Dotacja na fotowoltaikę 2021 dla osób indywidualnych oraz firm. Jak ją uzyskać?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Poradnik,

Rozwój sektora OZE w Polsce jest jednym z celów rządowych w celu zredukowania emisji zanieczyszczeń. W efekcie pojawiają się różne formy dofinansowania, które pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z taką inwestycją. Jednym z takich rozwiązań jest dotacja na fotowoltaikę 2021. Jak uzyskać? Jakie dotacje do fotowoltaiki możesz otrzymać?

 

Spis treści:

 

Dotacja na fotowoltaikę 2021 a poprzednie lata

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, łączna wartość rynku PV wynosiła prawie 10 mld zł. W ubiegłym roku zostało przyłączonych 321 407 mikroinstalacji o mocy 2 151 MW. Wzrost przyłączeń pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Natomiast kolejne edycje programów, dzięki którym dotacja na fotowoltaikę 2021 jest możliwa, może wpłynąć na szybszy wzrost w tym roku.

Warto zwrócić uwagę, że dotacja na fotowoltaikę 2021 w ramach programu “Mój prąd” jest możliwa również w tym roku. Nadchodzą jednak znaczące zmiany, które pozwolą na skorzystanie z dofinansowania przez większą grupę beneficjentów. Pierwszy nabór odbył się 30 sierpnia 2019 roku. Drugi miał miejsce 13 stycznia 2020. Kolejny został jednak wstrzymany z powodu wyczerpania środków.

Nie ma jednak powodów do zmartwień. Dotacja na fotowoltaikę 2021 jest nadal możliwa. Trzecia odsłona programu “Mój prąd” rusza z początkiem lipca. Warto jednak zwrócić uwagę, że czekają nas pewne zmiany dotyczące nie tylko wysokości dofinansowania, ale również komponentów objętych finansowaniem. Jakie dotacje na fotowoltaikę dla firm są dostępne?

 

Sprawdź artykuł: Farmy fotowoltaiczne zyski i zagrożenia!

 

Dotacja na fotowoltaikę 2021 “Mój prąd” – zmiany

W 2021 roku dotacja na fotowoltaikę będzie obejmowała mikroinstalacje fotowoltaiczne przeznaczone na własne potrzeby. Dopuszczalny przedział mocy wynosi od 2 do 10 kW. Dotacja na fotowoltaikę 2021 będzie obejmowała inwestycje podłączone do sieci OSD. Jeżeli zastanawiasz się, jakie koszty możesz zakwalifikować do dotacji, są to: wydatki ponoszone od 1 lutego 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Jednocześnie należy podkreślić, że niewiadomą jest nadal wysokość dofinansowania. Wśród informacji, które są pewne, znajduje się zakres programu. Program “Mój prąd” obejmuje: przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy zarządzania energią w domu, lokalne magazyny energii, rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu.

Warto zaznaczyć, że dotacja na fotowoltaikę 2021 będzie pochodziła ze środków unijnych, a nie krajowych. Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki?

 

Jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki?

Dotacja do fotowoltaiki 2021 w programie “Mój prąd” jest dostępna w ramach trzeciego naboru od 1 lipca 2021 roku do 22 grudnia 2021 roku. Składanie wniosku odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej NFOŚiGW. Po przejściu na odpowiednią stronę należy kliknąć “Złóż wniosek o dofinansowanie” oraz zalogowanie się do systemu. Następnie należy wypełnić wniosek niezbędnymi danymi oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty.

Podczas dodawania dokumentów zostaniesz poinstruowany w kwestii dodatkowych kroków. Ostatni krok polega na zatwierdzeniu wniosku poprzez przycisk “Wyślij”. Następnie otrzymasz potwierdzenie wysłania wniosku na adres e-mail oraz skrzynkę ePUAP.

Jeżeli zastanawiasz się, jak uzyskać dotacje do fotowoltaiki, musisz skompletować dodatkowe dokumenty. Wśród nich pojawiają się:

  • kopia faktur za dostwę i montaż instalacji,
  • dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o wpłacie,
  • zaświadczenie z Zakładu Energetycznego potwierdzające wymianę licznika na dwukierunkowy wraz z numerem Punktu Poboru Energii (PPE).

Warto również zwrócić uwagę na to, jakie dotacje do fotowoltaiki dla firm możesz otrzymać. Powyższe rozwiązanie jest przeznaczone dla osób indywidualnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje obejmujące dotacje na fotowoltaikę dla firm.

 

Zapoznaj się również z artykułem: Koszt budowy farmy fotowoltaicznej!

 

Inne rozwiązania zapewniające dotacje do fotowoltaiki

Program „Mój Prąd” nie jest jedynym sposobem na otrzymanie dotacji na fotowoltaikę. Warto zwrócić uwagę na program „Prosument 2” realizowany w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obejmuje on finansowanie instalacji o mocy do 40 kW. Można ją otrzymać w formie pożyczki lub kredytu na lepszych warunkach. Oprocentowanie wynosi w takim przypadku 1%, a okres kredytowania wynosi 15 lat.

Program „Prosument 2” sprawdzi się doskonale w przypadku: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Dotacje do fotowoltaiki można otrzymać również w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych, które posiadają osobną księgę wieczystą. Dofinansowanie na fotowoltaikę można otrzymać do 2029 roku. Wynosi maksymalnie 53 000 zł.

Ponadto można uzyskać na fotowoltaikę dotacje unijne. Jedną z nich jest program „Agroenergia”. Skorzystać mogą z niego osoby będące właścicielami lub dzierżawcami użytków rolnych. Uzyskać mogą bezzwrotne dofinansowanie na instalację, której moc będzie wynosiła od 10 kW do 50 kW. Jego maksymalna wysokość to 20%.

 

dotacja na fotowoltaikę

 

Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu, kto od 1 stycznia 2019 roku rozpoczął montaż paneli. Podczas składania rocznego zeznania podatkowego możesz uwzględnić ulgę termomodernizacyjną. Dzięki niej możesz odliczyć część wydatków na instalację fotowoltaiczną od dochodów. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 15 000 zł.

 

Dotacje na fotowoltaikę dla firm – dlaczego warto z nich korzystać?

Dotacje na fotowoltaikę dla firm pozwala przedsiębiorcom na zrealizowanie inwestycji mimo barier w branży OZE. Według raportu EFL “Zielona energia w MŚP  2020”, największą przeszkodą w drodze do realizacji inwestycji są wysokie koszty instalacji, a także niska kwota lub całkowity brak dofinansowania. Aktualne dotacje na fotowoltaikę dla firm różnią się w zależności od: wielkości inwestycji oraz źródła.

Jeżeli zastanawiasz się, jak znaleźć dotacje dla firm, fotowoltaika może być finansowana ze środków programu “Energia Plus”. To jedno z podstawowych źródeł pieniędzy dla przedsiębiorców z sektora MŚP. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa można złożyć wniosek o dotacje na fotowoltaikę dla firm lub pożyczkę. Bezzwrotne dofinansowanie wynosi 50 tys. zł. Z kolei pożyczka może obejmować nawet kwotę 3,95 mln zł.

W ramach II naboru można składać wnioski od 1 października 2020 roku do 17 grudnia 2021 roku lub wyczerpania środków.

 

Pozostałe dotacje dla firm – fotowoltaika

Jeżeli interesują Cię dotacje dla firm, fotowoltaika jest objęta również programem BOCIAN. Dzięki niemu możesz otrzymać wsparcie finansowe w zakresie paneli słonecznych zamontowanych na budynku lub gruncie. Ich moc powinna wynosić od 40 kWp do 1 MWp. Dotacja do fotowoltaiki dla firm uwzględnia między innymi: wielkoformatowe kolektory słoneczne, akumulatory ciepła i wytwarzania energii elektrycznej.

Należy jednak podkreślić, że dotacja dla firm fotowoltaika nie może obejmować kosztów zarządzania inwestycją. Dofinansowanie w ramach programu BOCIAN obejmuje pożyczkę, a maksymalny okres zwrotu wynosi 15 lat w ramach rat kwartalnych. Kwota przeznaczona na dofinansowania wynosi 420 mln zł. Nabór wniosków odbywa się w sposób ciągły.

Jeżeli planujesz inwestycję, jaką jest fotowoltaika dla firm, dotacje możesz otrzymać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Kolejny nabór odbywa się w terminie od 31 marca 2021 roku do 28 maja 2021 roku. Dotacja do fotowoltaiki dla firm jest możliwa do uzyskania w trybie konkursowym. Wsparcie finansowe możesz otrzymać nie tylko na budowę nowych instalacji, ale również rewitalizację już wybudowanych.

Jeżeli interesuje Cię dotacja dla firm, fotowoltaika musi posiadać moc powyżej 2 MW. Wśród beneficjentów programu pojawiają się zarówno spółki kapitałowe, jak i osobowe, spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa państwowe. Jeżeli zdecydujesz się na inwestycję, jaką jest fotowoltaika dla firm, dotacje można otrzymać na maksymalnie 85% wydatków kwalifikowanych. Jednocześnie łączna kwota dla jednego przedsiębiorcy nie przekracza 15 mln euro.

Budżet na dotacje dla firm – fotowoltaika POIiŚ – wynosi 80 mln zł. Należy jednak podkreślić, że aż 30 mln zł tej kwoty jest przeznaczone dla inwestycji realizowanych w województwie śląskim, a 50 mln zł dla pozostałych województw.

 

dotacja na fotowoltaikę dla firm

 

Podsumowanie: Fotowoltaika – dotacje dla firm i klientów indywidualnych

Jak widać, każdy przedsiębiorca oraz klient indywidualny ma szansę otrzymać wsparcie finansowe na inwestycję, jaką jest fotowoltaika. Dotacja dla firm może przybierać formę pożyczki lub dofinansowania. Z kolei klienci indywidualni mają szansę skorzystać ze wsparcia finansowego, które nie podlega zwrotowi. Dotacje na fotowoltaikę dla firm i osób prywatnych pomogą Ci odciążyć budżet oraz zrealizować inwestycję pomimo bariery, jaką są koszty.

wróć do wszystkich artykułów