Samochody elektryczne to interesująca alternatywa dla pojazdów spalinowych. Ich eksploatacja może okazać się bardziej przyjazna środowisku, a dodatkowo koszt przejazdu również wydaje się być dość konkurencyjny. Pojazdy elektryczne mają również tę zaletę, że w pewnym sensie możliwa jest jazda „za darmo”. Chcąc skorzystać z tej możliwości, warto jednak zastanowić się, czy i jak można ładować samochody elektryczne z paneli fotowoltaicznych.
- Jak ładować samochód elektryczny w domu?
- Jak ładować samochód elektryczny z paneli fotowoltaicznych?
- Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
Jak ładować samochód elektryczny w domu?
Najprostszą metodą na ładowanie samochodu elektrycznego, jest zwykłe podłączenie go do sieci 230 V. Jest to jednak rozwiązanie dość wolne, ponieważ sieć domowa z reguły wykorzystywana jest do zasilania urządzeń o mniejszym poborze prądu. Takie ładowanie samochodu w domu może się więc okazać mało praktyczne. Na szczęście, w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju stacje ładowania pojazdów elektrycznych, w tym tak zwany Wallbox.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych różnią się od siebie znacząco. Rozwiązanie typu Wallbox może znacznie skrócić czas ładowania, jednak nie jest to rozwiązanie tak proste, jak mogłoby się wydawać. Otóż podobnie do różnych modeli telefonów, ładowarki do samochodów elektrycznych także się od siebie różnią. Ładownie samochodu elektrycznego w domu wymaga więc stacji ładowania, dobranej dokładnie do naszego modelu pojazdu.
Jak ładować samochód elektryczny z paneli fotowoltaicznych?
Będąc użytkownikiem pojazdów niespalinowych, warto wiedzieć, że ładowanie samochodu elektrycznego z paneli fotowoltaicznych jest jak najbardziej możliwe. Nic nie stoi na przeszkodzie do ładowania samochodu „za darmo”, korzystając z nadwyżek wyprodukowanej energii.
Z zasady, instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie wyprodukować oraz zasilać na bieżąco urządzenia użytku domowego. W przypadku wyprodukowania większej ilości prądu możliwe jest odprowadzenie go do sieci miejskiej. Nadwyżkę tą można jednak spożytkować również do ładowania samochodu elektrycznego w domu.
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
Głównym czynnikiem, jeśli chodzi o czas ładowania samochodu elektrycznego, jest rodzaj użytego prądu. Mówiąc jeszcze dokładniej, to ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, zależy rodzaju prądu, na którym operuje nasz Wallbox lub inna stacja ładowania. Różnica jest zasadniczą, ponieważ do dyspozycji mamy prąd przemienny AC oraz stały DC.
Stacje ładowania, które wykorzystują prąd przemienny, naładują nasz samochód zauważalnie wolniej. Możliwe jest jednak ładowanie samochodu elektrycznego prądem stałym DC, wymaga to jednak instalacji odpowiedniej stacji ładującej, która bazowała będzie na tymże rodzaju prądu. Różnica ta jest szczególnie zauważalna w przypadku publicznych stacji ładujących samochodów elektrycznych. Skorzystanie z ładowanie DC jest często droższe od alternatywnego prądu przemiennego. Różnica w czasie ładowania jest jednak zauważalna. Warto jednak zaznaczyć, że połączenie Wallbox’a DC z instalacją fotowoltaiczną jest możliwe.
Zastanawiając się więc, czy można ładować samochód elektryczny z paneli fotowoltaicznych, najkrótsza odpowiedź brzmi tak! Instalacja podobnej stacji ładującej będzie wymagała dostosowania istniejącej infrastruktury lub zaplanowania nowej już z myślą o ładowaniu samochodu elektrycznego. Dobre rozplanowanie i dobranie odpowiedniej stacji ładującej pomoże nam zminimalizować koszty ładowania oraz zoptymalizować jego czas.