Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Takie instalacje sprawiają, że można cieszyć się prądem pozyskanym z energii słonecznej. Co jest do wyboru? Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych na rynku?
- Fotowoltaika – rodzaje paneli
- Fotowoltaika – rodzaje instalacji
- Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznej z uwagi na umiejscowienie paneli PV
Fotowoltaika – rodzaje paneli
Dzisiaj w związku z popularnością instalacji fotowoltaicznych, rozwija się również technologia. Dzięki temu do wyboru jest znacznie więcej możliwości. Aktualnie największą popularnością cieszą się trzy rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele wykonane z krzemu amorficznego. Co je rozróżnia? Przede wszystkim mają inne właściwości, wydajność oraz cenę.
- Panele fotowoltaiczne z ogniwami monokrystalicznymi cechują się największą wydajnością. Do ich wyprodukowania wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Poznać je można po intensywnym czarnym kolorze. Panele fotowoltaiczne z ogniwami monokrystalicznymi tworzą wielokątne, cienkie płytki. Najczęściej wybierane są w sytuacji, gdy w miejscu montażu jest ograniczona powierzchnia, ale bardzo silne nasłonecznienie. Ogniwa monokrystaliczne są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo trwałe. To wszystko przekłada się jednak na cenę. To zdecydowanie najdroższe rozwiązanie na rynku.
- Panele polikrystaliczne to moduły z wielu kryształów krzemu. Poznać je można po błękitnym zabarwieniu. Tego typu ogniwa potrzebują jednak znacznie większej powierzchni niż panele fotowoltaiczne z ogniwami monokrystalicznymi. Jednak niska cena, żywotność i fakt, że sprawdzają się w warunkach słabszego nasłonecznienia, sprawia, że są bardzo często stosowane na terenie Polski, gdzie występuje częste zachmurzenie.
- Panele amorficzne są zdecydowanie najrzadziej wybierane. Mają niską wydajność, a co gorsza ich sprawność z biegiem czasu ulega pogorszeniu. Są jednak tanie, lekkie, elastyczne, dobrze znoszą wysokie temperatury.
Fotowoltaika – rodzaje instalacji
Warto wiedzieć, że wybrać można nie tylko różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, ale również różna może być sama instalacja fotowoltaiczna. Co jest do wyboru? Na pewno wybór warunkuje sposób, w jaki chce się współpracować z siecią elektroenergetyczną. Nie każda metoda będzie odpowiadała potrzebom inwestora. Wyróżnia się:
- instalacje fotowoltaiczne on-grid (sieciowe) – poprawnie działają tylko po podłączeniu do sieci energetycznej. Są znacznie tańsze niż inne systemy PV, ponieważ nie wymagają zakupu akumulatorów, ponadto pozwalają wyprodukować własny prąd, ale też odsprzedać nadmiar energii do sieci. Między innymi dlatego cieszą się największą popularnością,
- instalacje fotowoltaiczne off-grid (autonomiczne) – nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej. Energia wytworzona przez system PV jest magazynowana w akumulatorach. Później można ją więc wykorzystać. Z reguły na tego typu instalację decydują się osoby, które nie mają jak uzyskać dostępu do sieci,
- instalacje fotowoltaiki hybrydowe (mieszane) – tutaj wykorzystuje się nie tylko panele PV, ale też inne OZE, jak np. turbiny wiatrowe lub generatory spalinowe. W przypadku fotowoltaiki hybrydowej wytworzony prąd może być zużyty od razu, ale można go też magazynować. Zdarza się, że instalację mieszaną podłącza się do sieci energetycznej.
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznej z uwagi na umiejscowienie paneli PV
Można dokonać podziału paneli fotowoltaicznych również z uwagi na ich położenie. Najczęściej montaż odbywa się na dachu budynku. Jednak sprawdza się to tylko w sytuacji, gdy jest on ulokowany odpowiednio względem kierunków świata. Bywa, że jedynym wyjściem jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Najważniejsze jest tak naprawdę, by nie zacienić paneli. Mała instalacja fotowoltaiczna najczęściej umieszczana jest na obiekcie, który ma zasilić, a więc na znaku drogowym, lampie, bramie.
Jest kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. Jednak nie zawsze wybór może być podyktowany tylko i wyłącznie preferencjami. Często inne czynniki są znacznie ważniejsze (dostęp do sieci energetycznej, budowa dachu). Dobrze jest poprosić o konsultację ekspertów, by pomogli dobrać najlepszą opcję.