Wraz ze wzrostem zainteresowania samochodami elektrycznymi, coraz więcej osób decyduje się na kupno tego rodzaju pojazdu. Auto elektryczne może być dużo tańsze w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli mamy w posiadaniu domową stację ładowania typu Wallbox. Ładowanie samochodu naprzemiennie tego rodzaju ładowarką, a także urządzeniami dostępnymi na ogólnodostępnych stacjach, zapewni nam niedrogie i ekologiczne przejazdy.
Ładowarka Wallbox, czyli kompaktowa stacja ładowania pojazdów
Każda osoba, posiadająca własny samochód elektryczny, powinna zaopatrzyć się w domową stację ładowania pojazdów. Ładowarka Wallbox to elektryczna stacja w wersji mini, która pozwala na napełnienie Twojego auta energią elektryczną w domowym zaciszu.
Taka kompaktowa stacja ładowania, może generować prąd o różnej mocy. Najczęściej Wallbox zasilany jest III fazami i przesyła prąd o maksymalnej mocy 22kW, jednak możliwy jest różny zakres działania. Wallboxy mogą być klasyczne, ładujące samochód prądem zmiennym AC, ale wyróżniamy także typ Wallbox DC, czyli stację elektryczną o większej mocy. Cokolwiek wybierzesz, warto wiedzieć, jak przebiega montaż Wallboxa w domu. Poniżej przedstawiamy poradnik krok po kroku.
Wybierz miejsce montażu ładowarki Wallbox
Jeśli kupiłeś już swoją ładowarkę naścienną Wallbox, musisz wybrać miejsce, gdzie urządzenie powinno być zamontowane. Najwięcej osób wybiera zainstalowanie Wallboxa w garażu, z uwagi na wygodę i łatwiejszy dostęp do samochodu. Jeśli jednak nie masz garażu, możesz zainstalować również ładowarkę Wallbox na zewnątrz budynku – większość urządzeń posiada tak zwaną klasę odporności, która zapobiegnie ewentualnym zniszczeniom. Ważne jest także dobranie Wallboxa do rodzaju instalacji elektrycznej i mocy ładowania – jeśli nie znasz się na tej dziedzinie, warto skonsultować się z elektrykiem.
Montaż Wallbox w domu lub garażu, czyli zainstaluj ładowarkę
Kiedy wybierzesz już miejsce, czeka Cię być może najtrudniejsza część – montaż Wallbox w garażu lub domu. Jeśli chodzi o dom, to, jak już zostało wspomniane, najlepiej zainstalować stację ładowania na zewnątrz budynku, choć jest możliwe zamontowanie jej także wewnątrz.
Do wybranej powierzchni dopasuj zakupioną ładowarkę naścienną Wallbox i w odpowiednim miejscu, za pomocą wiertarki, wywierć otwory. Każda stacja ładowania posiada instrukcję, która pokazuje, jak zamontować Wallboxa, nie powinieneś mieć więc problemu z jej zainstalowaniem. Po wywierceniu otworów należy w wybrane miejsce przyłożyć płytkę i przykręcić ją śrubkami lub specjalnymi wkrętami.
Podpięcie Wallboxa do instalacji elektrycznej zleć elektrykowi
Podpięcie Wallboxa do instalacji elektrycznej jest już wyższą szkołą jazdy i warto zlecić to zadanie firmie elektrycznej. Możesz spróbować zrobić to sam, ale pamiętaj, że porażenie prądem o napięciu 230 lub 400 V nie kończy się dobrze. Jeśli wiesz, jak połączyć Wallboxa do sieci, na pewno upewnij się, że przed rozpoczęciem całej operacji wyłączyłeś prąd. Nie polecamy jednak samodzielnego podłączania do prądu ładowarki – pomoc elektryka będzie wskazana i na pewno skuteczna.