Jakie ładowarki do samochodów elektrycznych, hybrydowych?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Samochody elektryczne oraz hybrydowe coraz częściej pojawiają się na ulicach i w naszych garażach. Nie są one w pełni zasilane silnikiem spalinowym, dlatego w opinii wielu z nas wymagane jest ich ładowanie. Tzw. elektryki obowiązkowo potrzebują ładowania. Co jednak z hybrydami? Jakie ładowarki do samochodów elektrycznych i hybrydowych można znaleźć na rynku?

Jakie są rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych?

Ładowarki do samochodów elektrycznych coraz częściej montowane są nie tylko w ogólnodostępnych miejscach, ale i na prywatnych posesjach. Można podzielić je ze względu na wiele kryteriów, jednak jednym z ważniejszych jest rodzaj zasilania. Wyróżniamy ładowarki AC ładujące pojazdy prądem zmiennym oraz DC – prądem stałym, które są bardzo szybkimi ładowarkami do samochodów elektrycznych, pełne naładowanie zajmować może od 15 do 120 minut.

Kolejnym ważnym kryterium jest także moc ładowarki do samochodów elektrycznych, która ma wpływ na tempo ładowania pojazdu. Te o mocy od 3,7 do kW uważane są za wolne, średnio szybkie mają moc od 11 kW do 22 kW, szybkie od 22 kW do 50 kW. Na rynku znaleźć można także urządzania o mocy powyżej 50 kW – uznawane są one za ultraszybkie. Nie są aktualnie stosowane w naszym kraju, jednak z pewnością zostaną one wdrożone w Polsce w najbliższym czasie. Co ważne, rozróżnia się także ładowarki ze względu na rodzaj wtyczki. W Unii Europejskiej stosowane są te typu 2 oraz typu 3 (dla Tesli).

Jak dobrać ładowarkę do samochodów elektrycznych do swoich potrzeb?

Ładowarki do samochodów elektrycznych w cenie około 5.000 zł stanowią coraz częstszą inwestycję w wielu domach. Jak dobrać ładowarkę do samochodów elektrycznych tak, aby spełniała wszelkie oczekiwania i była bezpieczna? Wybór urządzania oraz określenie jego cech warto oddać w ręce profesjonalistów, którzy podczas audytu nie tylko przeprowadzą rozmowę z klientami, ale i sprawdzą rodzaj instalacji elektrycznej domowej oraz typ zabezpieczenia przedlicznikowego. Podczas audytu konieczne jest także poddanie analizie rodzaju zasilania (1-fazowe lub 3-fazowe), wielkości przydziału mocy WTZ oraz rezerwy mocy w budynku. Sprawdzenie wszystkich tych parametrów oraz wskazanie, jaka ładowarka będzie odpowiednia może być kłopotliwe dla laików w zakresie elektromobilności. Warto zaufać specjalistom, którzy nie tylko wybiorą odpowiednią stację ładowania pojazdu, ale i zajmą się jej montażem oraz ewentualnymi naprawami serwisowanymi, czyli np. naszej firmie SIGMA.

Jak ładować samochody hybrydowe?

Samochody hybrydowe typu HEV (Hybrid Electric Vehicle) oraz MILD (mHEV – Mild Hybrid Electric Vehicle) ładowane są automatycznie podczas poruszania się samochodu, a dokładniej mówiąc, czerpią energię z hamowania. Warto zaznaczyć, że moc do napędzenia pojazdu czerpana jest głównie ze spalania się paliwa, jednak praca silnika wspierana jest energią pozyskaną z ruchu samochodu. Na rynku znaleźć można także pojazdy typu plug-in, w których wybiera się rodzaj zasilania – prąd lub paliwo. Hybrydy te mogą zostać naładowane za pomocą ładowarki do pojazdów, wykorzystać można zarówno te ogólnodostępne, jak i domowe ładowarki do samochodów elektrycznych. Hybrydy plug-in posiadają mniejsze baterie niż klasyczne samochody napędzane na prąd, gdyż nie są one uzależnione od tego rodzaju zasilania. W przypadku wyładowania się możliwe jest dalsze pokonywany trasy, korzystając z napędu spalinowego. Pełne naładowanie baterii zajmuje od 2 do 3 godzin (wolną ładowarką).

wróć do wszystkich artykułów