Wiele osiedli mieszkaniowych powstaje teraz z myślą o rozwoju elektromobilności w Polsce. Deweloperzy już przy projektowaniu nowego budynku mieszkalnego muszą uwzględnić w projekcie także infrastrukturę energetyczną dla samochodów elektrycznych. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaką stację do ładowania pojazdów elektrycznych warto wybrać dla osiedla mieszkaniowego.
Nowoczesne osiedla z ładowarkami do samochodów elektrycznych
Coraz więcej inwestycji deweloperskich przewiduje specjalne miejsca parkingowe, na których można podładować swój samochód elektryczny. W 2021 roku zaczęła obowiązywać dyrektywa, która narzuciła na deweloperów obowiązek stworzenia odpowiedniej infrastruktury pod ładowarki samochodowe na osiedlach mieszkalnych. Dlatego w ciągu kilku najbliższych lat możemy zobaczyć coraz więcej miejsc z własnymi stacjami do ładowania samochodów. Tymczasem większość deweloperów stawia na ładowarki przenośne, które można zainstalować w garażu na życzenie klienta, ale coraz popularniejsze stają się też ogólnodostępne stacje ładowania, które mają wiele zalet.
Czy warto tworzyć stacje ładowania samochodów na osiedlach mieszkaniowych?
Budowa stacji ładowania to nie tylko korzyść dla mieszkańców danego osiedla, ale też dla inwestora czy np. wspólnoty mieszkaniowej. Przede wszystkim, mieszkańcy będą mogli swobodnie ładować własny pojazd blisko od domu, co jest bardzo wygodne, kolejną zaletą jest fakt, że pojazd można ładować także w nocy, co w efekcie powoduje niższe koszty ładowania. Jeśli na osiedlu znajdują się ogólnodostępne stacje ładowania, to znaczy, że skorzystać może z nich każdy, nawet osoba przejezdna, a to jest już dodatkowy zysk dla inwestora czy dla wspólnoty mieszkaniowej, która zapewniła ładowarki do samochodów elektrycznych. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych zwiększą też atrakcyjność okolicy, jeśli deweloperowi zależy na tym, by ludzie kupowali i wynajmowali mieszkania w jego budynku, to warto zainwestować także w ładowarki.
Jaką ładowarkę do samochodów elektrycznych wybrać dla osiedla?
W przypadku wielomieszkaniowych bloków warto zainwestować w wolnostojące stacje ładowania DC. W przypadku dużej liczby mieszkańców, ładowanie samochodu tradycyjną ładowarką może zająć długo czasu, w efekcie mało osób będzie mogło z niej skorzystać. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wolnostojąca stacja ładowania, która pozwala na ładowanie większej liczby samochodów jednocześnie! Niektóre modele ładowarek, jak np. stacja ładowania Siemens Sicharge D po rozbudowie umożliwia ładowanie aż 5 pojazdów jednocześnie. Są także stacje ładowania, które pozwalają na równoczesne ładowanie samochodów elektrycznych, jak i hybrydowych. Co więcej, wolnostojące stacje ładowania pozwalają także na zamontowanie rozwiązań AC i DC, dzięki czemu mieszkaniec osiedla będzie mógł wybrać, czy chce naładować samochód szybką ładowarką.