Stacje ładowania pojazdów elektrycznych coraz bardziej wpisują się w nasz rodzimy krajobraz. Można znaleźć je nie tylko w centrach dużych miast, ale także na obrzeżach oraz w mniejszych miejscowościach. Wynika to z faktu coraz większego zainteresowania w naszym kraju autami napędzanymi prądem. Jak sfinansować budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych? Na jakie wsparcie można liczyć?
Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych — koszt
Zanim przejdziemy do tematu dofinansowania budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, warto określić, jakie są szacunkowe koszty tego typu inwestycji. W przypadku stacji ładowania prądem zmiennym (AC) 2 × 22 kW należy liczyć się z kosztami od około 18.500 złotych netto. Budowa stacji szybkiego ładowania zasilanej prądem stałym to wyższe koszty w porównaniu do rozwiązań AC — mogą wynosić nawet 70.000 – 500.000 złotych. Ważnym aspektem jest jednak to, że przychody, które są z nich osiągane, znacznie przewyższają te pochodzące z tańszych rozwiązań. To korzystna możliwość, zwłaszcza że istnieją szerokie możliwości na uzyskanie dofinansowania do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jakie?
Dotacje do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych
W naszym kraju działa program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”. W 2022 roku przeznaczono na ten cel 870 milionów złotych. Należy jednak zaznaczyć, że program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem — najszybciej wyczerpała się pula na dotacje do stacji ultraszybkich. Ubiegać mogły się o nie: jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także rolnicy indywidualni. Środki pozyskane z programu wykorzystane mogą być do budowy stacji nieogólnodostępnych, a także stacji ogólnodostępnych o mocy od 50 do 150 kW oraz o mocy co najmniej 150 kW, a także stacji tankowania wodoru. W przypadku ogólnodostępnych ładowarek, które są w centrum naszego zainteresowania, uzyskać można było nawet 50% dofinansowania. Sytuacja w związku z programami rządowymi tego typu jest bardzo dynamiczna, dlatego warto na bieżąco sprawdzać informacje na ten temat na oficjalnej stronie internetowej.
Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych z leasingiem lub pożyczką
Oprócz programów rządowych, które pozwalają na dofinansowanie budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, warto także wziąć pod uwagę możliwość bankowego sfinansowania inwestycji. Istnieje możliwość uzyskania środków z leasingu lub pożyczki. Jest to oferta firmy PKO Leasing, która pozwala na uzyskanie środków przy opłacie wstępnej od 10%. Spłata rozłożona może być na okres od 6 do 72 miesięcy. Dzięki wsparciu finansowemu tego typu można uruchomić punkty ładowania o mocy do 22 KW, jak również duże stacje ładowania oraz obiekty budowlane z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o dużej mocy. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności gospodarczej przez czas minimum 3 miesiące.