Czy możliwa jest budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych na parkingu podziemnym?

arykuł w kategorii: Poradnik, Stacje ładowania,

Samochody elektryczne już na dobre ugruntowały swoje stanowisko na drogach. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Kierowcy w końcu przekonują się do samochodów elektrycznych. Dziś kupienie elektryka to nie problem, co więcej, nawet ładowanie auta przestaje być utrudnieniem, bowiem można już instalować nawet na parkingu ładowarki do własnego użytku.

Czy można zamontować stację ładowania samochodów elektrycznych na parkingu?

Jak wiadomo, zamontowanie stacji do ładowania samochodów elektrycznych w przypadku domu jednorodzinnego nie jest większym problemem. Wydawać by się mogło, że trudniej może być z ładowarkami w części wspólnej na osiedlu mieszkaniowym. Jednak nie ma żadnych regulacji prawnych, które zakazywałyby budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych na parkingu podziemnym.

Co trzeba zrobić, by mieć własną stację ładującą samochody elektryczne na parkingu?

Jeśli zależny nam na własnej ładowarce w garażu czy na parkingu, musimy złożyć oficjalny wniosek do zarządcy nieruchomości o pozwolenie na montaż stacji do ładowania samochodu elektrycznego. Pismo powinno zawierać szczegółowe parametry ładowarki, oświadczenie o dysponowaniu lokalem mieszkalnym i przypisanym do niego miejscem postojowym, oświadczenie o zobowiązaniu zapłaty za budowę ładowarki. W przypadku starszych bloków mieszkalnych możliwe, że potrzebna będzie także zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po uzyskaniu zgód należy dopiąć wszelkich formalności związanych m.in. z oceną infrastruktury elektrycznej, często przebudowa sieci elektrycznej jest wskazana, a dostawca energii musi zwiększyć moc przyłączeniową.

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych a deweloperzy

W ustawie o elektromobilności z dnia 11 stycznia 2018 roku możemy przeczytać, że osiedla mieszkalne, jak i publiczne obiekty budowlane będą musiały uwzględniać w infrastrukturze miejsca do ładowania samochodów elektrycznych o mocy minimalnej 3,7 kW. Co oznacza, że deweloper musi udostępnić zewnętrzne, jak i wewnętrzne miejsca parkingowe z możliwością podładowania samochodu elektrycznego.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych a wspólnoty mieszkaniowe

Powstała uproszczona procedura, która ma ułatwić instalacje prywatnej ładowarki we wspólnocie lub w spółdzielni mieszkaniowej. Budowa stacji ładowania musi zostać zatwierdzona przez zarządcę nieruchomości, ale też przez zarząd wspólnoty. Dopiero po uzyskaniu wszystkich zgód można przystąpić do montażu ładowarki do elektryków. Warto dodać, że wspólnoty mieszkaniowe również mogą same inwestować w stacje ładujące samochody elektryczne, odpłatne ich udostępnienie może przynieść wiele korzyści finansowych.

Ładowanie samochodu elektrycznego w parkingu podziemnym jest jak najbardziej możliwe. Ale do budowy stacji ładowania do samochodów elektrycznych warto podejść z rozwagą, wspólnoty mieszkaniowe często w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców mogą nie wydać pozwolenia na budowę ładowarki. Dlatego tak ważne jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z ekspertyzą i oceną infrastruktury energetycznej.

wróć do wszystkich artykułów