Stacje ładowania pojazdów elektrycznych a bezpieczeństwo

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

W ostatnim czasie elektromobilność zyskała na popularności. Samochody elektryczne i coraz powszechniejsze stacje ładowania nikogo już nie dziwią. Ważne jest więc, żeby wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie z nich korzystać.

Jakie są zagrożenia związane z używaniem stacji ładującej pojazdy elektryczne?

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych obowiązkowo muszą być wyposażone w wiele zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz przeciwpożarowych. Muszą być bowiem bezpieczne nie tylko dla samego użytkownika, ale również dla sieci elektrycznej. Stacje ładowania pojazdów, zanim zostaną dopuszczone do użytku, muszą spełnić szereg norm.

Główne zagrożenia związane ze stacją szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych to:

  • niewłaściwie wykonane i nieposiadające odpowiednich zabezpieczeń stacje do ładowania pojazdów elektrycznych stanowią ogromne zagrożenie zarówno pożarem, jak i możliwością porażenia prądem;
  • brak odpowiednich zabezpieczeń i wyłączników, które natychmiastowo, w przypadku wystąpienia awarii, eliminują możliwość wystąpienia pożaru,
  • przeciążenie sieci elektrycznej — instalacja, która nie spełnia odpowiednich wymagań, może powodować wyłączanie się bezpieczników,
  • upływ prądu stałego — ważne jest posiadanie wyłącznika RCD, który odseparowuje niebezpieczne napięcie.

Czy stacja ładowania samochodu elektrycznego w garażu jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy stacje ładowania samochodów elektrycznych umieszczane w garażach są bezpieczne. Podkreślić należy, że jeśli są to urządzenia zgodne z obowiązującymi normami i posiadające odpowiednie zabezpieczenia, to użytkowanie ich w garażu jest całkowicie bezpieczne.

W garażach najczęściej stosuje się wallboxy, kompaktowe stacje ładowania. Są to niewielkie stacje ładowania samochodów elektrycznych, które z powodzeniem można wykorzystywać w garażu. Gwarantują komfort użytkowania i wygodę. Decydując się na ładowarki do samochodów elektrycznych, warto korzystać z asortymentu sprawdzonych producentów, którzy gwarantują bezpieczeństwo ich używania.

Ponadto nie można zapominać o dodatkowych akcesoriach do ładowarek, które również powinny cechować się wysoką jakością, dzięki czemu zapewniają wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Jak rozpoznać czy stacja ładowania pojazdów elektrycznych jest bezpieczna?

Stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych ściśle podlegają obowiązującym normom – PN-HD 60364-4-41 oraz IEC 61851 i posiadają deklarację zgodności z nimi. Normy te obejmują:

  • wzmocnioną lub podwójną izolację,
  • separację galwaniczną,
  • samoczynne wyłączenie się zasilania,
  • zasilanie SELV/PELV,
  • stopień IP – odpowiednia ochrona szczelności obudowy.

Podsumowując, stacje pojazdów elektrycznych sprawdzonych producentów, spełniające normy i są w prawidłowy sposób użytkowane, są w pełni bezpieczne i można z nich korzystać bez obaw. Posiadają one odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym w razie awarii odcinane jest zasilanie, dzięki czemu nie doprowadza się do większych niebezpieczeństw.

wróć do wszystkich artykułów