Wszystko, co warto wiedzieć o stacjach ładowania w spółdzielniach mieszkaniowych

arykuł w kategorii: Stacje ładowania,

W dzisiejszym artykule skupimy się na procesie budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie należy spełnić warunki, czytajcie dalej!

Zalety stacji ładowania w spółdzielniach mieszkaniowych

W poniższej tabeli podkreślamy, jak inwestycja w stacje ładowania może przynieść szeroki zakres korzyści, zarówno dla poszczególnych mieszkańców, jak i dla całej wspólnoty mieszkaniowej.

korzyść opis
niższe koszty ładowania dostęp do tańszej taryfy nocnej obniża koszty ładowania, zapewniając gotowość pojazdu każdego ranka.
wygoda i bezpieczeństwo całodobowy dostęp do ładowania zwiększa bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko awarii instalacji elektrycznych.
poprawa relacji między mieszkańcami precyzyjne monitorowanie i rozliczanie zużycia energii zapobiega konfliktom, poprawiając relacje między mieszkańcami.
zwiększenie wykorzystania energii elektrycznej nocą nocne ładowanie pojazdów stabilizuje popyt na energię, przyczyniając się do efektywniejszego wykorzystania systemu energetycznego.

Montaż stacji ładowania w spółdzielni mieszkaniowej

Nie da się ukryć, że z roku na rok coraz więcej wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych interesuje się możliwościami montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych. A jak tego typu proces przeprowadzić? O tym poniżej.

Zgoda spółdzielni na stacje ładowania

Pierwszym krokiem ku montażowi stacji ładowania samochodów elektrycznych jest uzyskanie formalnej zgody na taką instalację. Ciekawostką jest, że od 1 stycznia 2025 roku, wejdzie w życie nowelizacja ustawy o elektromobilności, która jasno wskazuje na obowiązek instalacji stacji ładowania elektryków w nowo wybudowanych osiedlach.

Odpowiednia lokalizacja stacji ładowania samochodów

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego miejsca na stacje ładowania samochodów elektrycznych nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście należy wziąć pod uwagę miejsce, które
jest łatwo dostępne dla wszystkich użytkowników, jednak nie można zapominać o dostosowaniu lokalizacji do wymogów prawnych. Mogą do nich należeć przykładowo:

  • umowa na użytkowanie miejsca,
  • możliwość przyłączenia do sieci energetycznej.

Wybór dostawcy stacji ładowania samochodów elektrycznych

Niezbędne jest nawiązanie współpracy z projektantem instalacji elektrycznych, który opracuje projekt nowych połączeń, bazując na dostępnych dokumentach powykonawczych. Konieczne jest również przygotowanie konspektów zarówno dla operatora systemu dystrybucji energii, jak i dla operatora stacji ładowania.

Zaprojektowanie infrastruktury

Przy planowaniu infrastruktury stacji ładowania w obrębie wspólnot mieszkaniowych ważne jest rozważenie różnych modeli dostępu, takich jak włączenie opłat do kosztów utrzymania nieruchomości, wykorzystanie systemów kart lub chipów, oferowanie abonamentów dla posiadaczy samochodów elektrycznych z opcją podłączenia do sieci lokalnej, lub połączenie stacji bezpośrednio z wewnętrzną instalacją elektryczną przypisaną do konkretnego mieszkania.

W naszej opinii bardzo ważnym elementem procesu projektowego jest dokładna analiza mocy przyłączeniowej WLZ, która pozwoli ustalić, czy istniejąca infrastruktura może obsłużyć zapotrzebowanie na energię nowych punktów ładowania. W sytuacji, gdy obecne przyłącze nie zapewnia wystarczającej mocy lub nie spełnia technicznych warunków, konieczne może być wystąpienie o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Brak odpowiedniej infrastruktury elektrycznej uniemożliwia uzyskanie zgody na realizację projektu stacji ładowania, co podkreśla znaczenie wstępnych badań i projektowania.

Instalacja stacji ładowania samochodów elektrycznych we wspólnotach mieszkaniowych znacząco podwyższa komfort życia ich mieszkańców. Dokładnie zaplanowanie inwestycji pozwoli spółdzielniom na wprowadzeniu tej nowoczesnej infrastruktury, która pomoże także podnieść wartość nieruchomości

wróć do wszystkich artykułów