Czy każda stacja ładująca samochody elektryczne może ładować kilka pojazdów jednocześnie?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Ładowarki do samochodów elektrycznych umożliwiają dość wygodne uzupełnienie poziomu baterii w aucie. Często zdarza się jednak, że w tym samym czasie wpadnie na ten pomysł więcej osób. Na szczęście istnieją urządzenia, które pozwalają na podłączenie dwóch aut jednocześnie. Nie jest to jednak norma, warto więc wiedzieć, czy każda stacja ładująca samochody elektryczne może ładować kilka pojazdów jednocześnie.

Jaka stacja ładowania może ładować więcej samochodów elektrycznych?

Mówiąc najprościej, wiele samochodów możne naładować stacja, z większą liczbą gniazd lub wyprowadzonych kabli. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od portów, do wspólnego ładowania najważniejsze jest doprowadzenie prądu o odpowiedniej mocy. Podwójne stacje ładowania samochodów elektrycznych przeważnie są w stanie dostarczyć prąd o mocy od około 1,4 do 22 kW z dwóch źródeł. Ładowarki tego rodzaju są całkiem popularne i występują pod wieloma formami.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych typu Wallbox AC

Stacja ładująca samochody elektryczne typu Wallbox to rozwiązanie często stosowane w domach prywatnych. Modele podwójne sprawdzają się szczególnie dobrze, kiedy na bieżąco musimy ładować więcej urządzeń. Korzystająca z prądu AC, domowa stacja ładowania samochodów Wallbox, może być podłączona nawet do instalacji fotowoltaicznej. Tym sposobem w praktyczny sposób można wykorzystać nadmiar wyprodukowanej energii, a cały system jest relatywnie bezpieczny w użyciu i instalacji. Aby ładowanie kilku pojazdów jednocześnie było możliwe, stacja musi być w stanie podać prąd o mocy do 22 kW przynajmniej z dwóch osobnych portów.

Wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych AC

Jednymi z najczęściej spotykanych podwójnych ładowarek, są rozwiązania wolnostojące AC. Cena większych stacji ładujących samochody elektryczne może być wyższa od kompaktowego Wallboxa, dlatego urządzenia te przeważnie stosowane są w nieco innych sytuacjach. Popularne wolnostojące stacje ładowania AC spotykane są w przestrzeniach miejskich i budowane są w drodze większych inwestycji. Najczęściej wyposażone są one również w kable z dość uniwersalną wtyczką Type 2.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych typu Wallbox DC

Jeśli szybkie ładowanie samochodów elektrycznych we własnym garażu jest dla nas priorytetem, warto wiedzieć, że również na to jest pewne rozwiązanie. Domowe stacje elektryczne o większej mocy typu Wallbox DC są dostępne w wersjach z jednym złączem, jak również z dwoma. Przy wyborze tego rozwiązania warto upewnić się jednak, jakie dokładnie złącza posiadają nasze pojazdy, aby ładowanie było w pełni bezpieczne.

Wolnostojące stacje ładowania samochodów elektrycznych DC

Podobnie do modeli AC, szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych DC najczęściej spotykane są w przestrzeniach miejskich. Sprawdzają się one przede wszystkim na parkingach marketów, gdzie kierowcy potrzebują szybko uzupełnić poziom baterii, na przykład podczas zakupów.

Jak więc widać, istnieje dość sporo modeli ładowarek do samochodów elektrycznych, które są w stanie ładować wiele pojazdów jednocześnie. Warto tu wspomnieć przede wszystkim o kompaktowych Wallboxach AD oraz DC, jak i o stacjach wolnostojących na prąd stały i przemienny.

wróć do wszystkich artykułów