Budowa farmy fotowoltaicznej w 2022 – jakie zmiany?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Poradnik,

Fotowoltaika na dobre zagościła w polskiej rzeczywistości. Coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne, aby zyskać źródło darmowej energii. Innym przykładem są farmy fotowoltaiczne, które produkują odnawialną energię na nieco większą skalę.

Budowa farmy fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Panele słoneczne to rozwiązanie, po które sięga duża liczba Polaków. Pomagają w tym między innymi dotacje, które pozwalają na częściowy zwrot kosztów takiej instalacji. Również farmy fotowoltaiczne podlegają licznym programom dotacyjnym. Czy budowa farmy fotowoltaicznej jest w ogóle opłacalna? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto uświadomić sobie, jak działa taka inwestycja. Farmy fotowoltaiczne w całości czerpią energię ze słońca. Jest ona przetwarzana za pomocą paneli na prąd, a ponieważ farma to nie mikroinstalacja, prądu generuje się naprawdę sporo. W przypadku fotowoltaiki na prywatny użytek, nadwyżki prądu możemy sprzedawać do zakładu energetycznego. System rozliczania ustalany jest indywidualnie – tak przynajmniej było dotychczas. Natomiast jeśli posiadamy farmę fotowoltaiczną, prąd w całości trafia do sieci energetycznej, gdzie następnie jest rozdzielany pomiędzy użytkowników danej sieci.

Ważna jest tutaj kwestia indywidualnej wyceny prądu, który chcemy sprzedać do sieci. W trakcie przetargu odrzuca się 20 procent najdroższych ofert, jednak zakłada się, że prąd i tak kupowany jest od właściciela farmy drożej niż zakładają ceny rynkowe.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej w 2022

Koszty budowy farmy fotowoltaicznej zależą w dużej mierze od metrażu oraz mocy paneli, które zdecydujemy się zamontować na terenie inwestycji. Warto jednak zaznaczyć, że budowa farmy fotowoltaicznej nie jest tania – średni koszt instalacji o powierzchni 1 MW może wynieść od 2,5 do 2,7 miliona złotych. Do tej pory możliwe były dotacje na budowę farm fotowoltaicznych- wynosiły one 40 procent, lub, w kolejnych latach 30 procent. Właściciel farmy mógł liczyć także na niskoprocentowe kredyty i ulgi. Programami mogła zostać objęta także fotowoltaika dla firm. Jeśli chodzi o same dotacje, w roku 2022 wejdzie w życie nowa edycja programu Mój Prąd. Zmiany mają być nastawione przede wszystkim na autokonsumpcję, co może być pewnym utrudnieniem dla inwestorów. Również prywatni prokonsumenci mogą nie być zadowoleni, ponieważ według nowych przepisów, sprzedaż energii będzie musiała odbywać się po cenach hurtowych, a kupno po cenach detalicznych.

Po co nam farma fotowoltaiczna?

Nie do końca jeszcze wiemy, jak będą wyglądać wszystkie zmiany dotyczące budowy farm fotowoltaicznych w 2022 roku, niemniej jest prawdopodobne, że zainstalowanie fotowoltaiki w 2022 roku będzie nieco mniej opłacalne niż w latach poprzednich. Warto jednak zaznaczyć, że nadal istnieją co najmniej cztery programy w ramach dofinansowania fotowoltaiki, a opłacalność farmy fotowoltaicznej jest wysoka – to w końcu źródło darmowej energii słonecznej, które sprawia, że jesteśmy niezależni od podmiotów zewnętrznych.

wróć do wszystkich artykułów