Temat bogacenia się na fotowoltaice staje się coraz powszechniejszy, a tego typu inwestycją zajmuje się coraz więcej osób, tym bardziej że może to być dobra okazja do dodatkowego zarobku. Chcesz wiedzieć, jak można zarabiać na farmach fotowoltaicznych? Zapraszamy do lektury!
Czym są farmy fotowoltaiczne?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czym są farmy fotowoltaiczne, należy zacząć od wyjaśnienia pojęcia samej fotowoltaiki, a ta jest dziedziną nauki, która traktuje o zmianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Farmy fotowoltaiczne, to instalacje sporej wielkości, które budowane są zwykle na gruncie. Charakteryzują się dużo większą mocą niż te umieszczane na dachach indywidualnych konsumentów oraz możliwością sprzedaży tej energii.
Prąd, który jest wytworzony dzięki farmom fotowoltaicznym, przekazywany jest do sieci energetycznej i w całości sprzedawany przez właściciela danej farmy. Grunt pod farmy fotowoltaiczne powinien posiadać odpowiednie właściwości, m.in. być płaski, nie być zacieniony, posiadać dojazd, znajdować się blisko sieci energetycznej oraz posiadać odpowiednia wielkość. Farma fotowoltaiczna na 1 ha nie będzie spełniania odpowiednich warunków, musi posiadać przynajmniej 2 ha lub więcej.
Farmy fotowoltaiczne a zarobki
Na produkowaniu prądu można zarobić na kilka sposobów. Jeśli posiada się odpowiednio duży teren, można zastanowić się nad jego dzierżawą. Farmy fotowoltaiczne a dzierżawa gruntu i cena z nią związana to zdecydowanie ciekawy temat pod kątem możliwych zarobków. Stawki związane z dzierżawą gruntów ciągle rosną. Przykładowo w 2020 roku za hektar właściciel gruntu otrzymywał minimum 7 000 zł/rok za hektar. Rok później stawka wynosiła 12 000 zł/rok, a w 2022 roku sięgają nawet 15 000 zł rocznie, więc jak widać ceny gruntów pod farmy fotowoltaiczne, ciągle rosną.
Kolejnym sposobem zarobku jest sprzedaż energii elektrycznej. Zanim jednak do tego dojdzie, należy poznać koszt farmy fotowoltaicznej, który wiąże się z zakupem paneli, ich montażem, kupnem lub dzierżawą gruntu, ogrodzeniem danej działki, przyłączeniem do sieci oraz niezbędnymi formalnościami. Prąd sprzedawać można na Aukcjach Odnawialnych Źródeł Energii – OZE, które gwarantują długoletnią i pewną współpracę, która może sięgać nawet 15 lat.
Farmy fotowoltaiczne a opłacalność
Omawiając temat w kontekście opłacalności, warto wspomnieć o fotowoltaice dla firm. Pozwala ona na pozyskanie niezależnego źródła energii z jednoczesną redukcją emisji zanieczyszczeń. Wracając natomiast do farm fotowoltaicznych, należy podkreślić, że nic nie wskazuje na to, żeby ich opłacalność miała zmaleć i nawet podwyżki podzespołów czy części niezbędnych do instalacji farmy, nie wpływają na zmianę decyzji inwestorów. Farmy fotowoltaiczne wydają się opłacalne, tym bardziej że można pozyskać wiele środków na jej budowę z różnych dofinansowań.
Jak widać, odpowiednie podejście do tematu farmy fotowoltaicznej pozwoli na prowadzenie opłacalnego biznesu, który na swojej atrakcyjności nie straci przez wiele lat. Warto zainteresować się tematem farm fotowoltaicznych, nie tylko z uwagi na możliwy zysk, ale również profity dla środowiska.