Czym jest i jak działa Wallbox?

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik, Stacje ładowania,

W czasach, kiedy benzyna drożeje i wiele osób szuka alternatywnych metod dostarczania paliwa swojemu samochodowi, triumfy zaczęły święcić samochody na prąd. Koszt zakupu takiego auta jest spory, jednak samo „tankowanie” za pomocą prądu bardzo optymalizuje te wydatki. Aby tanio ładować swój samochód elektryczny, będziesz potrzebował ładowarki. Rozwiązaniem jest stacja ładowania lub prywatna ładowarka Wallbox.

Co to jest Wallbox?

Wallbox to, jak już zostało wspomniane, domowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to urządzenie, za pomocą którego szybko i skutecznie możesz naładować swój samochód w domowych warunkach, nie musząc korzystać z zewnętrznych stacji ładowania pojazdów. Tych, co prawda, w Polsce jest dosyć sporo, jednak często dotarcie do nich może być ograniczone. Przy ładowaniu samochodu w 80 procentach za pomocą domowej stacji pojazdów Wallbox, oszczędność w odniesieniu do cen benzyny jest bardzo duża.

Wallbox to niewielka kompaktowa ładowarka, którą można zamontować na przykład w garażu.

 

Jak działa Wallbox?

Stacje ładowania Wallbox są zasilane w większości przypadków prądem zmiennym AC. Ich maksymalna moc wyjściowa to 30 kW, jednak warto wspomnieć, że istnieją na rynku także ładowarki zasilane prądem stałym DC, o mocy sięgającej w niektórych przypadkach nawet 350 kW (są one jednak nieco bardziej specjalistyczne). Wallbox DC, który oferujemy ma moc wyjściową nawet do 20 kW. Natomiast kompaktowy Wallbox zasilany jest trzema fazami i podczas dostarczania prądu może przesyłać moc nawet do 22 kW (moc płynnie regulowana). Oczywiście dany przesył dopasowywany jest do możliwości pojazdu i regulowany za pomocą specjalnych końcówek. To, jaką moc prądu będziemy preferować, ustalane jest podczas audytu z klientem i dobierane indywidualnie.

 

Wallbox 22kw czy Wallbox 11kw?

Moc ładowarki Wallbox to kwestia specjalistyczna i indywidualna. Jest ona dobierana do samochodu klienta i regulowana za pomocą wtyczek, jakich użyjemy do naszej domowej stacji ładowania pojazdów. Stacja ładowania Wallbox 11kW to urządzenie z wtyczką typu drugiego. Jest to urządzenie, które cechuje się dużą odpornością, bezawaryjne i przystosowane do montażu w wielu budynkach – od prywatnych garaży do obiektów komercyjnych. Tego rodzaju urządzenie również jest dostosowane do prądu trójfazowego. Ponieważ Wallbox 11kW jest nieco wolniejszy niż Wallbox 22kW, z powodzeniem może być używany do ładowania samochodów hybrydowych. Warto też zaznaczyć, że Wallbox tego typu jest nieco tańszy, a jego użytkowanie prostsze.

Natomiast Wallbox 22kW powoduje dużo szybsze naładowanie samochodu elektrycznego. Tego typu ładowarki są kompatybilne ze wszystkim typami samochodów elektrycznych. Zależnie od typu samochodu, naładowanie baterii za pomocą Wallboxa 22 kW może trwać nawet niecałe 40 minut.

wróć do wszystkich artykułów