Stacje ładowania samochodów elektrycznych AC a DC — porównanie

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Samochody elektryczne stale zyskują na popularności i coraz częściej można je spotkać na polskich drogach. Są ciche i nie produkują szkodliwych dla naszego zdrowia spalin, dzięki czemu uznawane są za przyjazne dla ludzi i środowiska. Aby jednak użytkowanie samochodów na prąd było możliwe, niezbędne są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Istnieją różne rodzaje tego typu urządzeń, dlatego też warto przyjrzeć im się bliżej i dowiedzieć się, co je różni.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – podstawowe informacje

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to urządzenie służące do ładowania akumulatorów i innych urządzeń elektrycznych zasilanych prądem, wyposażonych w akumulator. Wybór odpowiedniej stacji uzależniony jest m.in. od wymagań technicznych pojazdu, który ma być przy jej pomocy ładowany.

Ładowarki do samochodów elektrycznych można podzielić ze względu na moc ładowania lub na rodzaj prądu (AC/DC). Ponadto dostępne są zarówno stacje ładowania domowe, jak i ogólnodostępne, które często znajdują się w pobliżu tradycyjnych stacji benzynowych. W niniejszym artykule skupimy się na porównaniu urządzeń, które różnią się ze względu na rodzaj prądu, który wykorzystywany jest do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych.

Stacja ładowania AC

Jeśli szukamy domowej stacji ładowania, określanej również jako Wallbox, lub ładowarki, to warto zwrócić uwagę na stację ładowania AC. Urządzenia te charakteryzują się mniejszą mocą ładowania, gdyż wykorzystywany do tego prąd przemienny nie ładuje bezpośrednio akumulatorów, najpierw musi być „wyprostowany”, co ma miejsce dzięki wbudowanej ładowarce. Pomimo ograniczenia mocy przez zastosowanie konwertera, stacja AC skraca czas ładowania o połowę względem ładowarek mobilnych, stanowiących wyposażenie większości samochodów na prąd. Czas ładowania samochodu przy użyciu takiej ładowarki wynosi od 2 do 5 godzin.

Stacja szybkiego ładowania DC

Stacje ładowania DC wykorzystują prąd stały, dzięki czemu są znacznie szybsze od opisanych w poprzednim akapicie urządzeń. Różnica jest znaczna, gdyż w tym przypadku ładowanie samochodu trwa od 15 minut do 2 godzin. Natężenia i napięcia wykorzystywane przy ładowarkach DC mogą wymagać instalacji transformatora sieciowego przy ładowarce, który pozwala na dostarczenie takiej ilości energii. Takie urządzenia znajdują się w miejscach publicznych, jednak w Polsce jest ich niewiele.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych – cena

Cena domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych waha się od niecałych pięciu do siedmiu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jakie auto elektryczne posiadamy i jaką ładowarkę wybierzemy. Domowe urządzenia różnią się mocą oraz standardem wyposażenia. Nie bez znaczenia jest to, czy jesteśmy w stanie samodzielnie zanotować tego typu urządzenie, czy wolimy skorzystać z usług specjalistów.

wróć do wszystkich artykułów