Gdzie po dofinansowanie budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Stacje ładowania samochodów elektrycznych to rentowny biznes. Wystarczy wspomnieć dane – na ten moment po Polsce jeździ już 6056 samochodów elektrycznych, a około 61 procent Polaków deklaruje chęć zakupu takiego pojazdu. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych może więc się całkiem opłacić.

Czym są stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Kierowcy samochodów elektrycznych muszą gdzieś „tankować”. Niezależnie, czy posiadają auto hybrydowe, czy tylko i wyłącznie na prąd, naładowanie go w odpowiedni sposób jest przede wszystkim związane z bezpieczeństwem. Zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach, stacje ładowania pojazdów elektrycznych bardzo często są ustawione na stacjach paliw. Istnieją również wolnostojące stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a także obszary, w których są dostępne tylko i wyłącznie ładowarki na prąd.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych to wyzwanie, ponieważ koszt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych to nawet 200 tysięcy złotych, wiele osób zastanawia się, czy jest to opłacalne. Na szczęście, istnieją dofinansowania i dotacje do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych.

 

Gdzie się zgłosić po dofinansowanie budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych?

W grudniu zeszłego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt, w którym przedstawiło zasady dofinansowania budowy stacji ładowania pojazdów działających na prąd. Ministerstwo Klimatu miało na ten cel przeznaczyć 800 milionów złotych. Autorzy projektu wskazali też, że kupno samochodów elektrycznych nadal nie jest na równym poziomie w stosunku do chęci zakupu takiego pojazdu, właśnie z uwagi na niewielką ilość stacji ładowania.

Dotacje na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych są dostępne w ramach kilku programów – między innymi są to akcja „Mój Prąd”, do której zaproszeni są inwestorzy indywidualni, program „Mój elektryk”, który oscyluje głównie wokół samochodów z leasingu i tworzony jest we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, oraz program „Zielony Transport Publiczny”, w ramach którego samorządy mogą skorzystać z dotacji o łącznej kwocie 1 miliarda złotych. Jeśli planujesz otworzyć własną stację ładowania pojazdów elektrycznych bądź na bieżąco i śledź programy, których wytyczne są na bieżąco aktualizowane.

 

Czy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych jest opłacalna?

Jeśli dotacje odniosą skutek i więcej osób będzie otwierało własne stacje ładowania samochodów elektrycznych, być może zwiększy się też zakup tego typu pojazdów przez klientów indywidualnych, a to generuje zyski. Wielu użytkowników pojazdów elektrycznych korzysta z domowych ładowarek typu Wallbox, ale w przypadku dłuższych podróży korzystanie z publicznych stacji ładowania pojazdów jest nieodzowne. W przypadku swojej własnej stacji marżę narzucamy samodzielnie – najczęściej zyski przekraczają dwukrotnie koszt samego zakupu prądu. Jest to więc na dłuższą metę rozwiązanie całkiem opłacalne.

wróć do wszystkich artykułów