Unii Europejskiej zależy na neutralności klimatycznej do 2050 roku. Elektromobilność może być naszym ratunkiem przed katastrofą klimatyczną. Znaczna redukcja gazów cieplarnianych ma realny wpływ na poprawę klimatu, a pomoże w tym… elektromobilność. Czym dokładnie jest, wyjaśnimy w poniższym artykule.
Definicja elektromobilności
E-mobilność, czy inaczej elektromobilność, to termin, który opisuje zjawisko wykorzystywania pojazdów, które napędzane są elektrycznie. Mowa tutaj o rowerach, hulajnogach miejskich, samochodach czy autobusach. W miejskiej infrastrukturze możemy znaleźć coraz więcej pojazdów, które zasilane są prądem. Elektromobilność skupia w sobie nie tylko pojazdy elektryczne, ale szereg innych zjawisk, to także problemy związane z infrastrukturą miasta, stacjami ładowania pojazdów, środowiskiem, obejmuje także kwestie społeczne, gospodarcze czy prawne.
Elektromobilność w Europie
Liderem elektromobilności w UE są kraje skandynawskie. Wiele krajów, jak Norwegia, uważa, że elektromobilność jest przyszłością. Rząd w Norwegii planuje do 2025 roku zaprzestać sprzedaży pojazdów spalinowych, zachęcają do tego mieszkańców, oferują dopłaty, ulgi podatkowe czy zwolnienia z opłat za przejazd autostradą.
Ustawa o elektromobilności
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 roku wprowadziła w życie wiele zmian. Ustawa nakłada na jednostki samorządowe wiele obowiązków, zapisy mają stymulować rozwój elektromobilności. Do 2025 roku w Polsce, transport miejski ma zostać w pełni zastąpiony autobusami nisko emisyjnymi. Ustawa przewiduje ulgi dla posiadaczy samochodów elektrycznych, jak i hybryd typu plug-in, są oni m.in. zwolnieni z opłat za parkowanie. Gminy mogą utworzyć miejsca czystego transportu, po których pojazdy spalinowe będą mogły poruszać się jedynie za opłatą.
Elektromobilność w Polsce
W naszym kraju kilka lat temu ruszył program “Mój elektryk”, który ma pomóc Polakom w zakupie pierwszego samochodu elektrycznego. Dopłaty na pojazdy elektryczne wynoszą do 18 tys. złotych, dla posiadaczy karty dużej rodziny aż 27 tys. złotych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych skupia swe działaniu na wprowadzaniu zeroemisyjnego transportu publicznego, popularyzacji elektrycznych samochodów, rozbudowie infrastruktury do ładowania i edukacji o elektromobilności. NFOŚiGW prowadzi programy wspierające elektromobilność, jak:
- Mój Elektryk,
- Zielony Transport Publiczny,
- GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny,
- Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły,
- eVAN – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego,
- Zielony Samochód.
Wady i zalety aut elektrycznych
Pojazdy elektryczne to redukcja hałasów, które są jedną z większych bolączek współczesnych miast. Auta elektryczne mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście, ponieważ nie emitują spalin, a co za tym idzie, do atmosfery nie trafia tak dużo szkodliwych dla ludzi, jak i klimatu gazów cieplarnianych. Silnik spalinowy często może być bardziej skomplikowany w budowie, auta elektryczne są przyjaźniejsze użytkownikom. Nie są one jednak bez wad, obecnie naukowcy starają się udoskonalić baterie samochodowe, ponieważ wiele z nich ma problem z samozapłonem, co może grozić pożarem w trakcie jazdy. Kolejną wadą jest cena, obecnie nie każdy może pozwolić sobie na niskoemisyjny samochód, auta elektryczne są obecnie droższe od spalinowych, jednak ta różnica cenowa z czasem będzie się zmniejszać.