Stacje ładowania pojazdów elektrycznych to jedna z bardziej efektywnych metod naładowania swojego środka transportu. Można z nich korzystać w różnych miejscach, w zależności od naszych potrzeb. Warto więc wiedzieć, gdzie zamontować stacje ładowania, aby sprawdzała się ona jak najlepiej.
- Gdzie można zamontować stację ładowania pojazdów elektrycznych w domu?
- Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach miejskich
- Stacje ładowania pojazdów elektrycznych przy lotniskach i dworcach
Gdzie można zamontować stację ładowania pojazdów elektrycznych w domu?
Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w domu to jedna z najwygodniejszych metod ładowania samochodu. Nie jesteśmy bowiem „uwiązani” do systemów publicznych. Logika podpowiadałaby więc, że stację ładowania najlepiej umieścić jak najbliżej miejsca pozostawiania samochodu na noc. Pozwoli to na wygodną regenerację mocy akumulatorów i poprawi komfort użytkowania. Dobrym wyborem do domowego garażu może być kompaktowa stacja ładowania typu Wallbox, która zapewnia szybsze ładowanie niż podstawowy kabel do gniazdka.
Jeśli korzystamy z paneli solarnych, stację ładowania warto zamontować zaraz przy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu „tankowanie” pojazdów elektrycznych będzie można przeprowadzać, używając wygenerowanej energii. Będzie to równało się zauważalnym obniżeniem kosztów ładowania.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach miejskich
Samochody elektryczne potrafią jednak wykorzystywać energię dość szybko. Właśnie dlatego tak dobrym rozwiązaniem są stacje ładowania pojazdów elektrycznych, umieszczane w przestrzeniach miejskich. Jeśli priorytetem dla naszego miasta jest obniżenie emisji spalin, warto zachęcać mieszkańców do korzystania z elektrycznych alternatyw, przez umieszczanie licznych stacji do ładowania, na przykład na parkingach czy niedaleko kluczowych budynków użytku publicznego.
Tego rodzaju punkty mogą być szczególnie przydatne dla osób, które wybierają się na krótkie zakupy lub spacer po mieście. Publiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą przyjąć formę szybko ładowarek DC lub zwykłych ładowarek AC, z których klienci mogą korzystać podczas nieobecności. Podobne stacje publiczne mogą wydłużyć zasięg przejazdu pojazdu, więc są korzystne tak samo dla kierowców, jaki i dla władz miasta. Taka zachęta może bowiem ograniczyć użycie pojazdów spalinowych w zatłoczonych miejscowościach.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych przy lotniskach i dworcach
Kolejnym szczególnie dobrym miejscem do umieszczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych może okazać się parking przy dworcu kolejowym lub lotnisku. Punkty ładowania będą tam bardzo przydatne, szczególnie jeśli mowa o większych miastach. Ludzie wyruszający, na przykład w podróże służbowe często wynajmują samochody elektryczne do poruszania się po mieście. Umieszczając więc stację ładowania zaraz przy podobnych punktach przesiadkowych, możemy mieć większą pewność, że będzie ona przydatna. Podobne rozplanowanie publicznych stacji ładujących i zachęta przyjeżdżających osób może znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza w miastach.
Jak więc widać, instalacja stacji do ładowania pojazdów elektrycznych może być przydatna w różnych sytuacjach. Umieszczając podobne urządzenie w domu, możemy uzyskać niezależność i poprawić wygodę użytkowania naszego pojazdu elektrycznego. Instalacja większych stacji przy centrach handlowych lub na parkingach miejskich może natomiast zachęcić użytkowników samochodów elektrycznych do przyjazdu bez obawy o to, że zabraknie im energii. Na koniec, postawienie stacji ładowania przy dworcu lub lotnisku może okazać się ruchem strategicznym, który pozwoli ograniczyć emisję spalin w centrum miasta.