Fotowoltaika w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej, wykorzystywany w wielu gospodarstwach domowych i nie tylko. Poza ochroną środowiska, wybór fotowoltaiki to także inwestycja, która może pozwolić nam zmniejszyć w znacznym stopniu rachunki za prąd. Od czego zacząć wobec tego inwestowanie w energię słoneczną?
Fotowoltaika dla firm – przepisy
Na początku warto w kilku zdaniach omówić obowiązujące zasady fotowoltaiki dla firm. Przede wszystkim należy określić wielkość planowanej inwestycji, gdyż obiekty, które nie będą przekraczać 50 kW, nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak jeśli planujemy stworzenie farmy fotowoltaicznej o większej mocy, to niezbędne będzie takie pozwolenie, a w niektórych przypadkach również pozytywna decyzja środowiskowa oraz odpowiednia dokumentacja. Ponadto w przypadku instalacji tego typu, charakteryzujących się mocą ponad 6,5 kW, istnieje konieczność uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą, aby ustalić, jak powinny wyglądać zabezpieczenia przeciwpożarowe. Warto wiedzieć, że taka instalacja fotowoltaiczna musi zostać zgłoszona Państwowej Straży Pożarnej.
W przypadku naprawdę dużych inwestycji tego rodzaju, a więc takich, które przekraczają 500 kW, konieczne jest również uzyskanie koncesji OZE z Urzędu Regulacji Energetyki.
Fotowoltaika dla firm krok po kroku
1. Pierwszym krokiem do wdrożenia fotowoltaiki w swojej firmie jest dokonanie gruntownej analizy potrzeb, oraz dokonanie oceny tego, czy miejsce, w którym planujemy zainstalować panele, nie jest zbyt zacienione lub skierowane na północ.
2. Drugi ruch, jaki należy wykonać, to wybór wykonawcy. Fotowoltaika dla firm to oferta znajdująca się w portfolio wielu przedsiębiorstw zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne porównanie kilku wykonawców i wyłonienie tego właściwego, biorąc pod uwagę nie tylko ceny, ale również zakresu usług oraz rodzaj wykorzystywanych przez niego urządzeń.
3. Kolejny ruch należy już do wyłonionej przez nas firmy, która powinna przeprowadzić audyt fotowoltaiczny i stworzyć projekt instalacji.
4. Ostatni etap to rzecz jasna montaż, a także działania w kierunku zdobycia dofinansowania.
Fotowoltaika dla firm – dotacje
Niektórym może wydawać się dziwne to, że starania o dofinansowanie znajdują się na tak późnym etapie. Trzeba jednak pamiętać, iż w większości przypadków dotacje polegają na zwrocie części poniesionych kosztów, choć w niektórych przypadkach istnieje także możliwość uzyskania atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki, a nawet umorzenia jej części. Uwagę należy zwrócić zarówno na programy ogólnopolskie, jak i regionalne.
Kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest również rozliczenie fotowoltaiki dla firm. Tego typu inwestycja firmowa stanowi koszt, w związku z czym można ją odliczyć od podatku dochodowego. Ponadto możliwe jest odliczenie pełnego VAT-u na poziomie 23%.