Stacje ładowania samochodów elektrycznych w polskich miastach. Gdzie brakuje stacji ładowania samochodów?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to element niezbędny do poruszania się pojazdem napędzanym na prąd. Zdecydować można się na zainstalowanie domowej ładowarki, jak i polegać na rozwiązaniach ogólnodostępnych. Sprawdzamy, jak wygląda dostęp do publicznych stacji ładowania pojazdów w 5 największych miastach Polski. Gdzie warto zamontować ich więcej? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Według danych z końca stycznia 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych oraz 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. Liczba ta będzie stale się powiększać, co oznacza, że konieczne będzie zapewnienie coraz większej dostępności do ładowarek. W Polsce można zlokalizować stacje ładowania samochodów elektrycznych na mapach dostępnych w sieci. Jak wygląda sytuacja w największych miastach w Polsce i ich otoczeniu? Czy warto gdzieś zainwestować w publiczne ładowarki?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Warszawie

Jak wynika z danych zawartych w sieci, w Warszawie funkcjonuje 106 stacji ładowania samochodów elektrycznych, które rozmieszczone są w różnych punktach miasta. Wśród nich znaleźć można zarówno ładowarki DC, jak i AC. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w centrum miasta, jednak i na obrzeżach znaleźć można solidnie rozbudowaną infrastrukturę. Mieszczą się także w sąsiadujących miasteczkach.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie

Kraków to drugie z największych miast w Polsce, jednak funkcjonuje tam zdecydowanie mniej stacji ładowania pojazdów. Jak wynika z danych na lipiec 2022, znaleźć można tam jedynie 44 stacje ładowania pojazdów. Nie jest zaskoczeniem fakt, że najwięcej z nich znaleźć można w centrum miasta, jednak infrastruktura nie jest bogata. O znalezienie ogólnodostępnej ładowarki dość trudno jest we wschodniej części miasta. W kontekście niedoborów stacji ładowania pojazdów warto także wskazać na północny-wschód od miasta, gdzie zasadniczo brak tego typu rozwiązań.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Łodzi

Łódź to kolejne z dużych polskich miast, w których znaleźć można niewiele stacji ładowania pojazdów. Aktualnie jest ich jedynie 28, jednak w przeciwieństwie do Krakowa, są one równomiernie rozlokowane po całym miejsce — zarówno w centrum, jak i na jego obrzeżach. Słabiej wyposażone w stacje ładowania pojazdów są jednak tereny na wschód od Łodzi.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych we Wrocławiu

We Wrocławiu oraz 10 kilometrów od miasta znaleźć można jedynie 34 stacje ładowania pojazdów. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych miejsc, najwięcej z nich zlokalizowanych jest w centrum miasta. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych może być opłacalną inwestycją na obrzeżach oraz w miasteczkach wokół stolicy województwa dolnośląskiego, zwłaszcza na południowym-wschodzie gdzie jest ich niewiele lub nie występują wcale.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych w Poznaniu

Płatnych i darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych na mapie Poznania oraz w obrębie 10 kilometrów od miasta znaleźć można aż 70, co stanowi drugi najlepszy wynik zaraz po Warszawie spośród analizowanych przez nas miast. Są one równomiernie rozlokowane, z wyjątkiem północnego-zachodu, gdzie jest ich nieco mniej.

wróć do wszystkich artykułów