Od ostatnich kilku lat możemy obserwować dynamiczny wzrost elektromobilności w Polsce. Auta elektryczne na drogach przestały być sensacją, teraz w każdym większym mieście można podładować samochód elektryczny, bo coraz więcej osób inwestuje w stacje szybkiego ładowania w Polsce. Dziś podpowiemy, kto z tego typu inwestycji może, lub szczególnie powinien, skorzystać.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych jako źródło inwestycji
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą być dobrym sposobem na ulokowanie swoich pieniędzy. Inwestorzy mogą inwestować w elektromobilność i w budowę stacji ładowania na osiedlach czy parkingach. Jeśli inwestor dobrze przeanalizuje infrastrukturę elektryczną i znajdzie odpowiednie miejsce, to na stacji ładowania elektryków może sporo zarobić. Udostępnienie takiej ładowarki w centrum miasta może wiązać się z dużymi i częstymi zyskami. Elektromobilność nie jest jeszcze sferą mocno wyeksploatowaną, dzięki czemu inwestor nadal może zdobyć miano lokalnego lidera w zakresie ładowarek elektrycznych.
Deweloperzy i stacje ładowania samochodów elektrycznych
Z roku na rok powstaje coraz więcej osiedli deweloperskich, konkurencja na tym polu jest dość duża. Deweloper musi nie tylko zadbać o atrakcyjną lokalizację, ale też o inne udogodnienia na terenie osiedla mieszkalnego. Coraz więcej deweloperów inwestuje w stacje ładowania do samochodów, ponieważ obecność ładowarek przyciąga potencjalnych kupców mieszkań, co więcej, wzrasta wtedy też atrakcyjność okolicy. Warto dodać, że zgodnie z ustawą o elektromobilności, nowe budynki mieszkalne do 2025 roku muszą być wyposażone w stacje ładowania pojazdów elektrycznych – lepiej zacząć w nie inwestować szybciej, niż później, by zdobyć przewagę nad konkurencją na rynku mieszkaniowym.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych dla ZTM
Wraz z rozwojem elektromobilności, ZTM również stawiają na ekologiczne rozwiązania. Na ulicach już możemy spotkać autobusy elektryczne, jak i te napędzane wodorem. Zarządy Transportu inwestują w ładowarki do pojazdów elektrycznych, to dla nich dobra opcja na zminimalizowanie kosztów związanych z transportem. Co więcej, Zarządy Transportu mogą starać się o różnego rodzaju dotacje i dofinansowania, co pozwala znacznie zredukować koszta związane z budową ładowarek do pojazdów elektrycznych.
Stacje ładowania elektryków dla właścicieli hoteli, punktów gastronomicznych
Właściciele punktów gastronomicznych czy hoteli, inwestując w wolnostojące stacje ładowania, mogą przyczynić się do większego zainteresowania ze strony klientów. Restauracje czy hotele, które posiadają takie udogodnienia są postrzegane za bardziej ekologiczne i nowoczesne. Ponadto hotele, czy restauracje, w których można podładować swój samochód elektryczny, będą bardziej atrakcyjne, ponieważ konsumenci cenią sobie wygodę – a tym właśnie jest ładowarka na parkingu przed hotelem czy restauracją.
Ładowarki do samochodów elektrycznych dla osób prywatnych
Osoby prywatne, które zakupiły elektryka, powinny od razu zainwestować także w kompaktową stację ładowania, pozwoli to na szybszy zwrot inwestycji. Ładowanie pojazdu na mieście z ogólnodostępnych ładowarek w dłuższej perspektywie czasu może być nieekonomiczne.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na leasing auta elektrycznego, mogą przy okazji zainwestować w stacje szybkiego ładowania, dzięki czemu samochód można ładować w czasie pracy. Wolnostojące stacje ładowania do pojazdów elektrycznych często umożliwiają ładowanie większej liczby pojazdów na raz, co znaczy, że w takiej stacji mogą skorzystać także pracownicy lub firmy dysponujące dużą flotą samochodów na prąd.
Inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest opłacalna prawie że dla każdego. Dynamiczny wzrost elektromobilności sprawia, że tego typu rozwiązania za niedługo staną się naszym chlebem powszednim, dlatego warto pospieszyć się z inwestycjami w elektromobilne rozwiązania.