Jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych AC?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania,

Stacje ładowania samochodów elektrycznych to przydatne urządzenia, dzięki którym z łatwością naładujemy swój pojazd akumulatorowy. Można jednak wyróżnić kilka ich rodzajów, z czego jednym z najpopularniejszych są stacje AC. Różnią się one zasadniczo od modeli DC, dlatego dla wszystkich posiadaczy e-samochodów przedstawiamy pokrótce, jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych AC i jak z nich korzystać.

Ładowanie samochodu elektrycznego prądem przemiennym AC

Podstawą działania stacji ładowania samochodów elektrycznych AC, jest używanie prądu AC (Alternating Current), czyli z angielskiego przemiennego. Różni się on od prądu stałego DC głównie tym, że jego wartości chwilowego natężenia podlegają ciągłym zmianom. Należy zaznaczyć, że zmiany te są stałe i powtarzalne. Jest to istotne, ponieważ cecha ta odróżnia prąd przemienny od zmiennego, gdzie różnice natężenia również ulegają wahaniom, lecz są bardziej nieprzewidywalne i nierówne. Właśnie ta specyfikacja pozwala na wykorzystywanie w projektowych schematach stacji ładowania samochodów elektrycznych układów trójfazowych. W efekcie prąd jest możliwy do przetransportowania w sposób szybszy i tańszy. Stacje ładowania samochodów elektrycznych AC często są nieco tańsze niż te w technologii DC, a rozpoznasz je łatwo po kablu z trójfazową wtyczką.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych AC jest wolniejsza niż DC

Ładowarki do samochodów AC często podają niższą moc niż ich odpowiedniki wykorzystujące prąd stały DC. Popularne stacje ładowania samochodów elektrycznych osiągają bowiem moc 22 kW. Oznacza to, że do pełnego naładowania akumulatora pojazdu potrzebują nieco więcej czasu niż stacje ładowania samochodów elektrycznych DC o mocy 50 kW. Ładowarki na prąd przemienny mają jednak szereg zalet, z których największą jest niższy koszt ładowania oraz przystępna cena samego urządzenia. Popularne ładowarki typu Wallbox to domowe rozwiązanie, stosowane przez wielu właścicieli e-samochodów. Podpinając auto elektryczne na noc w garażu, łatwo wykorzystać czas postoju pojazdu, na dłuższe i tańsze ładowanie.

Jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych AC w praktyce?

Chcąc naładować samochód elektryczny, korzystając z ładowarki AC, pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej stacji ładowania. Na szczęście nie powinno być to trudne, ponieważ infrastruktura tego typu jest popularna i często można z niej korzystać bez opłat w większości dużych miast. Będąc na miejscu, należy wybrać stanowisko z urządzeniem wyposażonym w odpowiedni kabel lub wtyczkę ładowania pasującą do naszego samochodu. Najpopularniejszymi złączami stacji ładowania samochodów elektrycznych AC, są trójfazowe wtyczki Type 2 oraz Type 1. Jeśli wszystko pasuje, wystarczy podłączyć kabel do samochodu, a po zakończonym ładowaniu uiścić opłatę, jeśli jest ona wymagana.

Zastanawiając się więc, jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych AC, należy pamiętać, iż najważniejsze jest tu wykorzystywanie prądu przemiennego. Planując ładowanie, warto również pamiętać, że urządzenia te pracują nieco wolniej, niż odpowiedniki na prąd stały DC. Ładowarki samochodów AC wykorzystują również trójfazowe wtyczki, najczęściej Type 2 lub Type 1.

wróć do wszystkich artykułów