Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Wpływa na to przynajmniej kilka czynników, w tym czynnik ekologiczny oraz ekonomiczny. Pojazdy na prąd są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób poruszających się po dużych miastach. Dzięki nim ograniczony zostaje w znacznej mierze hałas, jak i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a więc smog. Coraz więcej mówi się także na temat ograniczenia możliwości wjeżdżania samochodom produkującym spaliny do miast, dlatego warto już teraz rozważyć pomysł zakupu samochodu elektrycznego. Wiele osób jednak martwi się, że problemem może być ładowanie takiego pojazdu, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających w blokach.
Ładowanie samochodu elektrycznego w bloku – możliwości
Pisząc o tym, że pojazdy na prąd sprawdzają się przede wszystkim do jazdy po mieście mamy świadomość pewnego paradoksu, który zapewne pojawił się w głowach wielu osób czytających te słowa. Otóż duże miejskie aglomeracje charakteryzują się specyficzną, wielorodzinną zabudową, która powoduje, że większość mieszkańców nie ma własnego garażu, w którym mogliby przechowywać oraz ładować samochód. Jest to bez wątpienia problem, który na szczęście w niezbyt odległej przyszłości powinien zostać przynajmniej częściowo rozwiązany. W przestrzeni miejskiej pojawiają się coraz częściej ładowarki do samochodów elektrycznych, a to tylko jedna z wielu możliwości.
Być może ktoś zastanawia się, czym różni się ładowanie samochodu elektrycznego w domu od ładowania tego samego pojazdu w bloku? Otóż na rynku pojawiły się urządzenia takie jak domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych, które można zamontować np. w garażu, którego większość mieszkańców budynków wielorodzinnych jest pozbawiona. Warto przy tym wiedzieć, że Wallbox, czyli kompaktowa stacja ładowania może być zamontowana również na podziemnym parkingu. Jest to niezwykle wygodna opcja, na którą decyduje się coraz więcej osób.
Kolejną możliwością jest montaż własnej stacji ładowania na parkingu zewnętrznym. Zazwyczaj jest do tego niezbędna zgoda wspólnoty mieszkaniowej oraz zarządcy budynku. Z czasem, gdy ilość pojazdów ekologicznych wśród mieszkańców miast będzie rosnąć, bez wątpienia droga administracyjna prowadząca do wykorzystania tego typu rozwiązania będzie coraz prostsza i montaż ładowarki do samochodów elektrycznych stanie się czymś standardowym.
Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych
Jak widać, ładowanie samochodu elektryczne wcale nie musi nastręczać wielu problemów, gdyż zarówno włodarze miast, jak i producenci niezbędnych do tego urządzeń, oferują coraz to bardziej przyjazne rozwiązania. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że ładowanie pojazdu przy użyciu domowej ładowarki wcale nie musi być długotrwałym procesem. Dostępne są już urządzenia takie jak Wallbox DC stacja elektryczna o większej mocy, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ograniczeń dotyczących mocy ładowania.