Jak wybrać stację ładowania do domu? Krok po kroku

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Myślisz o zakupie stacji ładowania do domu? Pomożemy Ci w jej wyborze. Oto poradnik krok po kroku jak wybrać stację ładowania do domu.

1. Znajdź idealne miejsce dla stacji ładowania do domu

Zanim zaczniesz szukać stacji ładowania dla siebie, zastanów się, gdzie będziesz parkował swój samochód elektryczny. Zależnie od tego czy będziesz chciał parkować w garażu, czy na zewnątrz, będziesz potrzebował (lub też nie) stacji EV odpornej na warunki atmosferyczne.

Miejsce ładowania pojazdu będzie też miało wpływ na długość i elastyczność wybieranego kabla. Upewnij się, że stacja ładowania będzie się znajdować wystarczająco blisko pojazdu, tak by kabel mógł bezproblemowo sięgnąć portu ładowania.

2. Dostosuj stację ładowania do swojego stylu życia

Jeśli często podróżujesz, na przykład do domku letniskowego, lub zmieniasz miejsce zamieszkania z powodu pracy, rozważ wybór przenośnej stacji ładowania zamiast stacjonarnej. Można ją bardzo łatwo zawiesić na ścianie i podłączyć do gniazdka. Dla osób o stałym trybie życie idealne będą stacjonarne stacje ładowania. Są one trwale montowane i podłączane bezpośrednio do panelu elektrycznego. Dodatkową zaletą jest trudność ich kradzieży, gdyż złodziej musiałby przeciąć napięty przewód.

3. Zwróć uwagę na praktyczne aspekty domowej stacji ładowania

Ważnym krokiem przy wyborze stacji ładowania do domu jest sprawdzenie praktyczności każdej z opcji. Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • zarządzanie przewodami — niektóre modele wyposażone są w schowek lub hak na przechowywanie kabla i wtyczki, dzięki czemu są chronione przed uszkodzeniami, a jednocześnie unikasz niepotrzebnego bałaganu w garażu;
  • bezpieczeństwo — jeżeli planujesz instalację przenośnej stacji ładowania na zewnątrz domu, upewnij się, że jednostkę i przewód można zabezpieczyć, gdy nie są podłączone do EV. Zapobiegnie to kradzieży oraz uniemożliwi dzieciom czy zwierzętom manipulowanie gniazdem. Jest to bardzo prosty zabieg, który może uchronić Cię przed wieloma problemami;
  • wygląd — jest to oczywiście kwestia bardzo subiektywna, jednak pamiętaj, że raczej nie warto przekładać estetyki urządzenia ponad jego kluczowe funkcje.

4. Stacja ładowania dla dwóch samochodów elektrycznych

Jeśli masz więcej niż jeden pojazd elektryczny do ładowania i chcesz mieć możliwość jednoczesnego ich ładowania, to są dostępne dwie opcje. Po pierwsze, możesz kupić podwójną stację ładowania. Taka stacja będzie w stanie ładować dwa pojazdy naraz, oczywiście pod warunkiem, że umieścimy ją w miejscu, gdzie będzie możliwość podłączenia pojazdów z obu stron. Drugą opcją jest zakup dwóch osobnych inteligentnych stacji ładowania, które następnie połączy się ze sobą poprzez zainstalowanie ich na jednym obwodzie. Ten wariant daje dużo więcej elastyczności przy instalacji, jednak zwykle jest zauważalnie droższy.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam w świadomym zakupie stacji ładowania do domu. Zadbajcie o to, by decyzja była przemyślana, a Wy mogliście się cieszyć codziennym użytkowaniem Waszej nowej stacji.

wróć do wszystkich artykułów