Pojazdy różnych marek napędzane prądem coraz częściej spotkać można na naszych ulicach, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. W związku z tym inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych może wydawać się intratnym biznesem. Gdzie montować ładowarki, by było to opłacalne, dlaczego warto, na jakiego wykonawcę prac postawić? Odpowiadamy na często zadawane pytania w tym temacie.
Gdzie zdecydować się na montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Elektromobilność to dziedzina, która rozwija się coraz szybciej. Wszelkie aspekty użytkowania pojazdów elektrycznych cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników aut tego typu, jak i inwestorów. Ci drudzy stawiają na rozwój sieci ogólnodostępnych ładowarek. Gdzie powinna znajdować się taka stacja ładująca samochody elektryczne, będąca alternatywą dla domowych urządzeń? Specjaliści twierdzą, że podczas analizowania opłacalności inwestycji lokalizacja punktu ładowania jest kluczowym aspektem. Warto postawić na często uczęszczane miejsca z dużą rotacją osób. Mogą być to m.in.: centra handlowe, restauracje, urzędy, kina, teatry, budynki użyteczności publicznej, stacje benzynowe oraz punkty obsługi podróżnych zlokalizowane przy autostradach. W tych miejscach warto postawić na szybkie stacje. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku obiektów, w których podróżni zatrzymują się na dłużej, czyli hoteli, apartamentów, pensjonatów bądź garażów podziemnych na nowoczesnych osiedlach. Tutaj również inwestycja w stacje ładowania pojazdów jest opłacalna, jednak można zdecydować się na wolniejsze, a przy tym tańsze urządzenia.
Dlaczego warto inwestować w stacje ładowania pojazdów?
Aktualnie inwestycja w stacje ładowania pojazdów to ogromna szansa dla inwestorów na zostanie liderem rynkowym w bardzo dynamicznej, rozwojowej oraz dochodowej branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu tego typu urządzeniami w miejscach publicznych szacuje się, że dochody z nich będą rosnąć, co oznacza, że środki przeznaczone na montaż stacji szybko się zwrócą. Dodatkowo w kwestii nakładów finansowych warto zaznaczyć, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania budowy stacji ładowania aut elektrycznych, dzięki czemu koszty nie będą aż tak duże, jak może wynikać z początkowych obliczeń. Ostatnim z aspektów przemawiających za tym, że warto dokonać tego typu inwestycji, jest możliwość połączenia jej z fotowoltaiką, a co za tym idzie znaczące zmniejszenie bieżących kosztów eksploatacyjnych.
Komu powierzyć budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Dostawa i montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych to zadanie, które powinno być powierzone prawdziwym profesjonalistom. Warto wybierać firmy jak nasza, przeprowadzające kompleksowe prace od początku do końca. Działanie rozpoczynamy od rozmowy z klientem oraz oceny jego potrzeb. Następnie wybieramy optymalne urządzenie renomowanego producenta, dostarczamy je na miejsce oraz przeprowadzamy prace budowlane związane z montażem stacji, jak i przygotowaniem terenu wokół niej. Warto zaznaczyć, że tego typu działania wymagają wiedzy i doświadczenia, a także uprawnienia wydanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). Cena stacji ładownia pojazdów oraz usługi jej montażu nie powinna być kluczowa podczas oceny i doboru ekipy budowlanej dla tego typu inwestycji.