Podpowiadamy jak zaprojektować stację ładowania samochodów elektrycznych na parkingu pod biurem

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Nie ulega wątpliwości, że firmy coraz częściej decydują się na instalację stacji ładowania samochodów elektrycznych na swoich parkingach. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla pracowników, jak i gości użytkujących elektryki. O tym, jak zaprojektować te rozwiązanie przeczytacie poniżej!

Zapotrzebowania na stacje ładowania

Pierwszym krokiem ku zaprojektowaniu stacji ładowania samochodów elektrycznych na biurowym parkingu, jest przeprowadzenie analizy potrzeb pracowników. Działanie to pozwoli oszacować, czy sam pomysł w dłuższej perspektywie będzie opłacalny. Warto odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Ile samochodów elektrycznych korzysta obecnie z parkingu?
  • Jakie są przewidywania wzrostu liczby elektryków wśród pracowników i gości w przyszłości?
  • Jak długo samochody zazwyczaj parkują na parkingu?

Jako ciekawostkę możemy podać, że według badania, które przeprowadzone zostało przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, aż 24% badanych jest zdania, że pracownicy powinni mieć dostęp do stacji ładowania samochodów elektrycznych również w miejscu pracy.

Przeprowadzenie kalkulacji kosztów montażu stacji ładowania

Kolejnym etapem, jest przeprowadzenie kalkulacji kosztów związanych z montażem stacji ładowania samochodów elektrycznych. Na ostateczny koszt tego typu inwestycji wpływ mają takie czynniki jak wybór odpowiednich ładowarek, ich instalacja, opłaty za energię elektryczną, a także późniejsze utrzymanie stacji ładowania. W naszej opinii warto też rozważyć różne opcje finansowania, takie jak potencjalne dotacje rządowe, leasing czy finansowanie współdzielone z innymi użytkownikami parkingu.

Zgoda na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych

Warto zaznaczyć, że nie zawsze pracodawca jest jednocześnie właścicielem budynku, czy parkingu biurowego. Jeśli teren jest jedynie wynajmowany, wówczas należy uzyskać zgodę na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych. Naszym zdaniem na tym etapie warto już właścicielowi przedstawić, opracowany wcześniej, plan inwestycji, w którym dokładnie opisane zostanie, ile stacji ładowania planuje się zamontować z uwzględnieniem ich rozmieszczenia i kosztów eksploatacji.

Oprócz omówionej wyżej zgody właściciela budynku i parkingu, przed instalacją stacji ładowania samochodów elektrycznych należy również dokonać niezbędnych formalności. Nie jest to skomplikowana procedura, otóż według prawa należy zgłosić planowane roboty budowlane, inaczej mówiąc zgłoszenie budowlane.

Jak widać, projektowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych na biurowym parkingu jest procesem wymagającym przeprowadzenia kilku ważnych kroków. Mamy jednak nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomógł rozwiać wątpliwości związane z tego typu inwestycją, jeśli Wasz szef dalej zastanawia się jak do tego podejść, podeślijcie mu nasz tekst!

wróć do wszystkich artykułów