Nowe stacje ładowania, gdzie powstają? Jak Polska wypada na tle innych europejskich krajów?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania,

Polska jest jednym z europejskich państw, które stawiają na rozwój elektromobilności. Jakie są plany rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych? Jak nasz kraj wypada na tle innych? Przeczytaj nasz artykuł, aby przekonać się, gdzie powstaną nowe stacje ładowania.

Gdzie powstają stacje ładowania w Polsce?

W Polsce bardzo prężnie działa rozbudowa sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Bardzo wiele punktów, gdzie osoby elektromobilne będą mogły zasilić akumulatory w swoich pojazdach, powstaje w okolicach największych aglomeracjach i wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. Zdecydowanie najwięcej stacji ładowania samochodów elektrycznych znajduje się w Warszawie i w Gdańsku. Realizowane w tych miastach inwestycje koncentrują się zarówno na rozbudowie infrastruktury miejskiej, jak i dostępności ładowarek przy centrach handlowych oraz najważniejszych punktach strategicznych. Obecnie w Warszawie znajduje się około 590 punktów ładowania, natomiast w Gdańsku zainstalowanych jest ich blisko 265.​ W miejscowościach tych można znaleźć nie tylko standardowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych AC, ale również szybkie urządzenia DC, znacznie ułatwiając korzystanie z e-samochodów mieszkańcom i osobom odwiedzającym. Warto też zaznaczyć, że nowe przepisy unijne przewidują zlokalizowanie punktów ładowania mniej więcej co 60 km na trasach europejskich, co będzie napędzać rozwój sieci w całym kraju​​.

Ile stacji ładowania pojazdów jest planowanych?

W związku z przyjęciem unijnego rozporządzenia AFIR najwięcej nowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych ma powstać wzdłuż głównych tras komunikacyjnych objętych siecią TEN-T, czyli transeuropejską siecią transportową. Zakłada ono niemal pięciokrotną rozbudowę mocy instalowanych stacji w ciągu trzech lat. Do 2025 roku mają powstać ogólnodostępne punkty ładowania samochodów o mocy co najmniej 400 kW, natomiast do 2027 roku ma ona wzrosnąć do co najmniej 600 kW. ​Takie działania mają na celu wsparcie rosnącej liczby użytkowników pojazdów elektrycznych i zaspokojenie ich potrzeb w zakresie infrastruktury ładowania​.

Jak Polska wypada pod względem elektromobilności na tle innych państw?

Mimo że Polska dynamicznie rozwija swoją sieć stacji ładowania e-samochodów, to wciąż nie dorównuje krajom zachodnim, takim jak Norwegia czy Holandia. W państwach tych odsetek samochodów elektrycznych w stosunku do ogólnej liczby pojazdów jest znacznie wyższy. Z końcem 2023 roku w Polsce było dostępnych ok. 5933 punktów ładowania, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do poprzednich lat, ale nadal liczba ta pozostaje mniejsza w stosunku do blisko 7919 stacji paliw konwencjonalnych. W krajach o wyższym wskaźniku elektromobilności infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych jest bardziej rozbudowana i lepiej dostosowana do potrzeb użytkowników. Niemniej jednak Polska cały czas stara się im dorównać pod tym względem poprzez różne inwestycje i regulacje prawne​.

Rosnąca liczba samochodów elektrycznych sprawia, że w naszym kraju powstaje coraz więcej nowoczesnych stacji ładowania. Naszym zdaniem Polska ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności, ponieważ nieustannie inwestuje w zakładanie nowych punktów zasilania pojazdów. Jeśli informacje zawarte w naszym artykule okazały się dla Ciebie pomocne, koniecznie podziel się nimi z innymi osobami.

wróć do wszystkich artykułów