Stacje ładowania pojazdów elektrycznych AC/DC i inne pojęcia ze świata elektromobilności, które warto znać

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik,

Popularność elektromobilności stale rośnie, nic więc dziwnego, że w obiegu pojawia się specjalistyczna terminologia. Dzisiaj omówimy pojęcia związane ze światem samochodów elektrycznych i udowodnimy, że terminy takie jak stacje ładowania samochodów elektrycznych czy CHAdeMO zdecydowanie warto znać.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Omawianie pojęć związanych ze światem elektromobilności zaczniemy od stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Są to urządzenia, dzięki którym można naładować e-samochód. W zależności od rodzaju, stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, możemy podzielić na:

  • AC – wykorzystujące prąd przemienny i najczęściej znajdujące się w miastach, centrach handlowych, biurowcach, czy hotelach,
  • DC – stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, które charakteryzują się dużo większą mocą. Tego typu ładowarki pozwalają na naładowanie pojazdu elektrycznego już w kilkadziesiąt minut.

Wallbox

Wszyscy ci, którzy szukają kompaktowych rozwiązań, powinni zainteresować się Wallboxem, czyli stacją ładowania pojazdów elektrycznych, która cechuje się niewielkimi rozmiarami i jest świetnym rozwiązaniem dla indywidualnych klientów, którzy szukają rozwiązania do zamontowania w garażu.

AC

To, ile będzie ładowało się auto elektryczne, zależy w głównej mierze od rodzaju prądu. W naszym kraju najczęściej e-pojazdy ładowane są za pomocą prądu AC, czyli prądu zmiennego. Można powiedzieć, że jest to ładowanie z wykorzystaniem domowego gniazdka, stacjonarnych ładowarek znajdujących się np. przy biurowcach, czy centrach handlowych oraz w przydomowych wallboxach.

DC

DC, czyli prąd stały, to źródło energii wykorzystywane w stacjach szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki któremu czas naładowania baterii w takim pojeździe znacznie się skraca. W zależności od zamontowanej w aucie baterii, wykorzystując stację ładowania samochodów elektrycznych z prądem stałym, można ją naładować w kilkadziesiąt minut do maksymalnie około dwóch godzin.

CHAdeMO

CHAdeMO to system szybkiego ładowania samochodów elektrycznych stałym prądem. W Polsce standard ten został rozpropagowany przez Nissana Leafa, jednak aktualnie rozwiązanie to obecne jest w autach hybrydowych i hybrydach plug-in takich marek, jak Mazda, Citroen, Mitsubishi czy Lexus.

CCS

CCS czyli Combined Charging System to standard ładowania samochodów elektrycznych, który obsługuje do 350 kW, chociaż coraz częściej pojawiają się słuchy, że będzie w stanie obsłużyć większe wartości. Wykorzystuje on złącze Combo 1 i Combo 2.

PHEV

Ostatnim, omawianym dzisiaj terminem, jest PHEV, czyli Plug-in-hybrid electric vehicle – hybrydowy pojazd elektryczny. Taki samochód wykorzystuje standardowy oraz ten elektryczny, który można naładować z wykorzystaniem stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Mamy nadzieję, że powyższym artykułem przybliżyliśmy temat związany ze światem elektromobilnością i zachęciliśmy Was do zainteresowania się samochodami elektrycznymi, które są przyszłością motoryzacji.

wróć do wszystkich artykułów