Jak wybrać najlepszą stację ładowania pojazdów elektrycznych?

arykuł w kategorii: Mobilna stacja ładowania, Poradnik, Stacje ładowania,

Jedną z zalet samochodów elektrycznych, jest brak dylematu, które paliwo należy wlać do baku. Kierowca dalej musi jednak podjąć decyzję, z której ładowarki skorzystać. Aby dokonać najlepszego wyboru w danej sytuacji, prezentujemy poniżej, jak wybrać najlepszą stację ładowania pojazdów elektrycznych oraz na które ich aspekty zwrócić uwagę.

Jaka moc stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Aby naładować jakikolwiek pojazd elektryczny, należy doprowadzić do niego prąd. Warto jednak pamiętać, że efekty ładowania zależały będą w głównej mierze od mocy prądu, a konkretnie od mocy stacji do ładowania. Na rynku dostępne są stacje ładowania, które zapewniają moc od 2 kW do aż 50 kW. Różnica wynika tu z użytej technologii oraz dostępnej infrastruktury. Ładowarki o najmniejszej mocy, takie jak fabryczna stacja ładowania Tesla, często dołączane są przy zakupie samochodu oraz współpracują ze standardowymi gniazdkami 240 V. Mocniejsze stacje ładowania samochodów elektrycznych często montują specjaliści, po wybraniu odpowiadającego rodzaju i mocy.

Jaki rodzaj stacji ładowania samochodów elektrycznych wybrać?

Końcowo jednym z ważniejszych wyróżników stacji do ładowania, jest jednak czas pracy. Warto więc wymienić dwie podstawowe technologie, a więc ekonomiczne stacje AC oraz stacje szybkiego ładowania DC.

Ekonomiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych AC

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych AC może okazać się korzystnym rozwiązaniem tak samo dla kierowców, jak i dla inwestorów. Prąd przemienny zapewnia tu stabilny dopływ energii do baterii samochodu przy relatywnie niskim koszcie ładowania. Ekonomiczny charakter, który posiadają wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych AC, powinien zapewnić ich użyteczność w przestrzeniach miejskich oraz przy prywatnych parkingach.

Warto jednak pamiętać, że ładowarki AC są również popularnym rozwiązaniem do domu. Poręczne i kompaktowe stacje ładowania samochodów elektrycznych wallbox mogą dobrze sprawdzić się w garażu.

Stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych DC

Stacje szybkiego ładowania DC charakteryzują się użyciem prądu stałego. Dzięki temu są w stanie naładować pojazd w znacznie krótszym czasie. Nic więc dziwnego, że jest to rozwiązanie używane najczęściej w miejscach publicznych lub przy autostradach. Szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych DC umiejscowione w przestrzeni publicznej mogą okazać się praktycznym rozwiązaniem dla podróżnych w długich trasach.

Sprawdź, jaką wtyczkę posiada stacja ładowania samochodów elektrycznych

Nie należy także zapominać, że do poprawnego ładowania, konieczna jest poprawna wtyczka. Wybierając więc stację do ładowania samochodów elektrycznych, warto pamiętać, aby dobrać odpowiedni rodzaj połączenia dla swojego urządzenia.

Wtyczki stacji ładowania pojazdów elektrycznych AC dzielą się na:

  • Type 1 – 5 pinów
  • Type 2 – 7 pinów

Wtyczki stacji szybkiego ładowania DC dzielą się na:

  • CHAdeMO – standard japoński i koreański
  • CCS – standard europejski
  • Tesla Supercharger – wtyczki stacji ładowania Tesla

Zastanawiając się więc, jak wybrać najlepszą stację ładowania pojazdów elektrycznych, warto zwrócić uwagę na trzy główne elementy tej technologii. Podstawowym kryterium powinna być moc, jaką dysponuje dana ładowarka. Następnie, warto zwrócić uwagę, czy urządzenie wykorzystuje prąd przemienny AC, czy stały DC. Ostatecznie w kwestii pełnej kompatybilności, warto dopilnować, aby wybrana stacja do ładowania posiadała właściwą wtyczkę.

wróć do wszystkich artykułów