Jak dobrze wybrać grunt pod farmę fotowoltaiczną? Na co uważać?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Poradnik,

Wiele osób decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych na własnych domach i w ogrodach. To zielona energia. Również coraz więcej przedsiębiorstw wybiera fotowoltaikę dla firm. Panele fotowoltaiczne stawiane są na ich siedzibach. Jednak pozyskiwanie prądu na własny użytek to nie jedyny sposób, by skorzystać z tego typu OZE. Można na tym również zarabiać. Jak? Zakładając farmę fotowoltaiczną! Co trzeba wiedzieć na ten temat? Na jakim gruncie można ją postawić? Wyjaśniamy!

Jak dobrze wybrać grunt pod farmę fotowoltaiczną?

Farmy fotowoltaiczne to elektrownie słoneczne. Tworzy się je poprzez zainstalowanie na gruncie paneli fotowoltaicznych. Zamieniają energię słoneczną w prąd. To zielona energia, która powstaje przez cały dzień. Aby jednak farma fotowoltaiczna wyprodukowała jej jak najwięcej, musi zostać ulokowana na odpowiednim gruncie. Co to oznacza? Jaka jest idealna działka pod farmę fotowoltaiczną? Na co zwrócić uwagę?

Gdy szukamy gruntów pod farmy fotowoltaiczne, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie, które zlokalizowane są w pobliżu linii średniego napięcia.

Zakłada się, że dobrze by granice takiego terenu leżały w odległości minimum 100 m od zabudowań mieszkalnych, ale żadne przepisy tego nie regulują. Problemem dla sąsiadów może być głośno pracujący inwerter, więc lepiej zapobiegać nieporozumieniom.

Idealnie jest, gdy działka pod farmę fotowoltaiczną ma dostęp do drogi utwardzonej. Zgodnie z prawem, teren pod tego typu inwestycję powinien mieć klasę IV lub gorszą. Rekomenduje się, by pod farmę przygotować grunt o powierzchni minimum 2 ha.

Oczywiście ogromne znaczenie ma nachylenie działki. Powinna być skierowana w stronę południową. Nie może jej też nic zacieniać.

Ceny gruntów pod farmy fotowoltaiczne nie są wysokie, ale prawda jest taka, że wiele z działek nie spełnia wszystkich wymogów. Właśnie dlatego coraz bardziej popularna staje się dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną.

Farmy fotowoltaiczne – dzierżawa gruntu

Alternatywą dla budowy farmy fotowoltaicznej na własnej ziemi, jest wydzierżawienie gruntu od rolnika. Jakie warunki musi spełniać taka działka? Przede wszystkim dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne możliwa jest tylko wówczas, gdy są to nieużytki i grunty o niskiej klasie bonitacji, a więc grunty klasy V i VI.

Oczywiście tak jak w przypadku budowy na własnej ziemi, zakłada się, że minimalna powierzchnia terenu powinna wynosić minimum 2 ha. Teren powinien być równy, nie powinno się na nim znajdować żadnych krzewów, a drzewa – nawet rosnące w granicy działki – trzeba podkrzesać, by nie zagrażały osprzętowi, ale i nie zacieniały paneli.

Bardzo ważne przy wyborze gruntu od rolnika na dzierżawę pod farmę fotowoltaiczną jest to, jakie jest położenie i stopień nachylenia terenu. Idealnie jest, gdy jest to pochylenie w kierunku południowym. Oczywiście warto ostateczną kwalifikację gruntu rolnego pod budowę farmy fotowoltaicznej zlecić firmie, która się w tym specjalizuje.

Dzierżawa gruntu rolnego pod instalację fotowoltaiczną – na co uważać?

W przypadku budowy farmy fotowoltaicznej na wydzierżawionym gruncie od rolnika konieczne są odpowiednie zabezpieczenia prawne. Właśnie dlatego konieczne jest zawarcie umowy dzierżawy. Co powinno się w niej znaleźć? Konieczne są oczywiście dokładne dane inwestora i dzierżawcy. Nie może zabraknąć również informacji na temat samej działki. Dane te powinny być zgodne z aktualnym wypisem z rejestru gruntów. A na co uważać?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by grunt pod budowę farmy być wyłączony z produkcji rolnej. Należy zapisać też, że koszty podziału nieruchomości i inne opłaty związane z wyłączeniem gruntu rolnego z produkcji są po stronie inwestora.

Oczywiście najlepiej zlecić przygotowanie umowy prawnikowi. Wówczas będzie pewność, że zostaną w niej ujęte najważniejsze kwestie. Umowa powinna zabezpieczać tak interesy dzierżawcy, jak i inwestora.

wróć do wszystkich artykułów