Ubiegły rok był przełomowy pod względem wzrostu zainteresowania samochodami elektrycznymi. Szacuje się, że boom na nie dopiero się rozpoczyna. W związku z tym budowa punktów zasilających pojazdy wydaje się być dobrą inwestycją. A o czym warto pamiętać, chcąc zrealizować taką inwestycję? Podpowiadamy.
Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce to opłacalny biznes?
Stacje do ładowania samochodów elektrycznych to aktualnie jeden z bardzo szybko rozwijających się sektorów. Na rynku dominują urządzenia zasilające pojazdy prądem zmiennym (AC) o mocy od 1,4 do 22 kW oraz prądem stałym (DC) o mocy od 10 do 300 kW, które stanowią bardziej efektywne rozwiązanie. Sieć ładowarek publicznych nie jest jednak branżą całkowicie wypełnioną. Zainwestowanie teraz we własną sieć infrastruktury tego typu to szereg korzyści, w tym głównie działanie w dynamicznie rozwijającej gałęzi gospodarki i szansa na zbudowanie pozycji lokalnego lidera w zakresie elektromobilności. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zainteresowanie się tego typu inwestycją w Polsce jest możliwość uzyskania dofinansowania budowy bądź przebudowy ogólnodostępnej stacji ładowania, której moc jest nie mniejszej niż 50 kW i nie większa niż 150 kW.
Cena stacji ładowania samochodów elektrycznych
Stacja ładująca samochody elektryczne to inwestycja, która nie cechuje się bardzo dużym nakładem początkowym. Koszt zakupu wysokiej jakości szybko ładującego urządzenia oraz jego montażu zaczyna się od 100000 zł. Warto także wiedzieć, że wspominane wcześniej dofinansowanie pozwala na odzyskanie aż 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych podczas inwestycji.
Najlepszymi miejscami do ulokowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych są: centra miast, okolice obiektów noclegowych, restauracji, szpitali, centrów handlowych, a także miejsca obsługi podróżnych oraz na lub w pobliżu osiedli. W tych miejscach zaobserwować można największe zainteresowanie ogólnodostępnymi ładowarkami, a co za tym idzie, inwestycja ma szanse zwrócić się najszybciej. Wybór odpowiedniej lokalizacji to jednak jeden w wielu kroków niezbędnych do finalizacji dochodowej, legalnej inwestycji.
Jak wygląda budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Stacji ładowania samochodów elektrycznych to proces, który wymaga spełnienia szeregu restrykcyjnych wymagań. Konieczne są opracowanie projektu instalacji i budowy przyłącza energetycznego, pozyskanie pozwolenia na budowę oraz podpisanie umowy przyłączenia do sieci energetycznej. Gdy wszelkie formalności zostaną dopełnione, można ruszać z pracami budowlanymi związanymi z montażem punktów ładowania pojazdów oraz wyznaczaniem miejsc parkingowych. Po ich odbiorze możliwe jest uruchomienie działalności stacji.
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych – kto może się tym zająć?
Działania związane z budową sieci stacji ładowania pojazdów mogą wydać się skomplikowane. Warto wiedzieć, że profesjonalna firma, która zajmuje się świadczeniem usług w zakresie montowania urządzeń, pomoże także załatwić wszelkie niezbędne formalności. Trzeba również zaznaczyć, że montażem urządzeń zająć muszą się osoby, które posiadają odpowiednie umiejętności w tym zakresie, poświadczone przez świadectwo kwalifikacyjne SEP.