Czym jest elektromobilność? Podstawowe informacje

Unii Europejskiej zależy na neutralności klimatycznej do 2050 roku. Elektromobilność może być naszym ratunkiem przed katastrofą klimatyczną. Znaczna redukcja gazów cieplarnianych ma realny wpływ na poprawę klimatu, a pomoże w tym… elektromobilność. Czym dokładnie jest, wyjaśnimy w poniższym artykule.

Definicja elektromobilności

E-mobilność, czy inaczej elektromobilność, to termin, który opisuje zjawisko wykorzystywania pojazdów, które napędzane są elektrycznie. Mowa tutaj o rowerach, hulajnogach miejskich, samochodach czy autobusach. W miejskiej infrastrukturze możemy znaleźć coraz więcej pojazdów, które zasilane są prądem. Elektromobilność skupia w sobie nie tylko pojazdy elektryczne, ale szereg innych zjawisk, to także problemy związane z infrastrukturą miasta, stacjami ładowania pojazdów, środowiskiem, obejmuje także kwestie społeczne, gospodarcze czy prawne.

Elektromobilność w Europie

Liderem elektromobilności w UE są kraje skandynawskie. Wiele krajów, jak Norwegia, uważa, że elektromobilność jest przyszłością. Rząd w Norwegii planuje do 2025 roku zaprzestać sprzedaży pojazdów spalinowych, zachęcają do tego mieszkańców, oferują dopłaty, ulgi podatkowe czy zwolnienia z opłat za przejazd autostradą.

Ustawa o elektromobilności

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 roku wprowadziła w życie wiele zmian. Ustawa nakłada na jednostki samorządowe wiele obowiązków, zapisy mają stymulować rozwój elektromobilności. Do 2025 roku w Polsce, transport miejski ma zostać w pełni zastąpiony autobusami nisko emisyjnymi. Ustawa przewiduje ulgi dla posiadaczy samochodów elektrycznych, jak i hybryd typu plug-in, są oni m.in. zwolnieni z opłat za parkowanie. Gminy mogą utworzyć miejsca czystego transportu, po których pojazdy spalinowe będą mogły poruszać się jedynie za opłatą.

Elektromobilność w Polsce

W naszym kraju kilka lat temu ruszył program “Mój elektryk”, który ma pomóc Polakom w zakupie pierwszego samochodu elektrycznego. Dopłaty na pojazdy elektryczne wynoszą do 18 tys. złotych, dla posiadaczy karty dużej rodziny aż 27 tys. złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych skupia swe działaniu na wprowadzaniu zeroemisyjnego transportu publicznego, popularyzacji elektrycznych samochodów, rozbudowie infrastruktury do ładowania i edukacji o elektromobilności. NFOŚiGW prowadzi programy wspierające elektromobilność, jak:

  • Mój Elektryk,
  • Zielony Transport Publiczny,
  • GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny,
  • Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły,
  • eVAN – dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego,
  • Zielony Samochód.

Wady i zalety aut elektrycznych

Pojazdy elektryczne to redukcja hałasów, które są jedną z większych bolączek współczesnych miast. Auta elektryczne mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście, ponieważ nie emitują spalin, a co za tym idzie, do atmosfery nie trafia tak dużo szkodliwych dla ludzi, jak i klimatu gazów cieplarnianych. Silnik spalinowy często może być bardziej skomplikowany w budowie, auta elektryczne są przyjaźniejsze użytkownikom. Nie są one jednak bez wad, obecnie naukowcy starają się udoskonalić baterie samochodowe, ponieważ wiele z nich ma problem z samozapłonem, co może grozić pożarem w trakcie jazdy. Kolejną wadą jest cena, obecnie nie każdy może pozwolić sobie na niskoemisyjny samochód, auta elektryczne są obecnie droższe od spalinowych, jednak ta różnica cenowa z czasem będzie się zmniejszać.

wróć do wszystkich artykułów