Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Poradnik,

Zanim zamówi się instalację fotowoltaiczną, warto prawidłowo dobrać jej moc. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy dobrze oszacuje się potrzeby. Umiejętność obliczenia mocy paneli fotowoltaicznych jest niezwykle istotna, by dobrać je do swojej przydomowej elektrowni słonecznej, uwzględniając zapotrzebowanie na energię. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak dobrać moc instalacji do domu?

Aby prawidłowo dobrać moc instalacji, a więc obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, konieczne jest sprawdzenie, ile prądu się zużywa w ciągu roku. To jest najważniejszy parametr, który należy wziąć pod uwagę. Oczywiście może być tak, że z czasem wzrośnie zapotrzebowanie na energię. Warto wziąć przy obliczeniach poprawkę na to, czy nie planuje się dokupić energochłonnego urządzenia, jak klimatyzacja czy zmienić ogrzewanie z gazowego na elektryczne. Na podstawie rachunków za prąd można sprawdzić, jaka będzie potrzebna moc instalacji fotowoltaicznej. Nie może być tak, że moc instalacji będzie za mała, ani przewymiarowana.

Jak określić moc instalacji dla domu w budowie?

Trudniej jest określić, jakie zapotrzebowanie na energię będzie miał dom, który zostanie dopiero wybudowany. Najlepiej oszacować je na podstawie planowanego zużycia, które można poznać, biorąc pod uwagę ilość i rodzaj urządzeń oraz liczbę mieszkańców. Oczywiście może się zdarzyć, że instalacja fotowoltaiczna będzie za mała, jednak zawsze jest opcja jej rozbudowy.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Kolejną ważną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest to, czy warunki na dachu pozwolą na montaż instalacji o potrzebnej mocy. Szacuje się, że na 1kW potrzebne są 3 panele, a te zajmą ponad 4 m. kw. Na szczęście możliwa jest produkcja energii na gruncie. Nie jest też mniej wydajna niż ta na dachu. Co więcej, w przypadku dużej działki jest nawet więcej możliwości ustawienia instalacji fotowoltaicznej pod optymalnym kątem.

Jaka instalacja fotowoltaiczna?

Prawda jest taka, że jest kilka sposobów obliczenia mocy instalacji fotowoltaicznej, ale to, na jaką się postawi, zależy od wielu innych czynników. Jeśli przyjmie się, że rocznie zużywa się 2000 kWh a produkcja z instalacji 1kW da 1000 kWh, to moc powinna wynosić 2,4 kW. Jednak nie będzie to dalej miarodajny wynik, bowiem szacunkowa produkcja jest określana przy spełnieniu konkretnych warunków, w tym skierowania paneli w kierunku południowym. Może się okazać, że przy ekspozycji na zachód roczna produkcja z 1kW wyniesie nie 1000 kWh a 800 kWh, wtedy zdecydowanie lepsza okaże się instalacja fotowoltaiczna 3 kW.

Te obliczenia można przenieść na znacznie większe zużycie. Może się bowiem okazać, że gospodarstwo jest bardzo energochłonne, wówczas zużycie będzie znacznie wyższe. Dla przykładu można zastosować inny wzór na wyliczenia. Uwzględnia się w nim miesięczny rachunek, mnoży razy 12 miesięcy i przez współczynnik 2 (energia rozliczana przez zakład energetyczny), a następnie dzieli przez produkcję roczną z kW, czyli 1000 kWh. Jeśli miesięcznie płaci się 250 zł rachunku, to wyjdzie 6 kW. Czy oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna 5 kW będzie wystarczająca? Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy rachunek ten jest najwyższy spośród wszystkich miesięcy. Zimą przelicznik jest jednak wyższy.

A instalacja fotowoltaiczna 10 kW? Czy to nie za dużo? To oczywiście zależy od tego, ile energii się zużywa. W domach, w których jest klimatyzacja, pompa ciepła, może się okazać, że instalacja fotowoltaiczna o takiej mocy będzie wskazana.

wróć do wszystkich artykułów