Samochód elektryczny i fotowoltaika. Jaka instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Poradnik, Stacje ładowania,

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu środkami transportu konieczne jest także zadbanie o prywatną lub ogólnodostępną infrastrukturę, która pozwala na naładowanie pojazdu. Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na spore oszczędności jest zasilanie stacji ładowania samochodu elektrycznego za pomocą instalacji fotowoltaicznej.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu?

Instalacje fotowoltaiczne to od lat popularny temat, jednak warto przypomnieć podstawowe zasady ich działania. Konstrukcja składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera nazywanego także falownikiem, konstrukcji nośnej umieszczanej na dachu oraz kabli i złączy. Dzięki współpracy wszystkich urządzeń możliwe jest przekształcenie energii słonecznej w prąd, który następnie przekazywany jest do instalacji energetycznej w danym budynku. Najczęściej montowana jest na dachach budynków, jednak popularna jest także instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Wytworzony w ten sposób prąd zasilać może urządzenia elektryczne w domu, jak i np. stację ładowania pojazdów. W przypadku inwestycji w ogólnodostępne ładowarki można zamontować panele, które będą obsługiwały tylko te urządzenia. To ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna, zależy od jej parametrów, które ustalane są przez specjalistów na podstawie przeprowadzonego na początkowym etapie prac audytu.

Jaka instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się do ładowania samochodu elektrycznego?

Zasilanie domowej stacji ładownia podjazdów to bardzo często sposób pozwalający na uniknięcie strat w związku z wytworzeniem nadmiaru energii. Wynika to z faktu, że do zasilania pojazdów elektrycznych nie trzeba budować odrębnych instalacji o określonych parametrach, warto jednak pamiętać o tym, aby mając w planach zasilanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki, dobrać wielkość instalacji z uwzględnieniem zapasu wydajności. Nieprawidłowe oszacowanie może sprawić, że niemożliwe będzie naładowanie baterii auta dzięki odnawialnemu źródłu energii, a co za tym idzie zajdzie konieczność korzystania z płatnej energii pochodzącej z sieci energetycznej. W przypadku zastosowania standardowych, popularnych na rynku paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W, które produkują około 1 kWh prądu w ciągu doby, konieczne jest zastosowanie w minimum 37, by móc każdego dnia ładować baterię samochodu od zera do 100%. Warto jednak zaznaczyć, że na jednym ładowaniu przejechać można około 200‒300 km – niewielu z nas pokonuje takie dystanse każdego dnia, dlatego inwestycja może być mniejsza.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

W 2022 roku ceny montażu fotowoltaiki można szacować na około 4 000 zł do 6 000 zł za 1 kW. Warto jednak zaznaczyć, że wraz ze zwiększaniem się wydajności jest ona bardziej opłacalna. Dla przykładu instalacja fotowoltaiczna 10 kW może wynieść około 35.000 – 40.000 zł. Cena uzależniona jest nie tylko od wydajności zamontowanych paneli, ale także zamontowanych komponentów, jak i miejsca ich montażu (na dachu, na gruncie lub opcjonalnie na ścianie budynku). Rozważając koszty zamontowania tego rozwiązania, warto pamiętać, że w tym roku zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z dopłat do fotowoltaiki.

wróć do wszystkich artykułów