Wielu z nas ma w sobie lęk przed tym, co nieznane. Nieufnością obdarzamy również to, co jest nowością i nie zostało wystarczająco zbadane. Wiele szkodliwych mitów narasta nawet wokół tego, co ma chronić stan środowiska naturalnego, a więc życie i zdrowie ludzi oraz zwierząt, czyli wokół odnawialnych źródeł energii. Przykładem tego mogą być panele fotowoltaiczne, które wśród niektórych nie cieszą się dobrą sławą. Wyjaśniamy, czy farma fotowoltaiczna może być szkodliwa dla zdrowia.
Spis treści
- Farma fotowoltaiczna — szkodliwość
- Czy panele fotowoltaiczne zagrażają zdrowiu?
- Farmy fotowoltaiczne — za i przeciw
Farma fotowoltaiczna — szkodliwość
Czy farmy fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia? Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Także tych, którzy dopuszczają ich użycie na dachach budynków jednorodzinnych, ale już w przypadku farm mają wątpliwości. Zawsze to, co w opcji makro, zdaje się być na pewno ze szkodą dla ogółu. Czy w istocie farma fotowoltaiczna jest więc szkodliwa? Nic bardziej mylnego! Oczywiście, instalacja podczas swojej pracy tworzy niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne. Ale czy jest szkodliwe? Czy duże natężenie paneli fotowoltaicznych może spowodować pożar? Czy przyciąga pioruny?
Na te i więcej pytań odpowiemy poniżej. Jednak w tym wszystkim najważniejsza jest jedna sprawa. Aby było bezpiecznie i bez szkód dla środowiska naturalnego, życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, budowa farmy fotowoltaicznej musi być powierzona profesjonalistom. Tylko wówczas można mieć pewność, że instalacja będzie działała bez zarzutu przez długie lata i przyczyni się wręcz do ochrony środowiska naturalnego, a nie stanie się zagrożeniem. Prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane na farmach panele fotowoltaiczne nie są szkodliwe.
Czy panele fotowoltaiczne zagrażają zdrowiu?
Zdarza się, że przeciwnicy paneli fotowoltaicznych widzą w nich zagrożenie w postaci zwiększania przez nie ryzyka wybuchnięcia pożaru. Zwłaszcza że są montowane na dachu. Prawda jest taka, że ryzyko, że piorun uderzy w dom, jest takie samo w przypadku nieruchomości z panelami, jak i bez nich. Ale to nie wszystko. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzono obowiązek zgodności urządzeń fotowoltaicznych z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Jeśli komuś wciąż za mało, to niech zamontuje sobie szklane panele niepalne, składające się z dwuwarstwowych modułów pokrytych powłoką grafenową. Oczywiście farmy fotowoltaiczne nie są montowane na dachach, a na gruntach i raczej z dala od zabudowań, ale skoro z zasady nie są łatwopalne, to tym bardziej posadowione na ziemi nie stanowią zagrożenia.
A co z ryzykiem porażenia prądem? Owszem, w instalacji PV napięcie i natężenie prądu ma poziom groźny dla życia i zdrowia człowieka. Jednak trzeba wiedzieć o tzw. separacji od potencjału ziemi. Ponadto kable są odporne na działanie opadów atmosferycznych oraz wysokich temperatur. Ale też, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem, dzisiaj w systemach fotowoltaicznych stosuje się zabezpieczenia przeciwporażeniowe zwarciowe i przeciążeniowe oraz odgromowe.
Farmy fotowoltaiczne — za i przeciw
Czytając o farmach fotowoltaicznych opinie, z reguły natrafić można przede wszystkim na pozytywny odbiór instalacji. Nie ma co się dziwić — pozwala na zarabianie dzięki produkowaniu energii ze słońca. Dzięki dotacjom można pozyskać wsparcie finansowe, które znacznie zmniejsza finansowy udział w inwestycji.
Instalacja fotowoltaiczna jest zeroemisyjna, więc nie emituje się do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku kotłowni opalanych węglem czy drewnem.
Warto wiedzieć, że instalacja PV jest cicha. Tak więc farma fotowoltaiczna nie powoduje w okolicy hałasu, który mógłby męczyć okolicznych mieszkańców. Co więcej, w razie konieczności izolacji niewielkiego hałasu, jaki powoduje instalacja, można postawić na transformator z izolacją tłumiącą dźwięki.
Niektórzy przeciwnicy instalacji PV powołują się na szkodliwe działanie promieniowania elektromagnetycznego. Nie ma to poparcia w faktach. Niejonizujące promieniowanie nie wpływa negatywnie ani na środowisko naturalne, ani tym bardziej na zdrowie człowieka.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat farm? Przeczytaj, jak założyć farmę fotowoltaiczną krok po kroku!