Produkowanie energii za pomocą instalacji fotowoltaicznych daje wiele korzyści. Zarówno pod kątem finansowym, jak i dla ochrony środowiska naturalnego. Dla rolników jest to możliwość obniżenia comiesięcznych rachunków, ale i niezależność energetyczna. Fotowoltaika to jednak bardzo kosztowna inwestycja. Czy w 2022 roku rolnicy mogą liczyć na jakieś dotacje lub dofinansowanie? Odpowiadamy!
- Fotowoltaika – dotacje unijne
- Fotowoltaika – dofinansowanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Agroenergia
- Fotowoltaika dla rolnika w 2022 roku – program Mój Prąd
- Fotowoltaika dla rolników – lokalne dofinansowania w 2022 roku
Fotowoltaika – dotacje unijne
Unia Europejska bacznie obserwuje, jak dochodzi do degradacji środowiska naturalnego. Aby zatrzymać, czy raczej – spowolnić – ten proces, często ustanawia nowe regulacje z zakresu ekologii. Jednocześnie, wspiera wszelkie inicjatywy, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Fotowoltaika jest jednym ze sposobów na to, by ograniczyć szkodliwą działalność. Prąd pozyskany z energii słonecznej jest bardziej ekologiczny. Jednak zakup i montaż paneli fotowoltaicznych jest kosztowny. Właśnie dlatego fotowoltaika dotacje unijne to jeden ze sposobów na to, by nieco ułatwić ten proces. Czy w 2022 roku jest jakakolwiek ulga dla rolników na fotowoltaikę z UE? Na ten moment trudno znaleźć dofinansowanie unijne do fotowoltaiki, które skierowane jest bezpośrednio do rolników.
Fotowoltaika – dofinansowanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Agroenergia
Agroenergia to ogólnopolski program dofinansowania dla rolników zarówno na fotowoltaikę, biogazownię, jak i na pompy ciepła. Do uczestnictwa w nim uprawnieni są rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Na co można przeznaczyć pozyskane środki? Przede wszystkim można je przekazać na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych. Warto wiedzieć, że jest to ogólnopolski program, jednak nie można w ramach niego pozyskać środków na rozbudowę istniejących instalacji, a jedynie postawić nowe źródła energii. Co ważne, aby skorzystać z Agroenergii, nie można być beneficjentem innych dofinansowań. Program ma być realizowany do 2027 r., ale podpisywanie umów trwa do końca 2025 r.
Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wielkości mocy. Jeśli wyniesie 10 do 30 kW, to procentowy udział w kosztach kwalifikowanych wynosi do 20%, nie może też przekroczyć kwoty 15 tysięcy złotych. Instalacja o mocy od 30 do 50 kW może uzyskać dofinansowanie w wysokości 13%, a więc maksymalnie do 25 tys. zł. Przewidziany jest też dodatek w wysokości 10 tys. zł. Można otrzymać również dofinansowanie na magazyn energii, ale pod warunkiem, że będzie zintegrowany ze źródłem energii, jakie również będzie dotowane równolegle w ramach projektu Agroenergia. Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, a co ważne – muszą być też wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Dzięki takiemu programowi fotowoltaika dla rolnika na pewno będzie zdecydowanie tańszym przedsięwzięciem.
Fotowoltaika dla rolnika w 2022 roku – program Mój Prąd
Program Mój Prąd jest innym, bardzo popularnym programem związanym z dofinansowaniem OZE, w tym do fotowoltaiki, z którego mogą skorzystać rolnicy. Dotacja w ramach programu Mój Prąd przewiduje dofinansowanie domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale też do magazynów energii i ciepła oraz inteligentnych systemów zarządzania energią. Mój Prąd to projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fotowoltaika dla rolników – lokalne dofinansowania w 2022 roku
Warto wiedzieć, że nie tylko Unia Europejska dotuje rolnikom fotowoltaikę i mogą oni skorzystać z ogólnopolskich programów, ale są w Polsce dostępne także lokalne fundusze. Przykładem może być projekt Stop Smog, ale też Program Priorytetowy „AO – Ochrona Atmosfery” dedykowany dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, czy Program Eko-Klimat, woda, powietrze, ziemia, w województwie kujawsko-pomorskim, który będzie trwać do 31 października 2027 roku lub do wyczerpania dostępnych środków.
Oczywiście wsparcia jest znacznie więcej, ale różni się w zależności od lokalizacji. Jeśli myśli się o inwestycji w fotowoltaikę i chce się uzyskać lokalne dofinansowanie, to warto udać się do swojego urzędu gminy i wypytać o możliwe opcje.