W Polsce sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych stale się powiększa. W samej stolicy jest ich ponad dwieście, a w sercu Śląska blisko setki. Niestety, miejskie ładowarki elektryczne powoli przestają być opłacalne. Czy to czas, aby zacząć inwestować w domowe stacje ładowania? W dzisiejszym artykule przedstawimy wam, dlaczego warto zastanowić się nad domową stacją do ładowania elektryka.
Dlaczego warto zainwestować w domową stację ładowania do samochodu?
Ładowarki miejskie stają się coraz droższe. Ceny za prąd rosną, ale nie jest to jedyny problem, z jakim borykają się kierowcy elektryków. Największą wadą wolnostojących stacji ładowania jest to, że żeby móc skorzystać z ładowarki, trzeba zapłacić za miejsce postojowe. Co w efekcie przekłada się na wyższe koszta ładowania pojazdu. Przy użyciu domowej, prywatnej stacji ładowania zapłacilibyśmy wyłącznie za zużycie prądu.
Zalety domowych stacji ładowania do samochodów elektrycznych
Ładowanie elektryka w domu jest nie tylko tańsze, ale i wygodniejsze. Samochód można podłączyć do ładowania w każdej chwili, a ładowarkę można zaprogramować tak, by prąd był przekazywany tylko przy najtańszej taryfie. Kierowcy, którzy często podróżują, obawiają się, że nie wystarczy im energii, na to także jest rozwiązanie. Do tradycyjnej ładowarki można dokupić mobilną stację ładowania, którą można schować w bagażniku. Kolejnym plusem jest fakt, że samochód można ładować o każdej porze, nawet w nocy. Z mniej oczywistych zalet wypadałoby wspomnieć, że przydomowa stacja ładowania samochodu typu wallbox podnosi wartość nieruchomości, warto mieć to na uwadze, jeśli w przyszłości rozważalibyśmy wynajem bądź sprzedaż.
Czy domowe stacje ładowania pojazdów są tańsze?
Koszty ładowania samochodu elektrycznego będą różne w zależności od taryfy energetycznej. Mimo to można stwierdzić, że ładowanie domowe jest bardziej opłacalne niż korzystanie z ładowarek miejskich, ponieważ nie musimy płacić za miejsce postojowe. W domu za 1 kW zapłacimy mniej niż złotówkę, w przypadku ogólnodostępnej ładowarki zapłacilibyśmy dwa razy więcej. Warto też wspomnieć o tym, że można koszta dodatkowo zminimalizować, jeśli posiadamy w domu fotowoltaikę.
Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych z fotowoltaiką
Koszt korzystania z kompaktowej stacji ładowania w domu można znacznie zredukować, jeśli posiadamy zamontowaną instalację fotowoltaiczną. Jeśli mamy problem z niską autokonsumpcją prądu, to nadwyżki energii dobrze jest spożytkować na ładowanie auta elektrycznego. Koszty eksploatacji samochodu znacznie się zmniejszają, a do sieci trafia mniejszy wolumen energii z paneli fotowoltaicznych.
Czy samochód elektryczny można ładować tradycyjnym gniazdkiem?
Auto elektryczne można ładować za pomocą standardowego gniazdka elektrycznego, jednak nie jest to sposób, do którego zachęcamy. Samochód potrzebuje dużej mocy, by móc się w pełni naładować, domowe gniazdka nie są przystosowane do tak wysokiego, nieprzerywanego obciążenia, przy dłuższym stosowaniu może to spowodować uszkodzenie gniazdka. Zdarza się, że domowe gniazda nie są podłączone do odpowiedniego obwodu, co sprawia, że nie jest to zbyt bezpieczne, możemy ryzykować zwarciem, a nawet pożarem. Samochody wymagają ładowania prądem AC o mocy 22 kW, tradycyjne gniazdko ma moc 2,3 kW, co przekłada się na dużo wolniejsze ładowanie. Z tradycyjnych gniazdek zalecamy korzystać jedynie w sytuacjach, które tego wymagają.