnościami. Zazwyczaj firmy zajmujące się dystrybucją tego typu wyposażenia, oferują klientom usługę montażu. Warto z niej skorzystać.

Dlaczego? Ponieważ otrzymasz zaświadczenie, że instalacja stacji była przeprowadzona przez profesjonalistów. Będziesz więc mieć pewność, że zlecenie zostało właściwie zrealizowane i możesz bezpiecznie je eksploatować. Dzięki temu w razie ewentualnych problemów lub uszkodzenia urządzenia (które spowodowane będzie niewłaściwym montażem), nie stracisz gwarancji.

Czy domowe stacje ładowania samochodów można montować w dowolnym miejscu?

Niestety nie. Nim specjalista odpowiedzialny za montaż ładowarki samochodowej podejmie się montażu urządzenia, musi przeprowadzić kontrolę instalacji elektrycznej. Dopiero wtedy jest on w stanie ocenić, czy stosowanie stacji o wybranej mocy jest możliwe, wydajne i bezpieczne. W trakcie inspekcji sprawdza się m.in. czy przekrój żył kabla i zabezpieczenie w rozdzielnicy są wystarczające. Instalator po weryfikacji obiektu oceni i wskaże, w którym miejscu najlepiej umieścić stację ładowania, by działała one we właściwy sposób.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Powrót