Zużycie energii przez samochód elektryczny – o ile wzrośnie rachunek za prąd?

arykuł w kategorii: Stacje ładowania, Wiedza eksperta,

Branża elektromobilności w Polsce utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu, jednak kierowcy, ze względu na brak ogólnodostępnej wiedzy o pojazdach elektrycznych, mają kilka obaw przed zakupem ekologicznego auta. Jednym z kluczowych czynników rozpatrywanych przez Klientów przed nabyciem samochodu elektrycznego jest aspekt ekonomiczny inwestycji. W poniższym artykule przedstawione zostanie przybliżone zużycie prądu przez wybrane auta o napędzie elektrycznym oraz szacunkowy wzrost rachunków za energię w naszym domu po zakupie ekologicznego samochodu.

Spis treści

Zużycie energii w samochodzie elektrycznym – jak ekonomicznie ładować elektryka?

Na samym początku warto uświadomić sobie, iż najbardziej ekonomicznym sposobem ładowania samochodu elektrycznego jest podłączenie auta do wallboxa zainstalowanego we własnym garażu. Szacunkowy koszt 1 kWh zużytej w domu, przy założeniu korzystania z taryfy G11, to 0,60 zł (wliczone opłaty dystrybucyjne). Niestety skorzystanie z opcji ładowania w domu jest bardzo utrudnione dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym bez dostępu do podziemnego garażu. W takiej sytuacji użytkownicy samochodów elektrycznych prawdopodobnie będą ładować swoje pojazdy na publicznych stacjach ładowania, gdzie koszt 1kWh to ok. 1.20 zł (stawka jednego z operatorów).

Zużycie energii przez samochód elektryczny – jakiego się spodziewać?

Po wstępnej definicji kosztu jednostkowego energii elektrycznej należy skupić się na czynnikach wpływających na faktyczne zużycie prądu przez samochód elektryczny:

  • klasa i przeznaczenie samochodu,
  • miesięcznie pokonywany dystans.

Ile prądu zużywa samochód elektryczny? Zgodnie z tendencją obserwowaną na rynku samochodów spalinowych, zużycie energii w dużej mierze zależy od gabarytu oraz mocy pojazdu. Każdy z kierowców zdaje sobie sprawę, iż Porsche Cayenne Turbo o mocy 550 KM spali znacznie więcej benzyny niż Hyundai i30 o mocy 120 KM. Podobny wpływ właściwości fizycznych można zauważyć w pojazdach o napędzie elektrycznym. Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym wzrost rachunków za energię jest model auta, które będzie eksploatowane. W przypadku pojazdu o sportowym przeznaczeniu, zużycie szacowane będzie w okolicach 25 kWh/100 km i są to bardzo ostrożne wyliczenia deklarowane przez producentów samochodów. Auta o bardziej miejskim usposobieniu powinny potrzebować ok. 16 kWh na pokonanie dystansu 100 kilometrów.

Kolejnym, dość oczywistym, czynnikiem wpływającym na zużycie energii przez samochód elektryczny jest ilość pokonywanych kilometrów w ciągu miesiąca. Przed próbą oszacowania dodatkowych środków, które będą przeznaczane na pokrycie rachunków za energię elektryczną należy się zastanowić nad przeznaczeniem pojazdu. W tabeli przedstawiającej przybliżone koszty ładowania auta elektrycznego w domu, przyjęliśmy dwa warianty eksploatacji samochodu – oszczędny (1 000 km/miesiąc) oraz intensywny (3000 km/miesiąc).

O ile wzrośnie rachunek za prąd?

W tej części zestawione ze sobą zostaną skrajne warunki użytkowania pojazdów oraz trzy modele samochodów o zupełnie różnym przeznaczeniu. Pozwoli to na wyznaczenie zakresu kosztów, w których powinna zmieścić się znaczna większość użytkowników aut o napędzie elektrycznym, przy założeniu uzupełniania baterii za pomocą domowej stacji ładowania. Ze względu na planowany miesięczny przebieg, wyznaczono dwa scenariusze eksploatacji pojazdu – oszczędny oraz intensywny. Do zestawienia wybrane zostały następujące modele samochodów:

  1. Miejski: Skoda CITIGOe iV
  2. Crossover: Hyundai KONA Electric 64 kWh
  3. Sportowy: Porsche Taycan Turbo 4S

Zużycie energii w samochodzie elektrycznym

Podsumowanie

Oczekiwany koszt ładowania samochodu elektrycznego z domowej sieci może znacząco się różnić w zależności od intensywności użytkowania oraz konkretnego modelu auta. Przedstawiony w artykule algorytm wyznaczania kwoty, o jaką wzrośnie rachunek za energię elektryczną jest jednak dość prosty i powinien pomóc użytkownikom w sprawdzeniu opłacalności inwestycji dla dowolnego modelu auta. Zachęcamy także do zapoznania się z innym naszym artykułem w ramach uzupełniania informacji o zasięgu samochodów elektrycznych oraz czynnikach wpływających na realne zużycie energii przez pojazdy.

Zachęcamy również wszystkich nabywców aut elektrycznych do zaopatrzenia się w domową stację ładowania, która pozwoli zoptymalizować koszty utrzymania pojazdu. Zespół SIGMA na każdym kroku służy radą w wyborze odpowiedniego urządzenia oraz oferuje kompleksowe usługi montażu wallboxa wraz z dostosowaniem linii zasilającej do bezpiecznej i niezawodnej pracy z wybranym modelem auta elektrycznego.

wróć do wszystkich artykułów