Ile szybkich stacji ładowania znajduje się w Polsce? Gdzie są zlokalizowane?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania,

Teraz szybkie stacje ładowania można znaleźć w każdym większym mieście, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Przyjrzymy się, ile szybkich stacji znajduje się w Polsce, gdzie są one zlokalizowane oraz jak łatwo znaleźć najbliższą stację ładowania, zapraszamy do lektury, bo z pewnością przyda się ona niejednemu kierowcy.

Ile szybkich stacji znajduje się w Polsce?

Liczba szybkich stacji ładowania w Polsce rośnie z roku na rok. Kilka lat temu szybkie ładowarki były rzadkością, ale obecnie stanowią one istotną część infrastruktury wspierającej elektromobilność. Według danych z różnych źródeł, obecnie w Polsce funkcjonuje kilkaset stacji szybkiego ładowania. Skoncentrowane głównie wokół dużych miast i na głównych arteriach komunikacyjnych, umożliwiają długodystansowe podróże bez obawy o zasięg. Lokalizacje te obejmują stacje benzynowe, centra handlowe, parkingi przy obiektach użyteczności publicznej oraz w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych, takich jak autostrady i drogi. Sieć szybkich ładowarek obejmuje zarówno te obsługujące moc do 50 kW, jak i te oferujące ładowanie o mocy ponad 100 kW, znane jako ultra-szybkie ładowarki.

Gdzie jest najwięcej stacji ładowania w Polsce?

Stacje szybkiego ładowania są zlokalizowane głównie w dużych miastach i na głównych trasach komunikacyjnych, aby umożliwić łatwe podróżowanie między miastami. Na przykład, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto to miejsca, gdzie można znaleźć znaczącą liczbę tych punktów. To właśnie w dużych miastach i ich okolicach mieszka najwięcej użytkowników pojazdów elektrycznych, co generuje wysoki popyt na infrastrukturę ładowania. Co więcej, firmy takie jak Volvo inwestują w rozwój sieci szybkich stacji ładowania, planując do końca 2024 roku rozszerzyć swoją sieć do około 65-70 punktów w całej Polsce​, coraz więcej punktów ładowania pojawia się także na autostradach czy drogach ekspresowych. Umożliwiają one kierowcom EV długodystansowe podróże, minimalizując tzw. „lęk przed zasięgiem”, który nadal jest jednym z głównych czynników hamujących decyzje o zakupie pojazdów elektrycznych.

Jak znaleźć najbliższą stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Znalezienie najbliższej stacji ładowania jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki aplikacjom mobilnym i serwisom internetowym. Platformy czy aplikacje dostarczane przez dostawców usług ładowania oferują aktualne mapy stacji ładowania wraz ze wszystkimi ważnymi informacjami oraz opiniami użytkowników. Kierowcy mogą z łatwością sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe stacje, jakie mają one złącza (np. CCS, CHAdeMO, Type 2) oraz jaką oferują moc ładowania. To pozwala na optymalizację trasy pod kątem dostępności punktów ładowania, minimalizując czas postoju i maksymalizując efektywność podróży.

Mamy nadzieję, że trend elektromobilności nie zwolni i wkrótce w Polsce pojawi się jeszcze więcej szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych. Naszym zdaniem to ciekawa inwestycja dla przedsiębiorstw domowych, jak i firm – jeśli jesteś zainteresowany budową stacji ładowania, skontaktuj się z nami, przeprowadzimy Cię przez ten proces.

wróć do wszystkich artykułów