Fotowoltaika dla firm a koszty uzyskania przychodu — co musisz wiedzieć?

arykuł w kategorii: Fotowoltaika, Poradnik,

Dzisiaj rynek paneli fotowoltaicznych jest najszybciej rozwijającą się gałęzią energetyczną, sporo w tym pomagają dotacje. Co ciekawe, okazuje się, że inwestycja w ekologię może dać nie tylko korzyści dla środowiska, ale i zyski podatkowe, nie tylko osobom fizycznym, ale i przedsiębiorcom. To ważne, bowiem inwestycja taka na początku jest bardzo dużym kosztem. Czy zatem można uwzględnić fotowoltaikę w ramach kosztów uzyskania przychodu?

Fotowoltaika dla firm — opłacalność

Dzięki dotacjom fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to tylko i wyłącznie rozwiązanie dla osób fizycznych, mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy. Dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii, a więc fotowoltaikę dla firm, przedsiębiorstwa zyskują dobry wizerunek. Zmniejszają im się też koszty utrzymania siedziby. Firma przestaje być narażona na konsekwencje nagłych podwyżek cen prądu. To pozwala jej na stabilny rozwój, zwiększa jej konkurencyjność i daje możliwość optymalnego planowania inwestycji długoterminowych, co więcej, to nie koniec korzyści. Firmy mogą również zyskać na tym fiskalnie. W jaki sposób?

Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu w firmie

W przypadku przedsiębiorstw za koszty uzyskania przychodu uznaje się wydatki każdego rodzaju, ale przede wszystkim te, które uzasadnione są prowadzeniem działalności. Tak więc można zaliczyć do nich te koszty, które mogą się przyczynić do osiągnięcia przychodów danej firmy. Najczęściej jest więc do firmowy samochód, paliwo do niego, sprzęt i meble do biura, ale jak się okazuje — również instalacja fotowoltaiczna. Ale jak ją rozliczyć?

Fotowoltaika dla firm a rozliczenie VAT

W każdym przedsiębiorstwie ważna jest odpowiednia optymalizacja podatkowa. Co jest do wyboru, gdy chce się wybrać fotowoltaikę dla firm? Można postawić na możliwość odliczenia podatku VAT. To podstawowe ułatwienie, z jakim spotykają się przedsiębiorcy. Jeśli kupuje się coś „na firmę” i otrzyma się fakturę VAT, to u sprzedawcy towaru lub usługi powstaje obowiązek podatkowy. To, co bardzo ważne, to zakup musi być wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym, że panele fotowoltaiczne mają produkować energię, która jest niezbędna do prowadzenia w zasadzie większości działalności gospodarczych, to firma może liczyć na zwrot VAT z fotowoltaiki w wysokości 23%, który odliczany jest w całości od podatku należnego.

Fotowoltaika dla firm — zasady odpisu amortyzacyjnego

Decydując się na fotowoltaikę dla firm i chcąc skorzystać na tym również fiskalnie, można pomyśleć o zasadzie amortyzacji. Co to takiego? W przypadku firm środki trwałe, które do nich należą, z biegiem czasu ulegają zużyciu, a co za tym idzie — tracą na wartości. Można więc w podatku niejako to sobie zrekompensować. Ustawa o podatku dochodowym dopuszcza opcję dokonywania tzw. odpisów, które uwzględniają to zużycie.

Jeśli przedsiębiorstwo jest klasyfikowane jako mała lub średnia firma, ma prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Jednak kwestie te nie są tak proste, jakby się mogło wydawać. Warto omówić te sprawy ze swoim księgowym i z ekspertami od fotowoltaiki. Ważne jest bowiem to, czy instalacja stanowi stałą część konstrukcji budynku, czy jest odrębną instalacją.

Fotowoltaika dla firm 2022 a leasing

Warto wiedzieć, że jest możliwość założenia instalacji fotowoltaicznej w firmie na zasadzie leasingu. Tak jak w wielu innych przypadkach, tak i tu do wyboru są jego trzy warianty: leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczka leasingowa, a każdy z nich to inne koszty uzyskania przychodu i odrębność od standardowych rozliczeń.

W przypadku leasingu operacyjnego na czas trwania umowy przedsiębiorca nie jest właścicielem instalacji, a firma leasingowa lub bank, więc to one mogą dokonać odpisu amortyzacji.

Leasing finansowy to odmienna sytuacja — właścicielem instalacji jest firma, więc to ona ma możliwość odpisu amortyzacyjnego. Jednak jako koszt uzyskania przychodu może odpisać jedynie odsetkową część raty leasingowej oraz ewentualne koszty eksploatacyjne, jeśli wymaga ich instalacja.

Fotowoltaika dla firm to w dużej mierze tylko korzyści. Owszem, trzeba ponieść koszt, ale jak widać — zwróci się on przedsiębiorstwu nie tylko w postaci niższych rachunków za prąd, ale również jest możliwość odliczenia jej od podatku.

wróć do wszystkich artykułów