Elektromobilność cieszy się coraz większą popularnością, choć stale musi walczyć z wieloma stereotypami. Wysoki koszt, długie ładowanie samochodu elektrycznego i krótki czas jazdy to tylko niektóre z nich. Na naszym blogu znajdziecie odpowiedź na pytanie: prawda czy mit? Zacznijmy od rozwiania wątpliwości, jak długo ładuje się samochód elektryczny.
Spis treści:
- Ładowanie samochodu elektrycznego
- Ładowanie pojazdów elektrycznych – jak to zrobić?
- Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego?
- Jak długo ładuje się samochód elektryczny?
- Podsumowanie: czas ładowania samochodu elektrycznego
Ładowanie samochodu elektrycznego
Jeżeli zdecydujemy się na elektromobilność, największą zagwozdką okazuje się ładowanie samochodu elektrycznego. Pojawia się wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości. Nie ma jednej odpowiedzi, która będzie właściwa dla każdego. Zwróć uwagę, że ładowanie samochodów elektrycznych może odbywać się na kilka sposobów. Z kolei przewidywany czas zależy w dużej mierze od modelu pojazdu. Dlatego przeanalizujemy poniżej kilka przypadków. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, jak długo ładuje się samochód elektryczny oraz w jaki sposób możesz to zrobić. Zaczynajmy.
Ładowanie pojazdów elektrycznych – jak to zrobić?
Sposobów na ładowanie pojazdów elektrycznych jest kilka. Od tego, który z nich wybierzemy, będzie zależał zarówno koszt, jak i czas poświęcony na tę czynność. Oto cztery podstawowe rozwiązania:
Pierwszy i podstawowy sposób to oczywiście domowe ładowanie pojazdów elektrycznych z gniazdka. Ta metoda sprawdzi się doskonale w przypadku osób cierpliwych, ponieważ zazwyczaj brakuje nawet doby, by osiągnąć odpowiedni poziom naładowania akumulatora. Ładowanie pojazdów elektrycznych ze zwykłego gniazdka domowego (prąd przemienny) może odbywać się za pomocą kabla dołączonego przez producenta samochodu.W takim przypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Nieodpowiednia instalacja elektryczna prowadzi nierzadko do wybicia bezpieczników. Czas ładowania może być dłuższy niż przerwa w użytkowaniu, co doprowadza często do frustracji. Wyobraź sobie, że masz samochód, ale nie możesz nim jeździć. Jak się czujesz?
Jeżeli chcesz skrócić czas ładowania samochodu elektrycznego, doskonałym rozwiązaniem może być domowa stacja AC (prąd przemienny). Wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale jest on jednorazowy. Z kolei korzyści płynące z posiadania stacji ładowania można czerpać bez ograniczeń. Co ważne, dzięki nim zaoszczędzisz nawet 10 razy więcej czasu niż w przypadku korzystania ze zwykłego, domowego gniazdka. Maksymalna moc domowej stacji to 22 kW, a z gniazdka pobieramy moc 2,3 kW.
Sprawdź dostępne urządzenia w zakładce STACJE ŁADOWANIA
Dzięki nim możesz osiągnąć satysfakcjonujący czas ładowania, który nierzadko wynosi mniej niż pół godziny. Jeżeli chcesz, naładować samochód niemal tak szybko, jak przebiega tankowanie, stacje DC będą najlepszym rozwiązaniem. Wiążą się one z wyższym kosztem, ale za to możesz zaoszczędzić sporo czasu.
Ekoenergetyka Spark, do 20 kW DC mocy wyjściowej, sprawdź szczegóły techniczne na: https://sigmapolska.pl/stacje-ladowania-pojazdow-elektrycznych/wallbox-dc-stacja-elektryczna-o-wiekszej-mocy/
Czwartą możliwością są również publiczne stacje AC. Znajdują się one zazwyczaj w dużych miastach. To rozwiązanie można spotkać zazwyczaj w miejscach, gdzie zostawiamy samochód na kilka godzin, na przykład przy biurowcach, centrach handlowych czy też dużych parkingach. Ile ładuje się samochód elektryczny? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego?
Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od kilku czynników. Wśród nich pojawiają się między innymi: model samochodu, pojemność baterii, rodzaj gniazda, stacji ładowania, a także typ inwertera wbudowanego w pojeździe w przypadku stacji AC. Najwięcej czasu należy poświęcić na ładowanie samochodów elektrycznych za pomocą domowego gniazda. Wallbox AC, czyli kompaktowa stacja bazująca na prądzie przemiennym, skraca ten czas do kilku godzin, ale nadal może to nie być zbyt satysfakcjonujący efekt.
Najszybsze okazują się stacje DC. Ile ładuje się samochód elektryczny w tym przypadku? W zależności od mocy mogą skrócić czas ładowania nawet do około 30 minut. Jeżeli skorzystasz ze stacji DC 150 kW, czas ładowania w zależności od modelu samochodów może wynosić nawet mniej niż 30 minut.
Jak długo ładuje się samochód elektryczny?
Ładowanie samochodu elektrycznego może zajmować mniej lub więcej czasu. Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z gniazda ładowania, czas tankowania może wynosić nawet dłużej niż 24 godziny. Rozpiętość w tym przypadku jest duża. Ładowanie pojazdów elektrycznych za pomocą Wallbox AC skraca czas ładowania nawet do kilku godzin w zależności od modelu samochodu.
Stacja DC umożliwia załadowanie samochodu nawet w mniej niż 30 minut! Bez wątpienia jest to najszybszy sposób na zatankowanie samochodu elektrycznego. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od modelu samochodu oraz sposobu ładowania!
Podsumowanie: czas ładowania samochodu elektrycznego
Jak widać, czas ładowania samochodu elektrycznego różni się pod wieloma względami. Wiele zależy przede wszystkim od modelu pojazdu, pojemności baterii oraz rodzaju stacji. Dlatego warto przemyśleć dobrze wybór, aby później nie żałować.