Stacje ładowania pojazdów elektrycznych to miejsca, które coraz częściej widujemy na mapach miast. Warto jest wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie z nich korzystać. Poniżej przedstawiamy poradnik dla użytkowników stacji ładowania samochodów elektrycznych.
- Jak bezpiecznie ładować pojazd elektryczny?
- Nie ładuj auta elektrycznego codziennie
- Nie rozładowuj baterii auta do zera
- Nocne domowe ładowanie samochodu elektrycznego
Jak bezpiecznie ładować pojazd elektryczny?
Zastanawiasz się nad sposobem ładowania swojego pojazdu elektrycznego? Procedura korzystania ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest prosta i nieskomplikowana. Można ją przedstawić w kilku następujących krokach:
- powolne podjechanie do stanowiska ładowania,
- otwarcie gniazdka ładowania w samochodzie,
- wybór właściwego przewodu oraz wtyczki i wpięcie w przygotowane gniazdo,
- uruchomienie programu ładowania na panelu ładowania lub w specjalnej aplikacji,
- pozostawienie samochodu do naładowania lub czekanie, aż bateria auta będzie naładowana.
Korzystając z profesjonalnych stacji ładowania aut elektrycznych, bez obaw można zostawić pojazd na czas ładowania akumulatora i w tym czasie zrobić zakupy lub wypić kawę. Nie należy obawiać się przeładowania akumulatorów, ponieważ oprogramowanie stacji ładowania zakończy proces w momencie, kiedy wykryje, że baterie są już gotowe do działania. Warto zaznaczyć, że ładowarki samochodów elektrycznych o mocy 120 kW potrafią już w 15-20 minut naładować do 80% pojemności baterii e-samochodu. Dobrze jest również pamiętać, że w dobrym tonie jest jednak opuszczenie stanowiska po naładowaniu samochodu elektrycznego, ponieważ ktoś może czekać na wolne miejsce.
Nie ładuj auta elektrycznego codziennie
Każda bateria niezależnie od tego, czy w pilocie, telefonie czy nawet samochodzie, ma swój określony żywot i liczbę cykli. Biorąc pod uwagę, że większość aut elektrycznych pozwala na przejechanie na pełnym akumulatorze 300-500 km, nie trzeba ładować go codziennie. Jeśli więc zależy nam na tym, by bateria e-samochodu została w jak najlepszej kondycji przez długi czas, a dziennie nie pokonujemy dalekich tras, a według badań przeciętny kierowca nie przekracza 60 km dziennie, spokojnie można ładować taki samochód co 2-3 dni.
Nie rozładowuj baterii auta do zera
Żadna bateria nie powinna być całkowicie rozładowywana, a w szczególności te samochodowe. Akumulatory litowo-jonowe po całkowitym rozładowaniu mogą się uszkodzić. Co prawda producenci zabezpieczyli się przed całkowitym rozładowaniem baterii, jednak warto również samodzielnie tego pilnować.
Nocne domowe ładowanie samochodu elektrycznego
Chcąc korzystać ze stacji ładującej samochody elektryczne w domu, warto założyć osobny licznik, który rozliczać będzie wykorzystaną energię elektryczną zgodnie z taryfą nocną, dzięki czemu można liczyć na spore oszczędności. W zależności od posiadanej taryfy, nocne ładowanie samochodu z wykorzystaniem przydomowej ładowarki typu wallbox, może być nawet dwukrotnie tańsze.