Kiedy, gdzie powstała największa farma fotowoltaiczna?

arykuł w kategorii: Aktualności, Fotowoltaika, Poradnik,

W ostatnich latach odnawialne źródła energii zyskały na popularności, nic dziwnego – to w końcu przyszłość energetyki. Energia węglowa z czasem przestanie się opłacać, a prąd wytwarzany z pomocą słońca lub wiatru w niektórych miejscach na świecie jest tańszy niż spalanie paliw kopalnianych.

Lider OZE na świecie

Obecnie największym inwestorem w odnawialne źródła energii jest Chińska Republika Ludowa, według danych “Global Trends in Renewable Energy Investment 2019”, które zbierał Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, to Państwo Środka okazało się być największym inwestorem w ciągu ostatniej dekady, odpowiada za 30% produkowanej energii OZE na świecie. W Chinach znajdziemy ogromne farmy fotowoltaiczne, jest ich pięć i stanowią one 50% największych farm fotowoltaicznych na całym świecie! Największa z nich znajduje się w Chinach, to Longyangxia Dam Solar Park, produkuje ona 2400 MW. Budowa farmy fotowoltaicznej została zakończona w 2015 roku. Panele są połączone z turbinami hydroelektrycznymi, które równoważą energię słoneczną, zanim zostanie wysłana do sieci.

Największa farma fotowoltaiczna na świecie

Chiny zdecydowanie mogą się pochwalić, jak chodzi o ilość farm fotowoltaicznych w kraju. Jednak Indie otrzymują złoty medal, bo to właśnie tam powstała największa farma fotowoltaiczna na świecie – Bhadla Solar Park o mocy 2700 MW. Elektrownia słoneczna zajmuje aż 57 km2, jej budowa trwała 4 lata, została otwarta w 2020 roku. W Indiach znajduje się jeszcze inna największa farma, która należy do TOP10 na całym świecie, jest w stanie Karnataka, nazywa się Pavagada Solar Park i powstała dzięki inwestycji programów rządowych, które miały popularyzować OZE.

Gdzie znajduje się największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Obecnie największa farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Brudzewie. Została uruchomiona w 2021 roku, zbudowana na terenie byłej kopalni węgla brunatnego. Farma fotowoltaiczna w Brudzewie składa się z 155 tysięcy modułów o mocy 70 MW. Obecnie jest rozbudowywana, chcą, by energia z paneli osiągała 1000 MW mocy. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, właściciel farmy PV, informuje, że do końca 2030 roku chce całkowicie zrezygnować z energii węglowej, a prąd chcą wytwarzać ze słońca, wiatru i biomasy.

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach

Na Śląsku niedawno rozpoczęły się prace budowlane kolejnej elektrowni słonecznej, za budowę odpowiedzialna jest firma Tauron. Farma PV ma powstać w miejscu, gdzie wcześniej służyło za składowisko odpadów paleniskowych w Mysłowicach. Ma zostać zainstalowane 94 tysiące paneli fotowoltaicznych, cały kompleks powinien osiągać moc 100 MW. Tauron przewiduje, że uruchomienie nastąpi latem w 2023 roku. Ta śląska farma fotowoltaiczna według wyliczeń ma produkować 39 tysięcy MWh rocznie, co zapełnia ⅔ zapotrzebowania na energię w Mysłowicach, w których mieszka ponad 70 tysięcy mieszkańców.

Fotowoltaika jest przyszłością energetyki, powstaje coraz więcej farm energetycznych, a instalacje przydomowe stanowią ponad 70% energii z fotowoltaiki w Polsce. Konsumenci już od wielu lat widzą potencjał w PV, teraz dostrzegli go też inwestorzy.

wróć do wszystkich artykułów