Rentowność inwestycji w stacje ładowania — o czym pamiętać?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

W związku z coraz większą liczba samochodów elektrycznych i rozrostem rynku elektromobilności pojawiają się pytania o rentowność inwestycji w stacje ładowania. Czytaj dalej, a przekonasz się, czy inwestycja w infrastrukturę związaną z pojazdami elektrycznymi to coś, na co warto zwrócić uwagę?

Gdzie najlepiej zainstalować stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

Dobra lokalizacja stacji szybkiego ładowania jest kluczowa przy powodzeniu tej inwestycji. Wybór właściwego miejsca jest fundamentalnym czynnikiem, który wpłynie na popularność i obłożenie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Spoglądając na mapę stacji ładowania samochodów elektrycznych, można wywnioskować, że najczęstszymi lokalizacjami do ich montażu są:

  • centra i galerie handlowe,
  • biurowce,
  • centra biznesowe,
  • stacje benzynowe,
  • hotele.

Specjaliści wskazują, że hotele nie są najlepszymi lokalizacjami do umieszczania w nich stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jeśli inwestycja miałaby przynieść szybki zwrot, z uwagi na stosunkowo niewielką rotację samochodów. Najbardziej polecane są natomiast centra handlowe, gdzie dzień w dzień spotkać można tysiące aut.

Jak wsparcie specjalistów pomaga w inwestycji w stacje szybkiego ładowania?

Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, tym bardziej, jeśli branża nie jest do końca znana. W takim wypadku warto polegać na opinii i zdaniu fachowców, którzy na podstawie swojej wiedzy i posiadanego doświadczenia będą mogli pomóc w rozwoju inwestycji.

Specjaliści nie tylko doradzą, ale również dobiorą produkt do potrzeb danej inwestycji, dzięki czemu start biznesu będzie znacznie ułatwiony. Współpracując z firmą oferującą kompleksowe rozwiązania, czyli dostarczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych wraz z jej montażem, znacznie uprościć można sobie początek inwestycji i rozwój biznesu.

Kiedy nastąpi zwrot inwestycji w stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

Dokonując analizy rentowności inwestycji w stacje ładowania samochodów elektrycznych, warto mieć na uwadze dziesięcioletnią perspektywę. 10 lat to czas, kiedy planowane jest przestawienie się na samochody elektryczne przez większość producentów. Wartym zaznaczenia jest fakt, że regularnie rośnie, zarówno w Europie, jak i Polsce, liczba samochodów elektrycznych.

Specjaliści szacują, że stacje ładowania typu AC, zwrot mogą osiągnąć po około 7 latach, a DC maksymalnie do 5 lat. Przy czym pamiętać należy o właściwej lokalizacji wspominanej już wcześniej. Odpowiednie umieszczenie na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych jest kluczowe dla powodzenia tego przedsięwzięcia.

A co wpływa na cenę stacji ładowania samochodów elektrycznych? Na całościową kwotę związaną z kosztem stacji ładowania pojazdów elektrycznych wpływają takie elementy jak koszty punktu ładowania, montażu, przyłączy wraz z dodatkowymi opłatami w zależności od wyboru lokalizacji czy producenta stacji szybkiego ładowania.

wróć do wszystkich artykułów