Dlaczego warto inwestować w ładowarki do aut elektrycznych domowe i publiczne?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania, Wiedza eksperta,

Rynek elektromobilności w Polsce rośnie z każdym miesiącem, na co jasno wskazują statystyki. Coraz więcej osób decyduje się na zakup elektryka. Wiele wątpliwości wzbudzają jednak ładowarki do aut elektrycznych. Czy warto zainwestować we własne urządzenie? Z jakim kosztem wiążą się stacje do ładowania aut elektrycznych? Dlaczego warto postawić na taki zakup? Wyjaśniamy.

 

Spis treści:

 

Dostępność publicznych stacji a własna ładowarka do aut elektrycznych

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Polacy wykazują większe zaufanie do elektromobilności, choć nadal napotykają pewne problemy wynikające z infrastruktury ładowania. Według danych z końca lipca 2021 roku, w Polsce zostało zarejestrowanych łącznie aż 28 301 samochodów z napędem elektrycznym. W ciągu 7 miesięcy przybyło ich aż 9 565.

 

Jednocześnie funkcjonowało 1 557 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyli 3 037 punktów. Oznacza to, że na jedną ładowarkę przypada średnio 18 samochodów. Dodatkowo nie wszystkie urządzenia dostarczają prąd stały (DC), który zapewnia szybkie ładowanie.

 

Wyobraź sobie teraz taką sytuację. Spieszysz się na ważne spotkanie. Twój elektryk daje znać, że potrzebuje doładowania. Podjeżdżasz do punktu znajdującego się w pobliżu, który okazuje się zajęty. Masz niewiele czasu i nie możesz pozwolić sobie na stanie w kolejce. Co zrobić? Zostawić samochód i zamówić taksówkę?

Teraz zmieńmy perspektywę. Jesteś właścicielem domowej ładowarki do aut elektrycznych. Wychodzisz z domu na ważne spotkanie. Twój pojazd daje znać, że potrzebuje podpięcia do zasilania. Podłączasz swoją domową ładowarkę aut elektrycznych i gotowe. Teraz możesz w spokoju skończyć przygotowania do spotkania i odjechać naładowanym samochodem.

Ładowarki do aut elektrycznych to sprzęt deficytowy w Polsce. Jest to jedna z przesłanek do zakupu własnego, przydomowego urządzenia. Dzięki temu nie musisz czekać w kolejce ani szukać stacji ładowania w okolicy. Stajesz się po prostu niezależny.

 

Sprawdź naszą ofertę: stacje ładowanie pojazdów elektrycznych!

 

Ładowarki do aut elektrycznych vs. korzystanie ze zwykłego gniazdka

Pojawiają się również głosy, że własne ładowarki do aut elektrycznych są niepotrzebne, skoro można skorzystać ze zwykłego gniazdka. Należy podkreślić, że jest to błąd. Wystarczy spojrzeć na proste porównanie czasu potrzebnego na naładowanie samochodu za pomocą stacji i zwykłego gniazdka. Przeanalizujmy te rozwiązania krok po kroku.

 

Elektryki można bez problemu podłączyć do jednofazowego gniazdka 230V. Zwróć jednak uwagę, że jego moc wynosi zazwyczaj około 2,2-3kW. Od tego parametru zależy natomiast czas ładowania pojazdu elektrycznego. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z tradycyjnego gniazdka, będziesz potrzebował minimum 10 godzin. Czas ten może się przedłużyć nawet do 32 godzin lub więcej, jeżeli będziesz chciał ruszyć w dalszą podróż z pełną baterią.

 

Dlatego warto korzystać z ładowarki do aut elektrycznych, która pozwoli na skrócenie czasu ładowania do około godziny! Wiele zależy od tego, czy zainwestujesz w stacje ładowania AC lub DC.

Jeżeli chodzi o stosowanie ładowarki do aut elektrycznych AC, może to potrwać kilka godzin. Czas ten skróci się do około godziny w przypadku urządzenia dostarczającego prąd DC.

 

Czy własna stacja ładowania aut elektrycznych się opłaca?

Pojawia się nadal wątpliwość, czy własna stacja ładowania aut elektrycznych opłaca się pod względem kosztów. Cena Wallboxa wynosi około 2 500 zł. Jest to jednorazowy wydatek, a pozwala na zaoszczędzenie czasu. Nie musisz czekać w kolejce czy szukać, gdzie znajduje się najbliższa stacja ładowania aut elektrycznych. Oczywiście, do tej ceny należy doliczyć koszt montażu oraz przygotowania infrastruktury.

 

Sprawdź ofertę: Wallbox – kompaktowa stacja ładowania!

 

Jeżeli nie jesteś gotowy na taki wydatek, istnieje możliwość wydzierżawienia urządzenia. W takim przypadku nie musisz martwić się również serwisem, naprawami ładowarki do aut elektrycznych. Wszystkim zajmie się dzierżawca, czyli w tym przypadku Sigma.

Dodatkowo własna stacja ładowania aut elektrycznych generuje oszczędności. Nie musisz wliczać w cenę ładowania prowizji naliczanej przez właścicieli. Jeżeli bateria ma pojemność 40 kWh, a koszt 1 kWh to średnio 0,55 zł w przypadku taryfy G11, wówczas koszt ładowania wynosi około 22 zł.

Szybka stacja ładowania aut elektrycznych dostępna publicznie generuje wyższy koszt. Należy również pamiętać, że niektórzy operatorzy wprowadzają stawkę minutową. Przed taką inwestycją warto zweryfikować koszty w różnych firmach.

 

Własne stacje do ładowania aut elektrycznych a dopłaty

Jak widać powyżej, własne stacje ładowania aut elektrycznych to znacznie niższy koszt niż korzystanie z publicznych, ogólnodostępnych urządzeń. Dodatkowo rząd wprowadza program dopłat do inwestycji z zakresu elektromobilności.

Program “Mój prąd 3.0” zakłada możliwość skorzystania z dotacji w trzech różnych opcjach:

  • dotacja do 25% kosztów kwalifikowanych na stacje do ładowania aut elektrycznych o mocy co najmniej 22 kW,
  • dofinansowanie do 30% w przypadku stacji o mocy 50-150 kW lub 50% w przypadku ładowarek o mocy powyżej 150 kW dotyczy budowy lub przebudowy ogólnodostępnej stacji ładowania o minimalnej mocy 50 kW, wyposażonej w dwa punkty ładowania i jednej o mocy minimum 50 kW,
  • dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych w przypadku przebudowy lub budowy stacji tankowania wodoru.

 

Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania nie tylko na urządzenie, ale również między innymi: koszt montażu, robót budowlanych, stworzenia instalacji, opracowanie dokumentacji technicznych.

 

Inwestycja w stacje ładujące auta elektryczne do użytku publicznego

Korzystnym rozwiązaniem mogą być również stacje ładujące auta elektryczne, które następnie są odpłatnie udostępniane osobom trzecim. Dzięki temu zyskujesz szansę na dodatkowy zarobek w formie prowizji naliczanej przez właściciela. Jeżeli stacje do ładowania aut elektrycznych są rzadko odwiedzane, wówczas istnieje ryzyko, że zarobione pieniądze nie wystarczą na opłacenie kosztów utrzymania oraz energii elektrycznej.

 

Sprawdź stacje ładowania pojazdów elektrycznych DC!

 

Pamiętaj również o kosztach utrzymania stacji ładowania! Dlatego też przed realizacją takiej inwestycji musisz przemyśleć, w jakim miejscu umieścić urządzenie i kto będzie z niego korzystał. Jeżeli z Twoich obliczeń wynika, że stacje ładujące auta elektryczne to trafiona inwestycja, warto pomyśleć o urządzeniu umożliwiającym identyfikację klientów oraz szybką płatność.

Przykładem takiego urządzenia może być Axon Pay przedstawiony poniżej. Bez wątpienia własna stacja do ładowania aut elektrycznych to doskonała inwestycja, która z perspektywy długoterminowego planowania przyniesie dodatkowe oszczędności.

axon pay

wróć do wszystkich artykułów